Mistrovství světa: Razýmová si ve skiatlonu dojela pro skvělé 14. místo! Nováková těsně za elitní třicítkou

6 min 25 s

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová vstoupila do světového šampionátu v německém Oberstdorfu skvělým výsledkem! Ve skiatlonu na 2x7,5 kilometru vybojovala česká reprezentantka 14. místo. Petra Nováková si připsala 31. příčku. Suverénní vítězství patří Norce Therese Johaugové.

Na účastnice skiatlonu čekala trať o délce 2x 7,5 kilometru, kdy první část absolvovaly klasicky, druhou část volně. Každá z částí přitom byla rozdělena do dvou okruhů, jejichž součástí bylo pokaždé náročné stoupání. Také dnes panovalo v Oberstdorfu velmi teplé počasí, kvůli kterému mohli závodníci strávit při tréninku na trati jen velmi omezený čas, ještě kratší časové okno pak měli k dispozici servisní týmy.

Brzy po startu se na čele oddělila trojice favoritek – Johaugová, Anderssonová a Sorinová. Za nimi pak jela dvacetičlenná skupina, v jejímž středu nechyběla ani Kateřina Razýmová. Součástí další skupiny byla Petra Nováková, která byla ve čtvrtině závodu na 25. místě.

Do druhé části závodu vstupovala Razýmová jako členka elitní desítky! Lyže přezouvala na 9. místě se ztrátou 29 sekund na vedoucí Johaugovou. Ta odjížděla ze stadionu s několikavteřinovým náskokem, který pak až do cíle jen navyšovala. Petra Nováková vstupovala do skateové části závodu na 27. pozici, přesně o minutu později než Razýmová.

Razýmová pak jela na dohled elitní desítce. Sice se jí nepodařilo se uhájit skvělé umístění z klasické části, i tak si ale dojela pro výbornou 14. příčku, která znamená její nejlepší umístění v závodech mistrovství světa a ze které ztratila na suverénní Johaugovou 1:55,6.

„S odstupem času budu asi závod hodnotit pozitivně, ale teď spokojená příliš nejsem. Vzhledem k průběhu závodu jsem totiž mířila výš. Ta nespokojenost pramení z toho, že mě na 10. kilometru začaly brát křeče do rukou, o které jsem se nemohla pořádně opřít a začala jsem rychle ztrácet pozice. Jinak bych mohla bojovat o desítku,“ hodnotila závod česká reprezentantka.

Ve druhé části závodu si pohoršila také Petra Nováková, která skončila těsně za elitní třicítkou. Ve skiatlonu si na mistrovství světa připsala 31. místo a ztrátu 4:22,9.

„Klasika nebyla z mého pohledu špatná, jela se mi dobře, jen mě mrzí, že mi holky ve druhém okruhu trochu odskočily a neudržela jsem se v balíku. První okruh skateové části jsem si protrpěla, vůbec mi to nesedlo. Naštěstí jsem se ve druhém kole skatu vzchopila. Celkově mohu říct, že s ohledem na celou sezonu není ten výsledek špatný, ale také to není nic k jásání,“ řekla Petra Nováková. „Co se týče podmínek, tak byly náročné. V noci pršelo, pořadatelé pak uzavřeli trať a kluci ze servisu před závodem vůbec nemohli otestovat lyže. Musím před nimi ale smeknout, protože odvedli skvělou práci a lyže byly skvělé.“

Už zítra se české reprezentantky postaví na start znovu. Do team sprintu půjde dvojice Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová.