Mistrovství světa: Nejlepším Čechem byl na patnáctce volně Michal Novák. Všechny medaile berou Norové

7 min

Běžci na lyžích mají za sebou jediný intervalový start, který byl v programu světového šampionátu. V závodě na 15 km volně si nejlepší umístění ze čtveřice českých reprezentantů připsal Michal Novák, který obsadil 35. místo. Stupně vítězů kompletně patří Norsku, které získalo všechny tři medaile. Titul mistra světa si z německého Oberstdorfu odváží Hans Christer Holund.

15 kilometrů rozdělených do tří okruhů s náročnými stoupáními. Už tradičně teplé počasí. A zatažená obloha. To byly podmínky, ve kterých běžci na lyžích bojovali o další sadu medailí z mistrovství světa v Oberstdorfu.

Michal Novák vlétl do závodu v neuvěřitelném tempu. Na mezičase 1,8 km si připsal pátý nejrychlejší čas z více než stovky účastníků. V dalším průběhu závodu ale výsledkově klesal – na pátém kilometru už byl mimo nejlepší dvacítku, v polovině závodu mimo třicítku. I když si na posledních kilometrech výsledkově polepšil, mezi nejlepších třicet závodníků se vrátit nedokázal a připsal si konečné 35. místo s odstupem 2:51,1 na vítězného Holunda.

„Dneska to bylo špatné. Začátek závodu jsem měl rychlejší, dařilo se mi držet techniku a dobře to odjíždělo. Po prvním okruhu jsem se cítil čerstvý a říkal jsem si, že jsem závod rozjel s rezervou a měl jsem ho pod kontrolou. Při nájezdu do druhého okruhu se mi ale zasekly lyže. Když jsem je položil na sníh, začaly mě brzdit, při odrazu mě tahaly za nohy. Nedokázal jsem se s tím srovnat a ve druhém okruhu jsem prošel krizí. Ani ve třetím okruhu už jsem se pak nedokázal vymáčknout. Ten výsledek mě mrzí,“ řekl Michal Novák. „Myslím, že to nebylo špatnou mázou nebo že by servis udělal něco špatně. Faktem je, že to neodjíždělo, ale možná to bylo přímo lyžemi, dostali jsme tady totiž nové prototypy a startovat na nich byl asi trochu risk, který nevyšel.“

Zcela opačně než Novák vstoupil do závodu Petr Knop, kterému první mezičasy přisuzovaly umístění na konci sedmé desítky. Už v polovině trati byl ale členem nejlepší padesátky, pořadím stoupal i nadále, až si připsal konečnou 43. příčku, ze které ho dělil od vítěze čas 3:26,3.

První kilometry nebyly nejrychlejší ani pro Adama Fellnera. Jeho umístění na prvním mezičase bylo pro tohoto reprezentanta nejhorší (58.), na dalších kilometrech pak stoupal pořadím vzhůru. Ve výsledkové listině mu patří 46. místo se ztrátou 3:41,3.

Úvodní třetina závodu byla nejpomalejší i pro Jonáše Bešťáka. Poslední český účastník závodu zpočátku zajížděl mezičasy odpovídající umístění v sedmé desítce, pak ale začal pořadím stoupat až na konečné 55. místo, z něhož ztratil na vítěze 4:17,7.

Už zítra se bude v Oberstdorfu závodit znovu, na programu je štafeta žen na 4x5 km. Český tým půjde do závodu v pořadí: Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová, Petra Hynčicová. Závod startuje ve 13:15 hodin, přímým přenosem ho vysílá ČT Sport a Eurosport 1. Textový online přenos můžete sledovat na iSport.cz.

Výsledky

Mistrovství světa, 15 km volně s intervalovým startem, Oberstdorf (Německo), 3. března

Muži: 1. Hans Christer Holund 33:48,7, 2. Simen Hegstad Krueger +20,2, 3. Harald Oestberg Amundsen (všichni Nor.) +35,6 … 35. Michal Novák +2:51,1, 43. Petr Knop +3:26,3, 46. Adam Fellner +3:41,3, 55. Jonáš Bešťák +4:17,7