Mistrovství světa: Cíl splněn! České běžkyně si ve štafetě doběhly pro 8. místo. Suverénní vítězství patří Norkám

8 min 30 s

Na nejlepší umístění od roku 2007 dnes dosáhly české běžkyně na lyžích ve štafetovém závodu na mistrovství světa. V německém Oberstdorfu si ve čtvrtek 4. března připsala sestava ve složení Razýmová, Nováková, Janatová, Hynčicová velmi dobré 8. místo. Zvítězilo Norsko.

Před začátkem mistrovství světa trenér ženské reprezentace Jan Franc hovořil o tom, že by si přál dosáhnout na 8. místo. Až do posledního úseku tak dnes pod zataženou oblohou v Oberstdorfu sledoval dramatický útok na stanovený cíl.

Do prvního úseku nastoupila v černé kombinéze českého týmu Kateřina Razýmová. Nejenže se bez problémů držela ve vedoucí skupině, ale ve druhé polovině úseku se dokonce posunula na první místo a udávala tempo celému startovnímu poli. Po svém fantastickém představení předávala jako první! Těsně za ní dojely na stadion Norky a Rusky, na další soupeřky pak mělo Česko náskok více než šesti vteřin.

„Takový průběh závodu jsem si přála. Ze začátku mi sice lyže tolik nejely, ale pak se zapracovaly a byly výborné do stoupání. Cítila jsem se dobře, chtěla jsem startovní pole roztrhat, což se mi podařilo. Když člověk jede na dobré pozici, tak mu to ještě dodává síly. Díky tomu jsem si spravila chuť po minulém závodu,“ řekla Kateřina Razýmová.

Petra Nováková rozjela svůj klasický úsek ve vedoucí trojici s Norskem a Ruskem. Jejich náskok se nezmenšoval. Naopak! Na mezičasu 6,4 km měla tato trojice k dobru přes 14 sekund! Pak už Nováková tempo Heidi Wengové a Julie Stupakové neudržela a propadla se za další soupeřky jedoucí ve skupině. Česko tak předávalo na 8. místě se ztrátou 1:07,3 na vedoucí dvojici Norsko – Rusko.

Zatímco na čele se ve třetím úseku osamostatnila Norka Johaugová, Češka Kateřina Janatová se snažila dotáhnout na sedmou Kanadu, která vstupovala do třetího úseku jen o pět vteřin dřív. Až za Českem pak předávalo Švédsko. Největší favorit dnešního závodu ovšem dokázal český tým předstihnout. Po třetím úseku tak Janatová předávala jako devátá se ztrátou 2:17 na první místo. Od osmých Kanaďanek ji dělilo 17 vteřin.

Finišmankou české štafety byla Petra Hynčicová, která podala výborný výkon – Kanaďanku začala velmi rychle stíhat a už v polovině svého úseku byla před ní na osmém místě. Finišovala jako osmá se ztrátou 3:04,3.

„Šla jsem do toho s cílem předjet Kanaďanku a pokusit se dotáhnout i na další štafety. Švýcarku jsem měla na dohled, ale ta půlminuta ztráty už byla příliš. S výsledkem dneska můžeme být spokojené. Kačka to rozjela skvěle a my ostatní jsme tam nechaly všechno, co jsme mohly,“ zhodnotila závod Petra Hynčicová.

Pro českou ženskou štafetu to znamená jednoznačně nejlepší umístění od roku 2007, kdy si v japonském Sapporu připsala páté místo. Od té doby byl český tým dvakrát 11., dvakrát 12. a dvakrát nestartoval.

„Jsem spokojený, konečně se nám podařilo opustit ta 11. místa. Jen je potřeba si přiznat, že dneska bylo možné jet i o sedmé místo, kdybychom se Švýcarkami vydrželi o trochu déle, ale i tak je 8. místo super,“ řekl trenér Jan Franc, jehož svěřenkyně byly dokonce po prvním úseku na vedoucí pozici. „To bylo super! Štafetu jsme postavili s tím cílem, že Katka to zkusí rozjet ve vedoucí skupině a dál uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale že takhle roztrhá startovní pole a přijede první, to jsem nečekal ani já,“ smál se trenér českého týmu.

Už zítra čeká štafetový závod také muže, Češi do něho půjdou v pořadí Michal Novák, Adam Fellner, Petr Knop, Jan Pechoušek. Závod na 4x10 kilometrů odstartuje ve 13:15 hodin a přímým přenosem ho odvysílá ČT Sport a Eurosport 1. Textový online přenos můžete sledovat na iSport.cz.