Muži v Ramsau bodované příčky neudrželi. Hradilová poprvé porazila Koldovskou

7 min 46 s

Páteční závody Světového poháru severské kombinace v rakouském Ramsau příliš radosti českým reprezentantům nepřinesly. V mužské části závodu se nepovedlo udržet Ondřejovi Pažoutovi s Janem Vytrvalem umístění na bodech. Mezi ženami se Jolaně Hradilové povedlo poprvé v závodě SP vyzrát na svou reprezentační kolegyni Terezu Koldovskou, obě Češky však uzavíraly výsledkovou listinu.

Skokanská část mužského závodu dopadla v pátek poměrně dobře. Hned dva Češi se totiž vměstnali do první třicítky a měli před běžeckou částí solidní výchozí pozici. Nakonec z toho ale nic vytěžit nedokázali a na bodech tak česká vlaječka znovu scházela.

Po skoku figuroval Jan Vytrval na 28. místě a Ondřej Pažout byl registrovaný na 29. příčce. Vytrvalovi se povedlo na středním můstku skočit 89,5 metru, přičemž byl v běžecké části v těsném kontaktu i s čtyřiadvacátým Kristjanem Ilvesem. Body z toho ale nakonec nevytěžil, když se postupně propadl až na konečné 37. místo.

O něco lepší běžeckou formu měl v závodě Pažout. Tomu po skoku patřilo 29. místo za 88 metrů rovných, ale ani on se nakonec do elitní třicítky nevyšel, byť jen těsně. V bílé stopě totiž do cíle doběhl na 32. pozici se ztrátou 13 sekund na třicátou příčku.

Dobrým během se znovu prezentoval Lukáš Daněk, který ale opět doplatil na nepříliš povedený skok. Na můstku předvedl 81 metrů, kvůli čemuž figuroval na 47. pozici. Na desetikilometrové trati se sice dokázal posunout hned o osm pozic na konečnou 39. pozici, ale k zajímavějšímu výsledku mu scházel právě o něco lepší základ ze skokanské části. Tomáš Portyk kvůli žaludečním problémům do běžecké části vůbec nenastoupil.

V pátek se v Ramsau radoval z vítězství Jarl Magnus Riiber, který tím pojistil své vedení na čele Světového poháru. Za ním se seřadili Jens Luraas Oftebro a Vinzenz Geiger.

Ani ženský závod v pátek nepřinesl české reprezentaci žádný výraznější úspěch. Už po skoku uzavíraly Jolana Hradilová a Tereza Koldovská výsledkovou listinu, když se jim nepovedlo ani navázat na své výkony z tréninků či provizorního kola. Důvodem byl poměrně silný vítr do zad, který jejich skoky ovlivnil.

Lépe na tom byla po skoku Hradilová, která s 67,5 metry získala před během náskok ve výši 35 sekund na svou krajanku. Té soutěžní skok hrubě nevyšel, když předvedla jen 62,5 metru.

Zatímco v předchozích dvou závodech dokázala Koldovská, i přes horší výchozí pozici, v běžecké části svou reprezentační kolegyni předběhnout, tentokrát se jí to nepodařilo. Hradilová poprvé v rámci Světového poháru Koldovskou porazila, když na ni v cíli pětikilometrového běhu měla náskok necelých pěti sekund. Bylo z toho ale nakonec až 25. místo. Koldovská pak závod zakončila na 26. pozici.

V Ramsau prodloužila svou vítěznou šňůru Norka Gyda Westvold Hansenová, která opět deklasovala zbytek startovního pole. Rakušanku Lisu Hirnerovou porazila o bezmála 57 sekund a se ztrátou pod minutu zakončila závod už jen třetí v pořadí Nathalie Armbrusterová z Německa.

V Ramsau bude Světový pohár pokračovat závody mužů a žen také v sobotu. Tím se tato zastávka SP uzavře a následovat bude vánoční přestávka, po které se sdruženáři a sdruženářky do akce vrátí až 5. ledna v estonském Otepää.