Mistrovství světa: Razýmová uzavřela šampionát 19. místem na třicítce klasicky. Nováková 32., Hynčicová 36.

Mistrovství světa: Razýmová uzavřela šampionát 19. místem na třicítce klasicky. Nováková 32., Hynčicová 36.

8 min 55 s

Dlouho jela o umístění v nejlepší desítce, pak ale Kateřinu Razýmovou připravil o šanci na senzační umístění pád. Přesto bere ze svého posledního závodu na světovém šampionátu v Oberstdorfu výborné 19. místo. Petra Nováková se v závodě na 30 km klasicky rvala o nejlepší třicítku a připsala si 32. příčku, Petra Hynčicová se s mistrovstvím rozloučila 36. pozicí. Suverénně zvítězila Norka Therese Johaugová.


Svůj vlastní závod jela Norka Therese Johaugová, která dlouho nevyčkávala a do úniku se vydala už na čtvrtém kilometru, od kterého si prvenství bezpečně hlídala. Svým tempem přispěla k rychlému roztrhání startovního pole – Kateřina Razýmová projížděla mezičasem na 6. km jako patnáctá se ztrátou 32 sekund, pracovala přitom ve skupině na 7. až 18. místě. Petra Hynčicová s Petrou Novákovou byly v tu chvíli na 33. a 34. místě se ztrátou 1:03, v dalším okruhu se pak společně dokázaly propracovat na hranici třetí a čtvrté desítky.

Razýmová začala své tempo stupňovat ve třetím okruhu a udržet se jí dokázaly jen některé soupeřky. Po třetím okruhu většina závodnic z její skupiny zamířila přezout lyže, zatímco česká závodnice pokračovala dál a mezičasem na 18. km tak projela na skvělém 7. místě! Pořadím stoupala také Nováková, která se dokázala posunout do nejlepší třicítky a pracovala ve tříčlenné skupině na 29. až 31. místě. Hynčicová se naopak začala propadat – po 18 km jela osamoceně na 35. pozici.

Kritickou chvílí prošla Razýmová na 20. km, kdy spadla a ztratila kontakt se svou skupinou. Na stejném místě přitom už dříve spadly i jiné závodnice. Do posledního okruhu pak vstupovala ze 20. pozice. V posledních kilometrech dokázala předstihnout Rusku Istominovou a finišovala na 19. místě se ztrátou 5:24,2.

„O mém osudu rozhodla taktická chyba, kdy jsem nevyměnila lyže. Čekala jsem totiž na nějaký pokyn. Je pravda, že si tu výměnu mohou řídit závodníci sami, ale po hodině závodu, kdy člověk jede na maximum, už není snadné přemýšlet s čistou hlavou, tak jsem spoléhala na nějaké informace o tom, co dělají závodnice přede mnou a že mám přezout. Lyže přitom do té doby jely dobře, ale pak se z minuty na minutu zastavily a já jsem spadla. I když jsem pak do posledního kola lyže vyměnila, už se s tím nedalo nic dělat, protože v tu chvíli byl ten závod prohraný. Zažívám asi nejhorší sportovní zklamání v životě,“ řekla Kateřina Razýmová.

Nováková i v posledním okruhu pracovala ve skupině na hranici třetí a čtvrté desítky. Z ní si dojela pro konečné 32. místo se ztrátou 8:30. Elitní třicítka jí unikla o šest vteřin.

„Musím říct, že pro kluky v servisu dnes bylo hodně těžké namazat lyže, protože včera sněžilo, v noci bylo pod nulou a ráno vykouklo slunce. Takže ty podmínky se lišily v různých místech na trati a nebylo možné namazat tak, aby lyže fungovaly úplně všude. I tak ale myslím, že fungovaly dobře, proto jsem se je rozhodla nepřezouvat,“ líčila Petra Nováková. „Na začátku jsem si říkala, že ten závod je dlouhý, tak jsem nechtěla jet velké tempo, aby mi pak někde nedošlo. Je mi jenom líto toho závěru, kde jsem mohla být ve skupině o 29. místo trochu výš. Ale byl to hodně těžký závod, sníh začal moknout a zpomaloval se, takže to v závěru bylo hodně na morál. Co se týče umístění, tak s ohledem na vývoj této sezony to byl takový můj průměr.“

Hynčicová měla při vstupu do posledního okruhu z 37. pozice na dohled před sebou dvě soupeřky. Jednu z nich se jí podařilo předstihnout, a tak světový šampionát uzavřela 36. místem, ze kterého ztratila na nejrychlejší Johaugovou 11:04,5. 

Světový šampionát zítra vyvrcholí závodem mužů na 50 km klasicky. Odstartuje ve 13:00 hodin. Přímým přenosem ho odvysílá ČT Sport (od 13:25) a Eurosport 2. Textový online přenos můžete sledovat na iSport.cz.

Výsledky

Mistrovství světa, štafeta na 4x10 km, Oberstdorf (Německo), 5. března 2021

Ženy: 1. Therese Johaugová 1:24:56, 2. Heidi Wengová (obě Nor.) +2:34,2 3. Frida Karlssonová (Švéd.) +2:34,8 … 19. Kateřina Razýmová +5:24,2, 32. Petra Nováková +8:30, 36. Petra Hynčicová +11:04,5

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Nordic Focus