×
Severská kombinace
Sdruženářská premiéra v Seefeldu: České naděje padly na můstku

22.02.2019

Vstup do mistrovství světa v klasickém lyžování čtyřlístku českých sdruženářů příliš nevyšel. V úvodním individuálním závodě v Seefeldu HS130/19 km ztratili Lukáš Daněk, Ondřej Pažout (na snímku), Tomáš Portyk i Jan Vytrval veškeré naděje na solidní umístění hned na můstku, kde oproti světové špičce skákali o deset metrů méně. První zlato putuje do Německa zásluhou zkušeného Erika Frenzela, který dominoval v obou disciplínách a získal svůj šestý titul mistra světa.

Lahti zažilo generálku na MS – bez Riibera, Němců i české reprezentace

10.02.2019

Generálka sdruženářů před mistrovstvím světa se v Lahti o víkendu 9. a 10. února uskutečnila ve výrazně oslabené sestavě. Přednost přípravě na světový šampionát v Seefeldu dali kromě českých reprezentantů také vítěz Světového poháru Riiber, kompletní německé „áčko“ (místo zvučných jmen nastoupili junioři) a také další špičkoví závodníci jako Rakušané Rehrl, Fritz a Klapfer či Nor Schmid a další. V sobotním týmovém sprintu si vybojovala vítězství po výborném běžeckém výkonu domácí dvojice Hirvonen, Herola. Nedělní individuální závod HS130/10 km vyhrál Nor Jörgen Grabaak (na snímku).

Čeští sdruženáři vynechají další závody Světového poháru – přednost má psychická relaxace a příprava na MS

01.02.2019

Až do začátku mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu (20. února až 3. března) se čeští reprezentanti v severské kombinaci (na snímku) nezúčastní žádného závodu Světového poháru. Vedení úseku k tomuto rozhodnutí vedly nepřesvědčivé výkony sdruženářů ve většině mezinárodních vystoupení v novém roce. Přednost dostane příprava na světový šampionát.

Na Světovém poháru v Trondheimu sfoukl české reprezentanty vítr

27.01.2019

Pokud úvodní individuální závod Světového poháru v severské kombinaci v Trondheimu v sobotu 26. ledna naznačil, že čeští sdruženáři – a minimálně Tomáš Portyk – se skokansky zvedají, pak hned následující dějství seriálu v neděli 27. ledna vrátilo optimisty hodně rychle na zem. Na můstku HS138 nepředvedli povedené výkony a v průběžném pořadí se zařadili až do poslední desítky bez šance na úspěch v běhu. Omluvou budiž velice náročné větrné podmínky, jež zradily také další světová esa. Portyk s Vytrvalem už poté k běhu vůbec nenastoupili, stejně jako Frenzel, Weber, Andersen, Gerard nebo Fletcher. Do cíle dojel jako jediný z Čechů Ondřej Pažout (na snímku).

Čeští sdruženáři na mistrovství světa juniorů bez výraznějšího úspěchu

27.01.2019

Bez výraznějšího úspěchu absolvovali mistrovství světa v klasickém lyžování čeští sdruženáři. Po odchodu silné medailové generace zatím její následovníci zůstávají v úctyhodné vzdálenosti za mezinárodní špičkou. V Lahti byla v sobotu 26. ledna česká štafeta jedenáctá, v neděli 27. ledna v individuálním závodě HS100/10 km skončil nejlépe nejzkušenější David Zemek (na snímku) na 32. místě. Vzhledem k tomu, že Janu Šimkovi je teprve patnáct, Lukáši Kohlbergerovi šestnáct a Petrovi Šablaturovi sedmnáct let, rýsuje se zde však zajímavá perspektiva.

V Trondheimu se Tomáš Portyk vrátil na bodované příčky – skončil dvacátý

26.01.2019

Úvodní závod víkendového programu Světového poháru v severské kombinaci v Trondheimu naznačil, že nejlepšímu českému sdruženáři Tomáši Portykovi (na snímku v čele skupiny) se vrací forma. V sobotu 26. ledna vyválčil v individuálním závodě HS138/10 km slibnou 20. příčku. Na můstku prokázal výkonností zlepšení a také v běžecké části statečně bojoval se silnými běžci o ještě výhodnější pozice. V domácím prostředí kralovali Norové – na nejvyšší stupínek se vrátil vedoucí muž celkového pořadí Světového poháru Jarl Riiber.

MS juniorů v Lahti: Čeští sdruženáři v premiéře ve třetí desítce

23.01.2019

V Lahti se ve dnech 19.–27. ledna koná mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Ve středu 23. ledna zasáhli do soubojů o medaile také účastníci v severské kombinaci. České barvy hájili v individuálních závodech HS100/5 km Simona Weinlichová (na snímku) a čtyřlístek mladíků David Zemek, Petr Šablatura, Jan Šimek a Lukáš Kohlberger. Po odchodech vynikající juniorské generace (postupně Portyk, Pažout, Vytrval, Daněk) bylo jasné, že letos se zřejmě sbírka cenných kovů nerozšíří. Nejlepším umístěním byla 24. příčka Davida Zemka.

Rakouský triumf na „Nordic Triple“ v Chaux-Neuve dovršil Mario Seidl

20.01.2019

Už bez české účasti vyvrcholil sdruženářský „Nordic Triple“ ve francouzském středisku Chaux-Neuve. Poslední z trojice individuálních závodů HS118/15 km vyhrál v neděli 20. ledna opět rakouský reprezentant Mario Seidl (na snímku) a stal se také celkovým vítězem této minisérie. Na druhou příčku se dokázal prodrat momentálně nejlepší z Němců Fabian Riessle, velký úspěch Rakušanů na třetí příčce dovršil v pátek a v sobotu dvakrát první Franz Josef Rehrl.

V Chaux-Neuve kraluje Rehrl, ale finále trojdílné série bude bez českých reprezentantů

19.01.2019

Pokud hledali čeští reprezentanti v severské kombinaci pohodu v trojdílné sérii Světového poháru ve francouzském středisku Chaux-Neuve, ztratili zbytek nadějí hned po druhém dějství. U Ondřeje Pažouta a Miroslava Dvořáka, kteří se postupně po zdravotních problémech vracejí do vrcholné soutěže, se to čekalo. Ve druhém individuálním závodu HS118/10 km v sobotu 19. ledna však mezi elitní třicítku, která si vybojovala právo startu také v nedělním měření sil, nepostoupil ani nejlepší z našich sdruženářů Tomáš Portyk. Druhé vítězství za sebou ve Světovém poháru slavil Rakušan Franz Josef Rehrl (na snímku).

První díl Chaux-Neuve „Triple“: České skokanské rozpaky trvají – body jsou daleko

18.01.2019

O víkendu 18.–20. ledna si Světový pohár v severské kombinaci rezervoval ve francouzském středisku Chaux-Neuve třídílnou minisérii individuálních závodů na můstku HS118 a postupně se prodlužujících vzdálenostech na 5, 10 a 15 km. Sdruženářský „Triple“ byl v minulých letech doménou Seefeldu, ale tam už se vše chytá na únorový světový šampionát. V premiérovém dějství v Chaux-Neuve však čtyřlístek českých reprezentantů posílený o Miroslava Dvořáka (na snímku)pokračoval v hodně rozpačitých skokanských výkonech, což na „sprinterské“ trati 5 km znamenalo konec nadějí na solidní umístění. Vítězství získal Rakušan Franz Josef Rehrl.

Po výborném běhu Tomáš Portyk i Jan Vytrval sbírali body ve Světovém poháru ve Val di Fiemme

13.01.2019

Dvojnásob škoda, že se českým reprezentantům v severské kombinaci v závodech Světového poháru zatím skokansky tolik nedaří. V běžecké části druhého individuálního měření sil trojdílné série ve Val di Fiemme v neděli 13. ledna totiž podali Tomáš Portyk (na snímku) i Jan Vytrval velice dobré výkony a vylepšili svá postavení po úvodní disciplíně na bodovanou 24., resp. 29. pozici. Ondřej Pažout, který se po zranění vrací do elitní sdruženářské společnosti, skončil 37. Při opětovné neúčasti vedoucího muže Jarla Riibera zvítězil německý „kombiňák“ Vinzenz Geiger.

SP ve Val di Fiemme: Českým sdruženářům to neskáče, Tomáš Portyk vydřel alespoň dva body

11.01.2019

Český reprezentantům to ani při druhém novoročním zastavení Světového poháru v severské kombinaci v italském středisku Val di Fiemme příliš neskákalo. Právě v úvodní disciplíně prvního ze série tří víkendových závodů 11. ledna ztratili naději na přední umístění. Tomáš Portyk však v běhu nakonec vydřel 29. místo a získal dva body. Jan Vytrval skončil na 35. pozici, po tréninkové přestávce vracející se Ondřej Pažout (na snímku) absolvoval pouze skok a Lukáš Daněk byl ve čtvrteční kvalifikaci diskvalifikován kvůli kombinéze, takže se na start mezi elitní padesátku sdruženářů nedostal. Překvapením individuálního závodu HS135/10 km byla až čtvrtá příčka dosavadního suveréna Jarla Riibera z Norska. Z vítězství se radoval Johannes Rydzek, který naznačil stoupající formu německého týmu.