×
Severská kombinace
Sdruženář Ondřej Pažout: Letos chci hlavně bodovat ve Světovém poháru

21.08.2019

Juniorský mistr světa v severské kombinaci Ondřej Pažout se před loňskou sezónou potýkal se zdravotními problémy a výsledky následně nebyly podle jeho představ. Nyní je ale Pažout už zcela fit a vyhlíží sezónu novou, kde by měl dýchat na záda sdruženářské jedničce Tomáši Portykovi. „Uvidíme, jak to všechno půjde,“ říká v rozhovoru jedenadvacetiletý závodník.

Startuje letní sdruženářská Grand Prix – do Oberwiesenthalu míří z reprezentantů jen Tomáš Portyk

20.08.2019

O víkendu 24. a 25. srpna odstartuje v Oberwiesenthalu Letní Grand Prix, vrcholná mezinárodní soutěž letní sezony v severské kombinaci. V seriálu tradičně nebudou chybět ani čeští závodníci, ale premiéry se z elitních sdruženářů zúčastní pouze Tomáš Portyk (na snímku), jehož doprovodí loňský junior David Zemek a mladíci Petr Šablatura s Lukášem Kohlbergerem. Ostatní reprezentanti – Lukáš Daněk, Ondřej Pažout a Jan Vytrval – se představí až při následující akci 28. srpna v Klingenthalu.

Sdruženáři mají za sebou vydařenou přípravu – bez zranění, se spoustou skoků i váhovým úbytkem

18.08.2019

Minulá zimní sezona byla z pohledu české reprezentace v severské kombinaci hodně nepovedená. Nedařilo se jim ve Světovém poháru ani na mistrovství světa. Talentovaní junioři, kteří sbírali tituly a medaile z vrcholných soutěží své kategorie, se mezi seniory propadali výsledkovými listinami. Už ve skokanské části byly jejich ztráty tak vysoké, že neměli naději na dobré umístění. V letošní letní přípravě se proto hodně věcí změnilo. Pro české sdruženáře by se měla stát odrazovým můstkem k mnohem vyšším příčkám. A jak ji viděl reprezentační trenér Marek Šablatura (na snímku s Ondřejem Pažoutem)?

Smutné zprávy: Zemřeli Čestmír Kožíšek st. a Karel Dolejší

06.06.2019

V minulých dnech nás zastihly hned dvě smutné zprávy. V úterý 4. června ve věku nedožitých 96 let odešel do lyžařského nebe Čestmír Kožíšek st., učitel a trenér lyžování (na snímku druhý zleva). Krátce předtím, 29. května, zemřel po těžké nemoci ve věku 66 let Karel Dolejší, bývalý starosta Harrachova a lyžařský funkcionář.

Sdruženáři čistili hlavy, realizační tým zůstal a reprezentanty čeká finanční spoluúčast na přípravě

30.05.2019

Byla to nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad realizačním týmem ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak – hodně času se věnovalo analýze, rozborům a diskusi, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků – nedávných juniorských mistrů světa a medailistů – zastavil. Sportovní ředitel úseku Tomáš Slavík (na snímku ještě jako aktivní závodník v olympijském Soči) upřesňuje, co čeká české sdruženáře v nejbližší budoucnosti.

Tomáš Portyk se stal počtvrté za sebou nejlepším sdruženářem České republiky

13.05.2019

Jedenáctý ročník ankety O nejlepšího závodníka a trenéra České republiky v severské kombinaci má v hlavní seniorské kategorie staronového vítěze. Stal se jím počtvrté za sebou Tomáš Portyk (na snímku), třiadvacetiletý odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou, který aktuálně hájí barvy Dukly Liberec. Mezi juniorskými sdruženáři zvítězil David Zemek, kategorii žen ovládla Tereza Koldovská a primát nejúspěšnějšího trenéra získal čerstvý kouč juniorů Martin Zeman.

Loučení se Světovým pohárem sdruženářů v Schonachu bez českých bodů

17.03.2019

Tečku za Světovým pohárem v severské kombinaci napsaly o víkendu 15.–17. března dva individuální závody HS106/10 km v německém Schonachu. Na startu se objevili také dva čeští reprezentanti Ondřej Pažout (na snímku) a Tomáš Portyk, ale ani jeden z nich na body nedosáhl, ačkoliv ve druhém dějství k němu Pažoutovi chybělo jen 12,5 vteřiny. Naproti tomu Portykovo vystoupení bylo tentokrát tristní – v úvodním závodu byl diskvalifikován po skoku kvůli lyžím a do druhého vůbec nenastoupil. Z posledních vítězství v sezoně se radovali Rakušan Bernhard Griber a celkový lídr Světového poháru Jarl Riiber z Norska, jenž svým dvanáctým triumfem v sezoně vyrovnal dosavadní rekord Fina Hannu Manninena.

Konečně sdruženářský úspěch – Tomáš Portyk skončil stříbrný na Kontinentálním poháru v Nižném Tagilu

10.03.2019

Zdá se, že hledání ztracené sebedůvěry českých sdruženářů bylo v závěru sezony přece jen úspěšné. Trojice reprezentantů Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk dala o víkendu 8.–10. března přednost před Světovým pohárem na Holmenkollenu trojici startů na Kontinentálním poháru v Nižném Tagilu – nejen proto, aby zde našla formu, ale také bodovým přídělem pomohla vylepšit závodnickou kvótu pro ČR. A ruský sníh jí svědčil. V pátečním závodě sice ještě doznívaly u svěřenců trenéra Marka Šablatury výkonnostní rozpaky, sobota však už znamenala mírné zlepšení a v neděli – v nejtěžším závodě – dokonce dojel Tomáš Portyk (na snímku) do cíle druhý a Ondřej Pažout sedmý!

Na Holmenkollenu kraloval mezi sdruženáři Riiber, Vytrval uzavíral pořadí

09.03.2019

Světový pohár v severské kombinaci, který byl na programu v sobotu 9. března v Oslu, většina českých reprezentant vynechala, neboť se vydala sbírat body do Kontinentálního poháru v Rusku. Na startu se tak objevil pouze jediný Jan Vytrval). A z jeho výkonu bylo patrné, že sdruženářská krize z českých závodníků zdaleka nevyprchala – po nepříliš přesvědčivém výkonu skončil na 46. místě jako poslední. Naopak norský šampion a jasný vítěz Světového poháru Jarl Riiber vybojoval v domácím závodu už jedenácté vítězství v sezoně.

V závěru sezony dají čeští sdruženáři přednost Kontinentálnímu poháru

06.03.2019

Poslední příležitost alespoň částečně si vylepšit pošramocenou reputaci po nedávném mistrovství světa v severské kombinaci v Seefeldu budou mít o víkendu 8.–10. března čeští sdruženáři. Reprezentační družstvo však tentokrát rozdělí své síly a přednost dostane – na první pohled možná překvapivě – Kontinentální pohár.

Reakce předsedy úseku severské kombinace na výsledky českých sdruženářů v Seefeldu

04.03.2019

Na výsledky českých sdruženářů na právě skončeném mistrovství světa v klasickém lyžování Seefeldu zareagoval předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR Radek Cikl následujícím prohlášením:

České družstvo ve sdruženářské štafetě na MS deváté, další zlato putuje do Norska

02.03.2019

Ani poslední vystoupení českých reprezentantů v severské kombinaci nenapravilo dojem z jejich nepříliš vydařených výkonů na světovém šampionátu v Seefeldu. V sobotu 2. března obsadili v závodě družstev HS100/4x5 km devátou příčku se ztrátou čtyři a půl minuty na vítěze. O naděje na lepší umístění přišlo kvarteto Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk a Jan Vytrval (na snímku i s náhradníkem Miroslavem Dvořákem vpravo)opět už ve skokanské části, po níž na lídra ztráceli 3:23 min. Titul si nakonec v běžecké bitvě tří elitních týmů plné zvratů získalo Norsko především zásluhou skvělého finišmana Jarla Riibera.