Životní závod Jana Zabystřana! Gratulujeme k 9. místu a MS v alpské kombinaci!

Životní závod Jana Zabystřana! Gratulujeme k 9. místu a MS v alpské kombinaci!

7 min 2 s

Fantazie! Jan Zabystřan na MS zajel životní závod. Po prvním kole alpské kombinace byl dvacátý s velmi dobrou ztrátou 1,56 s. Desátá nejrychlejší slalomová jízda na extrémně ledové trati ho katapultovala až na konečné 9. místo. Gratulujeme. Mistrem světa v alpské kombinaci se stal Marco Schwarz (AUT), o čtyři setiny součtem časů překonal stříbrného Alexise Pinturaulta (FRA) a bronzovou medaili získal Loic Meillard (SUI). Ondřej Berndt nedokončil SG část.


Závod, na který se nezapomíná. Napřed super-G po ženách, které bylo mužskou optikou místy ve stylu obřího slalomu, poté slalom, který připomínal nakloněný zimní stadión. K tomu nejlepší mužský výsledek na MS od roku 2015, kdy zajel ve sjezdu Ondřej Bank fantastické sedmé místo. 

 

Jan Zabystřan si s alpskou kombinací na MS 2021 poradil výtečně. Už po úspěšném 20. místě z klasického SG si věřil a do závodu šel s vidinou dobrého výsledku a překonáním sama sebe z posledního šampionátu, kdy skončil patnáctý. 

 

Po prvním SG kole mu patřila 20. příčka se ztrátou 1,56 s. Splnil, co si předsevzal, a sice zajet stejně nebo ještě lépe než v klasickém SG. Umístění měl stejné, ztrátu lepší. 

 

Ve druhém slalomovém kole si s extrémně ledovou tratí poradil - nahoře jel dobře, dole ještě lépe. V cíli z toho bylo průběžné sedmé místo. Na startu čekalo ještě pár skvělých slalomářů ze světové špičky, pouze však dva z nich dokázali Zabyho ještě předjet. A tak se zrodilo životní 9. místo.

 

"Jsem strašně rád za ten výsledek. Ve slalomu jsem se cítil naprosto šíleně, ale tak se museli cítit úplně všichni. Byl to neskutečný led, takže to byl zvláštní pocit, ale přijel jsem do cíle a viděl sedmičku. Potom mě ještě dva lidi předjeli, ale určitě strašná spokojenost," řekl v cíli a doplnil: “Věděl jsem, že to nebude jednoduché, že se asi bude vypadávat, také jsem viděl některé holky. Nahoře jsem ty náročné brány jel hodně hlavou, pak jsem se to snažil rozjet. Ten pocit ve slalomu byl ale opravdu šílený. Být devátý je ale krásný pocit.”

 

Ondřej Berndt své první klání na MS nedokončil už v prvním dějství, čtyři brány před cílem SG minul branku a smutnil, protože cítil šanci na super výsledek.

 

“Jízda mi bohužel nevyšla, vrchní pasáž ještě nebyla nejhorší, ale střední část jsem bohužel netrefil linii a byl jsem pozdě. Byl jsem moc pasivní a tím mě to pak skolilo. Ten výpadek mě štve, protože jsem o tom místě věděl, ale měl jsem v jízdě pocit, že to mám dostatečně zezadu a v pohodě to zvládnu, bohužel se tak nestalo. Je to škoda, dnes se i se ztrátou kolem 3,5 s po SG, kterou bych zhruba měl, dal zajet výsledek do TOP15. Ale nedá se nic dělat, život jde dál.”

 

Jan Zabystřan si do WCSL připsal za 9. místo 29 bodů a jelikož je tato AC na této úrovni soutěží v letošní sezóně jedinou svého druhu, bude Zabymu pro příští sezónu patřit v rámci výběru startovního čísla v první alpské kombinaci SP devátá pozice, tudíž si bude vybírat jako devátý z deseti lichých startovních čísel mezi 1-19 určených pro deset nejlepších závodníků na světě. 

 

Výsledky alpské kombinace mužů najdete zde.

(EK)

photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině