Mistrovství světa: Čeští běžci na lyžích byli ve štafetě jedenáctí. Zlato patří favorizovanému Norsku

Mistrovství světa: Čeští běžci na lyžích byli ve štafetě jedenáctí. Zlato patří favorizovanému Norsku

9 min 52 s

Čeští běžci na lyžích si na mistrovství světa v Oberstdorfu připsali ve štafetě 11. místo, čímž sestava ve složení Novák, Fellner, Knop a Pechoušek vyrovnala umístění českého týmu z předchozích dvou šampionátů v Seefeldu a Lahti. Pro zlaté medaile si dojeli v hustém sněžení Norové.


Štafetu rozjel za Česko Michal Novák, který byl po celý úsek součástí hlavní skupiny, z níž odpadlo jen několik outsiderů. V hustém sněžení nechtěl nikdo z favoritů udávat vysoké tempo, čehož využil Rus Červotkin, který vypálil dopředu a předával s náskokem 45 vteřin na šestičlennou skupinu, v níž nechyběl ani Novák. Ten zakončil svůj úsek na 6. místě.

„Podmínky dneska byly hodně pomalé, protože ve stopě byla voda, kvůli které se pak lyže přisávaly. Nemělo smysl tlačit se dopředu a najíždět jako první do čerstvého sněhu. Sice jsme nejeli úplně pomalé tempo, ale také se nikdo ze skupiny nehnal dopředu. Jediný Rus to zkusil, jinak to bylo hodně o hledání dobré pozice a stopy, která zrovna jela,“ řekl Michal Novák.

Ve druhém úseku pak nastoupili další favorité, kteří rychle dostihli vedoucí Rusko. Jejich tempo bohužel neudržel český reprezentant Adam Fellner, který pak jel s Němcem Bruggerem a o chvíli později i s Američanem Pattersonem a Kazachem Pukhkalem na 8. až 11. pozici. Na čele mezitím ujížděla skupina složená z Norska, Finska, Švédska, Švýcarska, Francie a Ruska. Do třetího úseku vstupovali Češi jako desátí se ztrátou 1:06,5 na vedoucí dvojici Norsko – Finsko, která přijela na stadion s malým náskokem.

„S čelem závodu jsem se udržel asi kilometr, neměl jsem na to, abych jel s Niskanenem, Iversenem a dalšími. Byl jsem rád, že jsem jel s Němcem, který je také dobrý klasik, ale trochu mě mrzelo, že nás dojeli Američan s Kazachem. Snažil jsem se udělat maximum, v těch dnešních podmínkách to ale bylo těžké, protože ještě zvýraznily rozdíly mezi týmy. Takže i z toho důvodu 11. místo bereme,“ řekl Adam Fellner.

Na třetím úseku reprezentoval Česko Petr Knop, který výborně pracoval ve skupině s Německem a USA. Nejenže jejich tempo neudržel Kazachstán, ale navíc se jim podařilo dostihnout do té doby sedmou Kanadu. Na čele mezitím ujížděl všem Nor Holund, za kterým přijel výborně pracující Knop na předávku na sedmé pozici s náskokem čtyř vteřin na zbytek skupiny a ztrátou 2:14,7 na Norsko.

„Podmínky dnes byly brutální. Napadly asi dva centimetry nového sněhu, pod kterým byl sice tvrdší podklad, ale ten se také propadal, takže nebylo snadné srovnat se v technice. I tak se mi jelo poměrně dobře, i když ten náskok, který jsem přivezl na předávku, byl především zásluhou servismanů, kteří mi připravili skvělé lyže. Díky tomu jsem ostatním trochu cuknul a pak už to jen udržel. Jinak si myslím, že umístění do desítky by bylo dobré, ale dneska jsme do toho dali všichni všechno, na lepší výsledek to nestačilo, takže 11. místo musíme brát,“ zhodnotil závod Petr Knop.

Finišmanem české štafety byl Jan Pechoušek, který stejně jako Knop zpočátku pracoval ve skupině s Německem, USA a Kanadou. Ta se ovšem začala postupem kilometrů trhat, Pechoušek její tempo neudržel a propadl se také za Japonsko. Dojel si tedy pro konečné 11. místo se ztrátou 4:58,1. Na čele mezitím dostihl Rus Bolšunov Nora Klaeba, který rozhodl o zlatu pro Skandinávce až ve finiši.  

„Před předávkou jsem byl trochu nervózní, protože jsem viděl, že mi to Knopík přiveze na sedmém místě. Pro mě to byl přitom první distanční závod ve světovém poháru nebo na mistrovství světa v kariéře. Proto jsem začal pomaleji, nikoho jsem před sebe nepustil, abych mohl jet svoje tempo. Nahoře jsem před sebe pak pustil Američana a Němce, kteří to začali tahat. Snažil jsem se je udržet, ale bohužel jsem se přitom zavařil a těžko jsem se z toho pak dostával, což mi neusnadnily ani ty těžké podmínky,“ uvedl Jan Pechoušek. „S klukama jsme si říkali, že bychom chtěli být do 10. místa, jedenácté je také docela dobré, akorát mě mrzí, že jsem to klukům pokazil a neudržel to aspoň do desítky, když to tak parádně rozjeli.“ 

Zítra je na programu světového šampionátu závod žen na 30 km klasicky s hromadným startem, který je naplánován na 12:30 hodin. Přímým přenosem ho odvysílá ČT Sport a Eurosport 2. Textový online přenos můžete sledovat na iSport.cz.

Výsledky

Mistrovství světa, štafeta na 4x10 km, Oberstdorf (Německo), 5. března 2021

Ženy: 1. Norsko (Golberg, Iversen, Holund, Klaebo) 1:52:39, 2. Rusko (Červotkin, Jakimuškin, Maltsev, Bolšunov) +12, 3. Francie (Lapalus, Manificat, Parisse, Lapierre) +1:12,6 … 11. Česko (Novák, Fellner, Knop, Pechoušek) +4:58,1

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Nordic Focus