Mistrovství světa – shrnutí, zhodnocení a zajímavosti: šampionát, který přinesl běžcům velké výsledkové zlepšení

14 min 25 s

Vrchol sezony je za námi. Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo od 24. února do 7. března v německém Oberstdorfu, ozdobilo i několik vynikajících výkonů českých běžců na lyžích, kteří zaznamenali ve srovnání s předchozím šampionátem v Seefeldu velký výsledkový skok. Jak šampionát hodnotí trenéři a ředitel úseku běžeckých disciplín?

Přehled výsledků: zlepšení na všech tratích!

Výrazné zlepšení oproti Seefeldu si čeští reprezentanti připsali už první den šampionátu, kdy byly na programu sprinty. Zatímco v Rakousku se do třicítky dostala jen Tereza Beranová (29.), tentokrát se ve čtvrtfinále představila hned čtveřice Čechů – Tereza Beranová byla 20., Ondřej Černý 21., Michal Novák 23. a Luděk Šeller 24.

Skiatlon = další závod a další výsledkové zlepšení. Zatímco před dvěma lety nejlepší Češky uzavíraly první třicítku a muži dokonce padesátku, tentokrát svítila česká vlajka ve výsledkové listině o hodně výš. Kateřina Razýmová byla 14. a Petra Nováková 31., mezi muži absolvoval životní závod Adam Fellner, který si připsal 26. příčku. „Na takový závod jsem čekal několik let,“ usmíval se. Nezklamal ani 37. Petr Knop. Jonáš Bešťák byl 53.

Velká očekávání měli čeští fanoušci od team sprintu. Vždyť na posledním světovém poháru před startem šampionátu se čeští běžci rvali o medaile. I tentokrát byly české týmy hodně vidět! Muži (Novák – Šeller) i ženy (Razýmová – Janatová) shodně vybojovali 8. místa. I tento závod znamenal zlepšení oproti Seefeldu, protože v Rakousku se Češi do finále neprobili.

Zklamání zažil český tým až v závodu na 10 km volně s intervalovým startem, od kterého měla velká očekávání Kateřina Razýmová, pro níž to byl jeden z vrcholů sezony. 25. místem ale nenaplnila své ambice. Výborně si naopak vedla 21. Kateřina Janatová. „Se svým výkonem musím být spokojená. Dala jsem do toho opravdu všechno a rychleji už jsem jet nemohla,“ hodnotila. Petra Hynčicová brala 33. příčku. Pro zajímavost: v Seefeldu byla nejlepší Češkou Razýmová na 37. místě.

Vesele neodcházeli z intervalového závodu na 15 km volně ani čeští muži. Novák byl 35., Knop 43., Fellner 46. a Bešťák 55. „Dneska to bylo špatné. Začátek závodu jsem měl rychlejší a cítil jsem se čerstvý. Při nájezdu do druhého okruhu se mi ale zasekly lyže. Nedokázal jsem se s tím srovnat a ve druhém okruhu jsem prošel krizí. Ten výsledek mě mrzí,“ řekl Novák.  I přes zklamání byl také tento závod oproti Seefeldu výsledkovým zlepšením.

Na nejlepší umístění od roku 2007 dosáhly české běžkyně na lyžích ve štafetovém závodu na 4x5 km. Sestava ve složení Razýmová, Nováková, Janatová, Hynčicová si v Oberstdorfu připsala velmi dobré 8. místo. Razýmová dokonce předávala po prvním úseku na vedoucí pozici!

Čeští běžci si ve štafetě na 4x10 km připsali 11. místo, čímž sestava ve složení Novák, Fellner, Knop a Pechoušek vyrovnala umístění českého týmu z předchozích dvou šampionátů v Seefeldu a Lahti. „Umístění do desítky by bylo dobré, ale dali jsme do toho všichni všechno, na lepší výsledek to nestačilo, takže 11. místo musíme brát,“ zhodnotil závod Petr Knop.

Závěr šampionátu tradičně obstaraly závody na nejdelších distancích. Razýmová se při třicítce klasicky dlouho rvala o umístění v nejlepší desítce, pak ji ale připravil o šanci na senzační výsledek pád. Přesto brala výborné 19. místo. Nováková bojovala o nejlepší třicítku a připsala si 32. příčku, Petra Hynčicová se s mistrovstvím rozloučila 36. pozicí.

Program šampionátu uzavřel královský závod na 50 km klasicky, ve kterém se představili také tři čeští reprezentanti – Michal Novák obsadil 24. místo, Petr Knop si připsal 41. příčku a Adam Fellner byl 48.

Hodnocení

Jan Franc, trenér reprezentace žen: „Mistrovství světa musím hodnotit pozitivně, protože pokud se podívám na dva roky staré výsledky ze Seefeldu, tak naše nejlepší umístění bylo 28. místo. Letos byla Katka Razýmová na 14. a 19. místě, Tereza Beranová se také vešla do nejlepší dvacítky a Katka Janatová obsadila 21. místo. V obou týmových závodech jsme získali 8. místo, což hodnotím velice dobře – v Seefeldu jsme se nevešli do desítky. Doufali jsme, že by primárně u Katky Razýmové mohlo dopadnout jedno umístění v top 10, což se bohužel nepodařilo, ale i tak musíme být spokojení.“

Vasil Husák, trenér reprezentace mužů: „Myslím, že s výsledky z mistrovství světa můžeme být spokojení, protože si tu všichni zajeli svá životní maxima v rámci světových šampionátů. Dosáhli jsme na umístění, o kterých se nám před dvěma lety v Seefeldu ani nesnilo. Pokud bych měl vybrat jeden úspěch, pak si nejvíc cením osmého místa Michala Nováka a Luďka Šellera z team sprintu.“

Lukáš Sacher, ředitel ÚBD SLČR: „Pro mne bylo MS signálem, že jsme na správné cestě a postupnými kroky se tým zlepšuje. Ukázalo nám ale také to, že zejména v distančních závodech máme ještě velké rezervy. Kladně hodnotím závody štafet, ač některé nepřinesly skvělé umístění ve výsledkové listině, tak pozitivně hodnotím to, že jsme většinu závodů byli mezi 6. a 10. místem a bojovali se světem. Kladně hodnotím všechny individuální výsledky do 30. místa a ke spokojenosti mi tam chybí jen výsledek do TOP 10 v individuálním závodě, v který jsem věřil. Chtěl bych poděkovat nejen všem závodníkům za to, jak reprezentovali na MS, ale i všem členům realizačních týmů, kteří nejsou vidět, ale hrají klíčovou roli v chodu celého týmu. Hlavním dlouhodobým cílem našeho týmu zůstávají ZOH v Pekingu, kde se snad představíme zase o kus silnější.“

Zajímavosti do archivu:

• V prestižní roli technického delegáta FIS působil na šampionátu český zástupce Jakub Tejchman.

• Do závodů zasáhlo celkem 12 českých reprezentantů – 7 mužů (Novák, Fellner, Knop, Šeller, Bešťák, Pechoušek, Černý) a 5 žen (Razýmová, Janatová, Beranová, Hynčicová a Nováková)

• Česko mělo poprvé na mistrovství světa k dispozici vlastní servisní kamion. Možná také on přispěl k tomu, že si čeští reprezentanti po většině závodů pochvalovali výborně připravené lyže.

• Šampionát se kvůli protiepidemickým opatřením uskutečnil bez diváků. Na tribunách je nahradily papírové fotografie fanoušků, kteří před mistrovstvím zaslali pořadatelům své fotografie.

• Celé mistrovství doprovázelo teplé počasí, které mnohdy atakovalo hranici 20 °C. Pořadatelé kvůli tomu omezili tréninky i testování na trati a pravidelně stopy prosolovali.

• Nejúspěšnější zemí běžeckých závodů se stali Norové s 18 medailemi (9-5-4), následuje Švédsko se 7 (2-2-3) cennými kovy a Rusko s 5 (1-3-1).

• Ruská reprezentace nemohla závodit pod svou vlajkou. Kvůli opakovaným antidopingovým proviněním museli sportovci z Ruska závodit pod vlajkou Ruské lyžařské federace, nemohla zaznít jejich hymna a nemohli mít na svém týmovém oblečení národní symboly.