Mistrovství světa: Janatová atakovala elitní dvacítku. Razýmová byla na desítce volně 25,. Hynčicová 33.

6 min 49 s

Do nejlepší třicítky se v dnešním závodu mistrovství světa dokázaly probít dvě české běžkyně na lyžích. Kateřina Janatová si na desítce volně s intervalovým startem v Oberstdorfu připsala výborné 21. místo, Kateřina Razýmová byla 25. Petře Hynčicové elitní třicítka unikla o deset sekund a skončila 33. Další zlatou medaili získala Norka Therese Johaugová.

Nad Oberstdorfem v úterý 2. března opět vládla modrá obloha a teplé počasí, pod kterým závodnice často jen v krátkém rukávu absolvovaly dva pětikilometrové okruhy. Ty měly některé části společné, lišily se ovšem v kopcovitých pasážích.

Kateřina Janatová šla na start s číslem 15. I když všechny favoritky vstupovaly do závodu až po ní, mezičasy, kterými projížděla na prvních pozicích, naznačovaly, že se bude rvát o skvělé umístění. Mezičasem na 8. km projížděla v čase, který byl dokonce 17. nejrychlejší. V cíli se pak zařadila na druhé místo. Do cíle po ní přijelo jen dalších 19 závodnic v lepším čase, než měla ona. Celkově je z toho tedy 21. místo a ztráta 2:19,8.

„Se svým výkonem musím být spokojená. Dala jsem do toho opravdu všechno a rychleji už jsem jet nemohla,“ hodnotila závod spokojeně Kateřina Janatová. „Daleko lépe jsem se cítila v těch rovinatých pasážích. Na konci jsem naopak myslela, že ten závěrečný kopec už nevyjedu nahoru. Navíc bylo opravdu horko. Jinak ale byla trať ve výborném stavu – možná mi pomohlo i to, že jsem jela na začátku. Pořadatelé nás ji totiž před závodem ani nenechali projet, aby vydržela co nejdéle.“

Nejlépe z českých reprezentantek vstoupila do závodu Kateřina Razýmová, jejíž umístění na prvních mezičasech dávalo tušit, že by mohla bojovat o nejlepší desítku. Už od třetího kilometru ale začala výsledkovou listinou propadat a s každým dalším mezičasem ztratila několik pozic. V konečném pořadí jí patří 25. místo, z něhož ztratila na Johaugovou 2:29,1.

Také Petra Hynčicová rozjela závod velmi slibně, na prvním mezičase byla dokonce 21. V dalším průběhu závodu pak pořadím klesala, tři kilometry před cílem byla „až“ na 40. příčce. Poslední část závodu ale vyšla české reprezentantce fantasticky – patří jí konečné 33. místo a ztráta 2:57,0.

„Je to pro mě takový hořkosladký výsledek. Když jsem přijela do cíle a viděla jsem, že je to čas kolem třicítky, doufala jsem, že to do ní vyjde. Teď mě těch deset vteřin trochu mrzí, ale zpětně to asi budu považovat za výborný výsledek,“ hodnotila závod Petra Hynčicová. „Musím pogratulovat Katce Janatové, která odvedla super práci, protože ty podmínky byly extrémně těžké. V každém kopci jsem se prala sama se sebou a modlila se, abych už byla nahoře,“ dodala se smíchem.

Program světového šampionátu pokračuje zítra, kdy se na start intervalového závodu volně postaví muži. Jejich 15km závod startuje ve 13:15 hodin a je zařazen do programu ČT Sport a Eurosportu 1. V textovém online přenosu ho můžete sledovat na webu iSport.cz.