O freestyle lyžování

Freestyle lyžování je poměrně mladé lyžařské odvětví, prvopočátky se datují už do začátku 20. století, velký rozvoj nastal v druhé polovině 20. století. I přes svou nepříliš dlouhou historii prošlo značným vývojem. Původně zahrnovalo tři základní disciplíny - akrobatický sjezd (dnes známý jako mogul či jízda v boulích), akrobatické skoky (aerials) a dnes již zaniklý balet na lyžích. Postupem času se k akrobatickému sjezdu a akrobatickým skokům přidal skicross a new style freeskiing (Slopestyle, Big Air, U-rampa).


SKICROSS

Skicross je relativně mladá a rychle se rozvíjející lyžařská disciplína. Lyžaři v ní projíždí tratí plnou překážek, skoků a zatáček, a to hned ve čtyřech najednou. Systém je jednoduchý. Nejprve se jedou rozjížďky na čas a z nich se sestaví pavouk pro jízdy ve čtyřech.  První dva v cíli vždy postupují a takto se probojovávají až do malého a velkého finále, kdy si rozdělí nejvyšší příčky.

Poprvé se Světový pohár se jel v listopadu 2002 ve francouzském Tignes a vítězem byl Čech Tomáš Kraus. Ještě předtím se jezdili světové série Salomon Crossmax a skicross již byl také součástí X-Games. V České republice existovala zhruba od roku 1998 tradice jarních crossů (na lyžích i snowboardu) ve Špindlerově Mlýně. Svoji premiéru na olympijských hrách si tato divácky velmi atraktivní disciplína odbyla v roce 2010 v kanadském Vancouveru.

Největší osobností skicrossu u nás je Tomáš Kraus, který i ve světovém měřítku patří k ikonám tohoto sportu. Rodák z Děčína je dvojnásobným mistrem světa, patnáctkrát ovládl závody Světového poháru a ve čtyřech sezónách se stal celkovým vítězem elitního seriálu.

Mezi další úspěšné skicrossaře patřili například Andrea Zemanová, Nikol Kučerová nebo Zdeněk Šafář.


MOGUL SKIING

Mogul skiing (česky jízda v boulích) je jedna z olympijských disciplín freestyle lyžování. Kořeny má v dnes již zaniklé disciplíně balet na lyžích, premiérově se na ZOH představila jako ukázkový sport v Calgary 1988, první olympijské sady medailí se rozdávaly o čtyři roky později v Albertville. Pod hlavičkou FIS se od roku 1980 jezdí v disciplíně mogul skiing Světový pohár a od roku 1986 také mistrovství světa.

Jízda v boulích se skládá z měřeného úseku (20% hodnocení), kdy úkolem závodníka je sjet 180-220 metrů dlouhou trať v co nejlepší technice v boulích (60% hodnocení) a dvakrát skočit rozdílný skok (20% hodnocení).

Doposud nejúspěšnějšími českými závodníky v jízdě v boulích jsou Nikola Sudová (nyní Matějcová), Daniel Honzig, Kristýna Hnyková (nyní Králová), Lukáš Vaculík, Václav Novák, Tereza Vaculíková nebo Šárka Sudová (nyní Razýmová).


NEW STYLE FREESKIING

New Style Freeskiing je mladý progresivní sport, který vznikl částečně z jízdy v boulích a snowboardingu. Skládá se z několika disciplín, v České republice se reprezentace a talentovaná mládež soustředí zejména na Slopestyle a Big Air.

Slopestyle neboli jízda ve snowparku je disciplína při níž závodník sjíždí trať s umělými překážkami a skoky, kde se snaží předvést co nejvíce triků nejvyšší obtížnosti.

V disciplíně Big Air závodník musí předvést co nejvyšší obtížnost triků na jednom skoku. Závody v této disciplíně v rámci Světového poháru jsou často situovány ve velkých městech na umělé konstrukce vyrobené z lešení tak, aby se co nejvíce přiblížily publiku.

Halfpipe je jízda v U-rampě. Závodníci se při sjezdu v hlubokém korytu, jehož stěny standardně bývají vysoké kolem pěti metrů, snaží provést co možná nejnáročnější triky nad hranou rampy.

Freeski disciplíny Slopestyle a Halfpipe (U-rampa) spadají od roku 2012 pod Mezinárodní lyžařskou federací FIS. Olympijskou premiéru měly Slopestyle a Halfpipe v ruské Soči 2014, kde se poprvé představil také český zástupce Marek Skála. O čtyři roky později se v jihokorejském Pchjongčchangu zařadil na program olympijských her také Big Air.

Činnost Komise Freeski v rámci Úseku freestyle lyžování Svazu lyžařů ČR pokrývá veškeré aspekty organizace tohoto sportu, a to od práce s oddíly na nejnižší úrovni, přes práci s výběrovou talentovanou mládeží (SPS a SCM) až po přípravu reprezentace. V České republice Freestyle lyžování disponuje vlastním letním tréninkovým centrem Jumpark Matylda a pravidelně pořádá závody ČP, FIS a EP.


AERIALS

Aerials (česky akrobatické skoky) je disciplína, při níž závodníci předvádí co možná nejsložitější triky (manévry, salta a salta s vruty) na můstcích speciálně upravených tak, aby z nich skokani vylétli co nejvýše. Jury přitom hodnotí odraz, výška a dálka skoku, správné technické provedení skoku a dopad.

Na program zimních olympijských her byly akrobatické skoky zařazeny v Lillehammeru 1994, už o dva roky dříve v Albertville se ale představily jako ukázkový sport. Světový pohár v této disciplíně se jezdí od roku 1980. Každé dva roky závodnicí v aerials bojují o medaile také v rámci mistrovství světa. Premiérový šampionát se konal v roce 1986 ve francouzském Tignes.

Akrobatické skoky v České republice proslavil Aleš Valenta, a to především v roce 2002 v Salt Lake City, kde vybojoval zlatou medaili.

Pomoc Ukrajině