Čeští reprezentanti v severské kombinaci mají za sebou vydařený vstup do nového ročníku Světového poháru. V úvodních třech individuálních závodech v náročných klimatických podmínkách ve Skandinávii se blýskl především Miroslav Dvořák hned v premiéře ve finské Ruce třetím místem a mezi sdruženářskou špičku se prosadil také 15. a 10. místem v následujících dvou měřeních sil v Lillehammeru. Dvakrát bodoval i druhý český zástupce, osmnáctiletý Tomáš Portyk.
Miroslav Dvořák potvrdil i ve čtvrtém podniku Světového poháru v severské kombinaci v Lillehammeru svou příslušnost k elitní výkonnostní kategorii. V nedělním individuálním závodě Gundersen HS 138/10 km se posunul do výbornou 10. příčku a také v celkové klasifikaci seriálu se drží v top desítce. Tomáš Portyk tentokrát také bodoval, když skončil na 27. místě.
V prvním prosincovém víkendu se Světový pohár v severské kombinaci nastěhoval do norského střediska v Lillehammeru. Na elitní sdruženáře zde v sobotu čekal druhý individuální závod Gundersen HS138/10 km. Miroslav Dvořák, který tolik oslnil při premiéře v Ruce, ani tentokrát v náročných klimatických podmínkách nezklamal a skončil na solidní patnácté příčce. Druhý český reprezentant Tomáš Portyk tentokrát na 31. místě nebodoval.
Také ve druhém závodě Světového poháru ve finském středisku Ruka – týmovém sprintu dvojic HS142/2 x 7,5 km – prokázali čeští sdruženáři velice dobrou formu. Družstvo, které vytvořili Miroslav Dvořáka Tomáš Portyk (na snímku), bylo po skoku druhé a také v běhu dlouho usilovalo o umístění na stupních vítězů. Celková osmá příčka s těsným odstupem za největšími favority je bezpochyby solidní vizitkou.
Skvělý vstup do nového ročníku Světového poháru v severské kombinaci zaznamenali čeští reprezentanti. Zatímco většina favoritů se s náročnými podmínkami v areálu Ruka u finského Kuusama nevyrovnala, Miroslav Dvořák (na snímku) tentokrát skok ve větrných poryvech úspěšně zvládl a ve stopě dokonce zaútočil na stupně vítězů. Těsně před cílem ještě vedl a o svou pozici přišel až v posledním stoupání. Celkovou třetí příčkou vyrovnal počtvrté své maximum ve Světovém poháru. Také vyhlášený letec Tomáš Portyk si doběhl pro první body.
Ještě před pár lety se Ladislav Rygl chystal na úvod sezóny jako závodník. Tentokrát vstupuje do zimy v úplně jiné roli. Coby reprezentační trenér poprvé povede české sdruženáře. Jak se těší a jak vzpomíná na závodnická léta?
České reprezentanty v severské kombinaci čeká o nadcházejícím víkendu premiéra nového ročníku Světového poháru. V obávaném finském středisku Kuusamu, kde závody většinou provázejí nevyzpytatelné větrné poryvy, vstoupí do prestižní soutěže s novým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem mladším a bez veterána Pavla Churavého, který dal v úvodu sezony přednost přípravě s juniorským týmem. V nominaci jsou Miroslav Dvořák, Petr Kutal, Tomáš Portyk a Tomáš Slavík (na snímku).
Tři velká přání má pro nadcházející sezónu nejlepší český sdruženář Miroslav Dvořák: prosadit se opět na stupně ve Světovém poháru, uspět na mistrovství světa ve Falunu a být oporou své partnerce Anně při prosincovém porodu prvorozeného syna. O víkendu se vrátil společně s dalšími reprezentanty ze závěrečné přípravy ve finském středisku Rovaniemi a doma dolaďuje formu před premiérou Světového poháru 29. a 30. listopadu v Kuusamu.
Přinášíme přehled a termíny nejvýznamnějších mezinárodních závodů v severské kombinaci v sezoně 2014-2015.
Podívejte se na přehled domácích závodů v severské kombinaci v sezoně 2014/2015
Je mu teprve osmnáct, přesto už má za sebou účast na olympiádě i mistrovství světa dospělých. V srpnu dosáhl na druhý nejlepší výsledek českých sdruženářů v seriálu letní Grand Prix a hladový je i po zimních úspěších. Vrátí Tomáš Portyk českou severskou kombinaci na výsluní?
Vynikající běžeckou formu opět prokázal sdruženář Miroslav Dvořák, když na otevřeném mezinárodním republikovém šampionátu v Liberci suverénně ovládl druhou část závodu a vybojoval titul letního mistra České republiky. Druhý byl Portyk, třetí Kutal.