×
Severská kombinace
Na Alpen Cupu ve Villachu se mladá generace českých sdruženářů neztratila

26.02.2020

O víkendu 22. a 23. února byla v akci také nastupující generace českých sdruženářů a sdruženářek. V rakouském středisku Villach se konaly prestižní mládežnické závody Alpen Cup pro závodníky do osmnácti let. Ve dvou dnech se uskutečnily čtyři individuální a dva štafetové závody. Několik českých reprezentantů dosáhlo slibných výkonů a štafeta starších mladíků se dokonce probojovala na stupně vítězů.

SP v Trondheimu: Riiber překonal rekord v počtu vítězství, Portyk bodoval

23.02.2020

Po třítýdenní přestávce zamířil Světový pohár v severské kombinaci do norského střediska v Trondheimu. Mezi elitou nechyběl ani trojlístek českých sdruženářů Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Ze dvou individuálních závodů HS138/10 km ve dnech 22. a 23. února však získal pouze jedno bodované pořadí – 24. místo, které v nedělním startu vybojoval Tomáš Portyk. Svou suverenitu prokázal norský sdruženář Jarl Riiber (na snímku), který si se soupeři pohrál jako kočka s myší. Dvanáctým a třináctým triumfem v této sezoně (celkově v kariéře jich nasbíral 26!) překonal rekord legendárního Fina Hannu Manninena.

Seefeld Triple sdruženářů kořistí dominátora Riibera, Tomáš Portyk vydřel 25. místo

02.02.2020

V závěrečném dílu seriálu Světového poháru v severské kombinaci Seefeld Triple v neděli 2. února dovršil dvaadvacetiletý norský mladík Jarl Riiber svou dominanci v této sezoně. Třetím triumfem v této prestižní sérii získal nejen celkové prvenství, ale také jedenácté vítězství v této sezoně! Tomáš Portyk (na snímku) v běžecké části individuálního závodu HS109/15 km příkladně zabojoval a z třicáté příčky po skoku se dokázal zlepšit na 25. pozici. Škoda, že mu v Seefeldu „neulétl“ alespoň jeden ze skoků – určitě mohl pomýšlet na ještě lepší umístění.

Druhý díl Seefeld Triple: Riiberův desátý triumf a bojovný výkon Tomáše Portyka

01.02.2020

Do druhého dílu prestižního seriálu Seefeld Triple v rámci Světového poháru v severské kombinaci vstoupil v sobotu 1. ůnora už pouze jeden český sdruženář – Tomáš Portyk (na snímku). V individuálním závodu HS109/10 km obsadil 27. příčku, ale tento výsledek poněkud skrývá jeho solidní výkon. Pokud by se totiž nezapočítávaly časové odstupy z předešlého dějství, bojoval by tentokrát o umístění ve druhé dvacítce. Desátý triumf v sezoně získal neporazitelný Nor Jarl Riiber, za ním se seřadili opět jeho krajan Jörgen Grabaak a Němec Vinzenz Geiger.

Start Seefeld triple: Portyk se dvěma body, Pažout zlomil lyži, dál kraluje Riiber

31.01.2020

Seefeld triple – třídílná série Světového poháru v severské kombinaci a současně jeden z vrcholů této sezony – začala v pátek 31. ledna pro českého reprezentanta Ondřeje Pažouta smolně. V běžecké části individuálního závodu HS109/5 km při útoku na bodované pozice měl pád, zlomil lyži a závod i celý seefeldský seriál tak pro něj skončily hned v úvodním dějství. Připomeňme, že v předešlém závodu v Oberstdorfu ho jury diskvalifikovala kvůli kombinéze. Druhý český reprezentant Tomáš Portyk skončil devětadvacátý a připsal si dva body. V této sérii se však časové odstupy přenášejí do dalších dnů, a tak naděje na výrazné zlepšení by byla pouze při mimořádném výkonu. Devátého vítězství v tomto ročníku Světového poháru dosáhl Nor Jarl Riiber (na snímku).

Portyka s Pažoutem zradily v Oberstdorfu kombinézy, pouze Vytrval získal tři body

26.01.2020

Nepříliš vydařený víkend na závodech Světového poháru v severské kombinaci v Oberstdorfu 25.–26. ledna mají za sebou čeští reprezentanti. Tomáš Portyk byl totiž diskvalifikován už v pátečním provizorním kole kvůli kombinéze, což ho automaticky vyřadilo z nedělní individuální soutěže. V její skokanské části navíc postihl stejný trest také Ondřeje Pažouta, takže klasifikováni byli pouze Jan Vytrval (na snímku) a junior Petr Šablatura, jenž sbíral zkušenosti před juniorským mistrovstvím světa – Vytrval po bojovném výkonu v běhu skončil na bodovaném 28. místě. Kompletní čtyřlístek se tak představil pouze v sobotním souboji štafet, v němž obsadil sedmou příčku.

Na Zimní olympiádě mládeže ve Švýcarsku mladí čeští sdruženáři na elitu nestačili

18.01.2020

Do programu třetích Zimních olympijských her mládeže v Lausanne zasáhli v sobotu 18. ledna také sdruženářky a sdruženáři. Dívky startovaly ve středisku Les Tuffes v individuálním závodě HS90/4 km, chlapci měli běžeckou trať o dva kilometry delší. V akci byl společně s účastníky ze čtrnácti zemí také čtyřlístek mladých reprezentantů České republiky – Tereza Koldovská, Jolana Hradilová, Lukáš Kohlberger a Jan Šimek. Jen připomeňme, že v roce 2012 získal na ZOH mládeže zlato Tomáš Portyk před Finem Illkou Herolou. O čtyři roky později vybojoval bronz Ondřej Pažout za Timem Koppem a Benem Loomisem.

Týmový sprint sdruženářů ve Val di Fiemme: Suverénní Norové, Pažout s Portykem jedenáctí

12.01.2020

Trojdílná série Světového poháru ve Val di Fiemme vyvrcholila v neděli 12. ledna týmovým sprintem dvojic HS104/2 x 7,5 km. Na startu se sešlo dvacet párů ze dvanácti zemí – mezi nimi také družstva Česko I (Ondřej Pažout, Tomáš Portyk - na snímku) a Česko II (Lukáš Daněk, Jan Vytrval). Zhruba do poloviny závodu Pažout s Portykem bojovali o umístění v první desítce, pak jim však už došly síly a skončili jedenáctí, zatímco Daněk s Vytrvalem patnáctí. Suverénním vítězem se stal reprezentanti Norska Jörgen Grabaak a Jarl Riiber. Výsledky se však do celkové klasifikace nezapočítávají.

Ve Val di Fiemme návrat do starých časů – Tomáš Portyk už na dosah elitní desítky

11.01.2020

Také ve druhém závod trojdílné série startů Světového poháru sdruženářů ve Val di Fiemme v sobotu 11. ledna se představil ve výborné formě český reprezentant Tomáš Portyk (na snímku). Ještě v závěrečných stovkách metrů individuálního závodu HS104/10 km bojoval o umístění v elitní desítce a svým 11. místem si vylepšil své dosavadní sezónní maximum a navázal na své výkony před dvěma-třemi lety. Podruhé v tomto ročníku neobsadil nejvyšší příčku Nor Jarl Riibe, který sice opět vedl po skoku, ale ve finiši nakonec těsně prohrál s Němcem Vinzenzem Geigerem. Další dva čeští reprezentanti tentokrát zůstali těsně za body – 33. Jan Vytrval a 34. Ondřej Pažout.

Slibné novoroční vykročení sdruženářů: Portyk sedmnáctý, bodovali také Pažout s Vytrvalem

10.01.2020

Po třítýdenní přestávce pozval kalendář Světového poháru v severské kombinaci nejlepší sdruženáře do italského střediska Val di Fiemme. Ti mají jaksepatří nabitý program, neboť ve dnech 10. až 12. ledna je zde čeká série hned tří startů. První „ostrá“ prověrka se uskutečnila v pátek 10. ledna v individuálním závodu HS104/10 km. Vítěznou nit v ní opět navázal norský mladík Jarl Riiber, jenž zaznamenal už sedmý triumf v této sezoně! Velice dobrý výkon podali také čeští reprezentanti, z nichž Tomáš Portyk (na snímku) skončil na 17. místě, a bodovali také další dva ze svěřenců trenéra Marka Šablatury – 27. Ondřej Pažout a 30. Jan Vytrval.