Sdruženáři odstartovali zimní sezonu. Body přinesla finská Ruka

Sdruženáři odstartovali zimní sezonu. Body přinesla finská Ruka

6 min 58 s

Zimní sezona 2022/23 je v plném proudu. Čeští sdruženáři a sdruženářky už vstoupili do kolotoče Světového poháru a získali i první letošní body. Po zastávkách ve finské Ruce a norském Lillehammeru vyhlíží nejen pokračování elitní série závodů v rakouském Ramsau, ale také vrcholy sezóny – mistrovství světa v klasickém lyžování ve slovinské Planici a juniorský šampionát v kanadském Whistleru.


Čeští sdruženáři na konci listopadu vstoupili do Světového poháru závody ve finské Ruce, kam vyrazila kompletní mužská reprezentace ve složení Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout a Lukáš Daněk.

Výběr pod vedením Marka Šablatury se v nedalekém Rovaniemi připravoval už dva týdny před startem kolotoče elitních závodů, což v pátek přetavili Jan Vytrval a Tomáš Portyk v zisk premiérových bodů za 29., respektive 30. místo. Druhý zmíněný pak víkend zakončil 22. příčkou, tedy doposud nejlepším českým výsledkem aktuální sezony.

Následně se peleton severské kombinace přesunul do norského Lillehammeru, kde si odbyly premiéru i ženy. Obzvlášť speciální byly závody pro Jolanu Hradilovou, která při svém debutu ve Světovém poháru obsadila dvakrát 29. pozici. Její reprezentační kolegyně Tereza Koldovská si z Norska odvezla 27. a 28 příčku.

„Premiéru jsem si užila, atmosféra byla super. Jen jsem trochu zklamaná z výsledků. Skokanská část nebyla úplně nejhorší, nicméně rozhodně je stále co zlepšovat,“ popsala své pocity osmnáctiletá sdruženářka.

Mužům se na stejném místě nepodařilo navázat na finskou zastávku a ani jednou nebodovali. Na nejlepší výsledek dosáhl Jan Vytrval, jenž dokončil sobotní závod na 33. místě.

Není ale tajemstvím, že reprezentační kouč Marek Šablatura má o poznání vyšší ambice. „Letos to bude těžké, svět samozřejmě nespí. My cílíme na mistrovství světa a budeme se na něj speciálně připravovat. No a tuhle jsem měl sen, že jeden kluků to mistrovství vyhraje. Musíme být ale realisté, víme, že konkurence je obrovská a podmínky jsou i trochu jiné. Každé umístění do desátého místa bude skvělé,“ nechal se slyšet.

O dojmy z letní přípravy se podělil jeho svěřenec Ondřej Pažout. „Oproti loňsku jsme netrávili tolik času v zahraničí, jezdili jsme spíše na kratší skokanská soustředění. Co se týká běhu, byli jsme dvakrát v Oberhofu v tunelu a v Ramsau na ledovci, kam jezdíme každoročně.“

Jedním z hlavních tahounů reprezentace by měl letos být Tomáš Portyk. „Chtěl bych udržet stabilní formu na můstku, aby se to směrem k mistrovství světa v Planici jen zlepšovalo. Rád bych se také v sezoně více bavil, protože minulý rok pro mě byl psychicky velice náročný kvůli zranění,“ podotkl závodník, jenž v minulé sezoně nastřádal 81 bodů.

Program Světového poháru pokračuje 15. prosince v rakouském Ramsau, kde poměří své síly ženy i muži. Prvním vrcholem sezony bude mistrovství světa juniorů v kanadském Whistleru, které se koná od 31. ledna do 4. února. Na nejlepší český výsledek cílí v tamním lyžařském středisku Jiří Konvalinka, jemuž se podařilo letos v březnu obsadit na MSJ v Zakopaném 12. příčku.  

O měsíc později si tituly světových šampionů mezi sebou rozdělí i dospělí závodníci a závodnice, a to ve slovinské Planici, kde se od středy 22. února do neděle 5. března uskuteční 43. mistrovství světa v klasickém lyžování.Pomoc Ukrajině