Mistrovství světa: Novák bere z královské trati 24. místo. Knop byl na padesátce klasicky 41., Fellner 48.

Mistrovství světa: Novák bere z královské trati 24. místo. Knop byl na padesátce klasicky 41., Fellner 48.

7 min 40 s

Mistrovství světa v klasickém lyžování je u konce. Program šampionátu v německém Oberstdorfu uzavřel královský závod na 50 km klasicky, ve kterém se představili také tři čeští reprezentanti – Michal Novák obsadil 24. místo, Petr Knop si připsal 41. příčku a Adam Fellner byl 48. Titul mistra světa získal v dramatickém finiši Nor Emil Iversen. Původně se radoval ze zlata Johannes Hoesflot Klaebo, ale následně byl diskvalifikován za souboj s Rusem Bolšunovem v cílové rovince.


V prvních okruzích se drželo více než 50 závodníků v jedné skupině, v níž pracovali i všichni tři čeští reprezentanti. Zatímco Michal Novák se držel velmi dlouho bezpečně v jejím středu, Adam Fellner s Petrem Knopem s ní začali pomalu ztrácet kontakt ve třetím okruhu.

Do druhé poloviny závodu vstupoval Novák na 29. pozici se ztrátou 18 vteřin na vedoucího Rusa Bolšunova. Se zvyšujícím se tempem největších favoritů se od pátého okruhu začala skupina trhat a Novák už její tempo neudržel, zůstal však součástí nejlepší třicítky. V posledních 20 km se posouval pořadím dopředu, po pátém okruhu vyměnil lyže a připsal si konečné 24. místo, z něhož ztratil na vítěze 4:09,4.

„V těch prvních okruzích to možná vypadalo, že se moc nejede, ale přitom to byl velký stres, protože se bojovalo o pozice a zároveň bylo potřeba dávat pozor, aby člověk nic nezlomil. Když se pak rozjelo to šílené tempo, bylo to pro mě zvláštní, protože pocitově jsem se cítil dobře, ale stejně jsem nemohl zrychlit. Takže výsledek je takový solidní průměr, ale zároveň vím, že mám na víc. Nejsem zklamanej, ale ani nadšenej,“ řekl Michal Novák.

Od čtvrtého okruhu Petr Knop pracoval ve dvojici s Polákem Burym na 43. a 44. pozici, spolupráce jim vydržela až do předposledního kola, po kterém zůstal český reprezentant sám. I tak se dokázal v závěrečných kilometrech posunout o příčku dopředu a dojel si pro 41. místo se ztrátou 9:40,6.

„V prvních kolech jsem se cítil dobře, i když to ve skupině bylo pořádné maso a nikdo nedal nikomu nic zadarmo. Bohužel jsem z té skupiny odpadl trochu dřív, než bych si přál, což mě trochu mrzí. Jel jsem pak s Burym, se kterým jsme spolu po pátém okruhu také měnili lyže, abychom si pomohli a ušetřili nějaké síly. Pak mi ale ujel, protože od poloviny šestého okruhu mě braly křeče do rukou,“ řekl Petr Knop. „Výsledkově jsem myslel na čtyřicítku, trochu mě mrzí, že to nevyšlo, protože jsem viděl, kolik v závěru odpadávalo lidí. Ale kvůli těm křečím jsem s tím na druhou stranu docela spokojený.“

Adam Fellner zůstal už před polovinou závodu osamoceně na 45. místě, vzápětí pak ještě další příčky ztratil. Zbytkem závodu se protrápil sám a dojel si pro konečné 48. místo, ze kterého ztratil 16:52,8.

„V životě jsem nic takového nezažil. Od prvního kola jsem nemohl udělat rychlý krok, neskutečně jsem se trápil. Dneska tělo úplně vypnulo. Lidi mě předjížděli a já s tím nemohl nic dělat. Od třetího kola se mi honilo hlavou, že bych mohl vzdát, že to nemá význam, ale je to mistrovství světa, tak jsem to dobojoval,“ řekl Adam Fellner.

Do závodu měl nastoupit také Jonáš Bešťák, kvůli zdravotním problémům se ale na doporučení lékaře na start nepostavil.

Výsledky

Mistrovství světa, 50 km klasicky, Oberstdorf (Německo), 7. března 2021

Muži: 1. Emil Iversen (Nor.) 2:10:52,9, 2. Alexandr Bolšunov (Rus.) +0,7, 3. Simen Hegstad Krueger (Nor.) +8,2 ...  24. Michal Novák +4:09,4, 41. Petr Knop +9:40,6, 48. Adam Fellner +16:52,8

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Nordic Focus