Radotín hostil tiskovou konferenci freestyle lyžování

Radotín hostil tiskovou konferenci freestyle lyžování

8 min 21 s

Nová zimní sezóna se nezadržitelně blíží, ba co víc, u některých úseků Freestyle lyžování již započala prvními závody. Oficiální zahájení ostré sezóny freestyle lyžařů proběhlo 7. 11. ve Ski a Bike centru Radotín za účasti zástupců všech disciplín.


Do letošní sezony vstupuje Freestyle lyžování s novým názvem (pův. akrobatické) a bude mít své zastoupení ve všech disciplínách. Za skicross na tiskové konferenci vystoupila Diana Cholenská, freeski prezentoval Štěpán Hudeček, za mogul skiing se zúčastnil Matyáš Kroupa. Přítomny byly také legendy freestylového lyžování, olympijský vítěz v aerials Aleš Valenta a dvojnásobný mistr světa ve skicrossu Tomáš Kraus.

 

 

Hudeček započal svou sezónu již prvními ostrými závody Světového poháru ve švýcarském Churu v polovině října. Jeho snažení v disciplíně bigair zastavilo síto kvalifikace a do finále se neprobojoval. Další program disciplíny big air zavede mladého freeskiera do Pekingu, předtím se ovšem zúčastní i závodů ve slopestylu na Stubaii.

 

I Hudečka stejně jako ostatní disciplíny v přípravě trápily nezmary počasí. „Pořád jsme toho moc nenaskákali, snad se to trochu zlepší. Mám naskákané nové triky hlavně na nepřirozenou stranu, které jsem piloval,“ odtajnil Hudeček. „Chtěl bych si letos určitě zajet finále big airu, kde cítím svoji šanci.“

 

Skicrossový tým se téměř po celé letní a podzimní období připravoval pospolu ve složení Daniel Paulus, Diana Cholenská, Dana Harvey a Jakub Lomský pod vedením nového trenéra Zdeňka Chrásteckého a Jana Totha.První evropský závod by skicrossaři měli odjet na konci listopadu v Pitztale.

 

„Příprava byla podobná jako každý rok. S novými trenéry je to teď seznamovací, ke Zdeňkovi Chrásteckému jsem si musela ale najít cestu. Doufám, že to bude pokračovat správným směrem, kterým to teď jde,“ povídala upřímně Cholenská.

 

„Velkým cílem je určitě vyhrát MS juniorů, kde můžu závodit poslední rok. Pak samozřejmě skočit víc do Svěťáků,“ odtajnila své ambice Cholenská, která se v loňské sezóně vracela po těžkém úrazu kolene.

 

Boulaři (mogul skiing) trávili přípravu hlavně na sněhu, a to jak v litevské lyžařské hale, tak na ledovci Hintertux pod vedením trenéra Vojtěcha Bínka. Na start prvního FIS závodu sezony se postavili již uplynulý víkend, ale ostrý start Světového poháru je na pořadu 2. 12. ve finském středisku Ruka.

 

Oproti loňsku jsem udělal velký progres, bohužel po třech dnech tréninku ve Finsku jsem se zranil,“ přibližoval Matyáš Kroupa. „Mám větší motivaci zkoušet nové věci a být co nejlepší. Je čest být v A-týmu, jsem za to moc rád,“ neskrýval nadšení z kariérního posunu. Kroupa bude doléčovat zranění z Finska, sám ale vyhlíží co nejrychlejší návrat do boulařských tratí.

 

Nick Novak z disciplíny aerials započne svůj závodní program taktéž ve Finsku, a to o den později než boulaři. O další týden později se na stejném skoku utkají noví mladí skokani v Evropském poháru.

 

„Všechny naše týmy makaly v létě na 110 %. Cítím, že jsme na nadcházejí zimu dobře připravení. Máme pořád mladé závodníky, kteří se mají co učit, ale třeba Štěpán Hudeček 13. místem na SP v big airu ukázal potenciál,“ vyhlížel s dávkou optimismu na tiskové konferenci nadcházejí sezónu sportovní ředitel úseku Daniel Honzig.

 

„Děkujeme i všem partnerům svazu a resortnímu centru Dukla a Olymp za jejich podporu, kterou freestylovému lyžování dlouhodobě poskytují,“ dodával závěrem Honzig.

 

Složení reprezentačních družstev pro sezónu 2023/2024:

 

SKICROSS

A-tým: Daniel Paulus, Diana Cholenská

B-tým: Dana Harvey, Jakub Lomský

Trenéři: Zdeněk Chrástecký, Jan Tóth

 

FREESKI

A-tým: Štěpán Hudeček

RDJ: Petr Müller, Eliasz Kiszka, Jakub Koula

Trenéři: Josef Kalenský (A-tým), Michal Peč (RDJ), Roman Dalecký (SPS)

 

MOGUL SKIING

A-tým: Eliška Coufalová, Marek Gajdečka, Matyáš Kroupa

B-tým: Dorota Šamánková, Vít Zvalený, Filip Zvalený, Jan Rubáček

Trenéři: Vojtěch Bínek, Marek Zvalený

 

AERIALS: Nicholas Novak

Trenér: Jaroslav NovákPomoc Ukrajině