Mistrovství světa: Fellner se ve skiatlonu probojoval do nejlepší třicítky. Knop byl 37., Bešťák 53.

6 min 39 s

Trojice českých běžců nastoupila do závodu ve skiatlonu na mistrovství světa v Oberstdorfu. Na nejlepší umístění z nich dosáhl Adam Fellner, který se dokázal probít mezi nejlepších třicet závodníků a obsadil 26. místo. Petr Knop byl 37., Jonáš Bešťák 53. Po krásném souboji s norskými závodníky zvítězil Alexandr Bolšunov.

Navzdory poměrně teplému počasí, které v Oberstdorfu vládne, měli závodníci kvalitně připravenou trať, kterou pořadatelé prosolili a k její pevnosti přispěla také zatažená obloha. Pod ní účastníci skiatlonu absolvovali nejprve 15 km klasickou technikou, následně 15 km volně. Každá z částí přitom byla rozdělena do čtyř okruhů s náročnými stoupáními.

V prvních okruzích se držela většina ze 75 účastníků závodu pohromadě, v polovině klasiky už se začaly rozestupy zvětšovat, v čelní 34členné skupině ale dál pracoval Adam Fellner. Pár vteřin za ní byla osmička závodníků s Petrem Knopem na 43. místě. Jonáš Bešťák bojoval na 48. příčce, ze které ztrácel na čelo závodu 41,9 vteřiny.

Ve druhém klasickém okruhu se vedoucí skupina zmenšila, Adam Fellner se pak dostal do druhé skupiny, se kterou přezouval do skateových lyží. Ze stadionu odjížděl jako třicátý se ztrátou 1:07. Petr Knop byl o šest příček a 37 sekund horší. Jonáši Bešťákovi patřila po klasické části 48. pozice, z níž ztrácel 2:22.

Zatímco na čele se odehrával souboj pětice Norů s Rusem Bolšunovem, Adam Fellner pracoval v devítičlenné skupině na 24.-32. místě. Petr Knop byl ve skupince na 36.-40. místě. Jonáš Bešťák bojoval na hraně páté a šesté desítky.

Adam Fellner přijel do cílové rovinky v šestičlenné skupině, která mu dávala naději na boj o 22. místo. Nakonec cílem projel jako 26. se ztrátou 4:01,6. „Jsem absolutně spokojenej! Konečně mi na 100 % vyšel závod, na který jsem čekal dlouhou dobu,“ hodnotil Adam Fellner. „Od prvních kol jsem se držel relativně vepředu, na konci klasiky se mi povedlo chytit skupinu osmi deseti lidí, se kterou jsem pak jel. Hodně mi pomohly i lyže, které byly naprosto famózní. Klobouk dolů před kluky, jak to namazali.“

Do posledních metrů sváděl souboj se svými soupeři Petr Knop, který byl také členem menší skupiny. Dosprintoval si pro 37. místo, ze kterého ztratil 5:00,3. „Se svým výkonem jsem spokojen, i když mě trochu mrzí, že jsem v klasice nezachytil tu skupinu, která pak jela přede mnou a už se do ní nešlo dotáhnout. Kdybych byl o pět míst výš, bylo by to ještě lepší,“ hodnotil závod. „Jinak mohu říct, že jsme všichni rádi, že podmínky byly lepší než v předchozích dnech, ochladilo se a trať byla relativně tvrdá. Servisáci na to vymysleli skvělou mázu na klasiku i skate.“

Zcela osamoceně přijel do cíle Jonáš Bešťák, kterému patří 53. místo, ze kterého ztratil na vítězného Bolšunova 8:09,4.

Do dnešního závodu nenastoupil Michal Novák, který se představí spolu s Luďkem Šellerem v zítřejším team sprintu, kde se pokusí navázat na fantastické 4. místo ze Světového poháru v Ulricehamnu.