Nový trenér skicrossařů Chrástecký: Chceme zvýšit konkurenceschopnost. S jakou disciplínou by rád spolupracoval?

Nový trenér skicrossařů Chrástecký: Chceme zvýšit konkurenceschopnost. S jakou disciplínou by rád spolupracoval?

7 min 36 s

Divoká sezóna skicrossového týmu, na jejímž konci se s aktivní kariérou rozloučila Nikol Kučerová, předznamenala příchod nové trenérské dvojice Zdeňka Chrásteckého a Jana Totha, kteří od léta připravují skicrossaře na nový ročník. Zkušený trenér Chrástecký představil svou vizi práce s týmem.


S jakými cíli a ambicemi přebíráte vedení reprezentačního skicrossového týmu?

 

Po 18 letech praxe v alpských disciplínách, napříč všemi kategoriemi a výkonnostními úrovněmi, kdy jsem vedl například Ester Ledeckou, Jana Zabystřana nebo Kláru Křížovou, jsem se rozhodl využít všech zkušeností a obohatit jimi skicrossové odvětví.

 

Mým cílem je zdokonalit členy týmu v základních lyžařských dovednostech a zvýšit tím jejich konkurenceschopnost také ve skicrossu. Naplno podpořit jejich ambice zdokonalovat se a dosahovat co nejlepších výsledků. Chtěl bych se také aktivně podílet na opětovném propojení sjezdového lyžování a skicrossu obzvláště v žákovských kategoriích. Nepočetná základna a brzká specializace na naši disciplínu je výkonnostně limitujícím faktorem v juniorech a dospělých. Případně vyhledávat talenty mezi sjezdaři a zapojit je do přípravy na další olympiádu.

 

Kde vidíte největší prostor pro zlepšení v tréninkovém procesu – jak jej už během léta vedete?

 

Jsem u týmu teprve krátce, co se týče letní přípravy i péče, naši sportovci mají díky Dukle Liberec skvělé zázemí pro tréninky i regeneraci, k tomu výbornou motivující kondiční trenérku Danu Jandovou a hned tři členové reprezentace jsou studenty na gymnáziu Dr. Antona Randy, které jim umožňuje skloubit studium s vrcholovým sportem, tzn. absolvovat dvoufázové tréninky denně a všechny soustředění i závody. Na sněhu začínáme s prací pro lepší vnímání vlastního těla a vědomém technicky správném ovládání lyží. Po loňských zraněních a organizačně složité zimě je důležitý návrat sebedůvěry a jistoty, že všichni děláme maximum pro úspěch našich závodníků.  

 

Jak bude vypadat kooperace mezi A a B týmem, případně dalšími nadějnými závodníky?

 

Celá letní i podzimní příprava je pro A i B tým sjednocená. Dan Paulus má po zranění částečně individuální program, kvůli možnosti plné regenerace, zbylí tři členové absolvují společně všechny tréninky i soustředění. Během roku chci být také v kontaktu s ostatními trenéry a umožnit mladým nadějným závodníkům vyzkoušet si přípravu a tréninky s členy reprezentace.

 

Co pro závodníky bude vrcholem sezóny, na který se primárně budou vaši svěřenci připravovat?

 

Pokud půjde vše dle plánů a bez zranění, členové týmu A (Diana Cholenská a Dan Paulus, pozn. red.) by měli absolvovat Evropský pohár a pravidelně se probojovávat do semifinálových skupin. Do závěru sezóny nasbírat dostatek bodů, s výhledem na další sezónu s možností startovat ve Světovém poháru a pokusit se bodovat také v něm. V B týmu má Jakub Lomský za cíl bodování v Evropském poháru. Dana Harvey se vrací po velmi těžkém zranění, je nejmladší členkou a budeme ji chtít bezpečně vrátit do závodů FIS a EP. Pro tři juniory bude vrcholem sezóny MSJ.

  

Do jaké míry bude náročné vypořádat se s odchodem Nikol Kučerové?

 

Nikol byla po několik let nejlepší závodnicí, která pravidelně bodovala ve Světovém poháru a měla mnoho zkušeností, které by mohla nadále také předávat, ale ukončila kariéru a vydala se novou cestou, na které ji přeji hodně úspěchů.



Pomoc Ukrajině