Zemřela legenda slovenského lyžování Ladislav Harvan. Bylo mu 91 let

Zemřela legenda slovenského lyžování Ladislav Harvan. Bylo mu 91 let

3 min 19 s

8. ledna 2023 před polednem zesnul Ing. Ladislav Harvan, jeden z nejvýznamnějších funkcionářů v historii slovenského lyžování a člen Slovenského olympijského a sportovního výboru (SOŠV).


Bývalý závodník ve sjezdovém lyžování se narodil 26. února 1931 a nesmazatelně se zapsal do slovenského ale i světového lyžování. Vystudoval lesnickou fakultu v Brně, během studií se v roce 1953 účastnil akademického mistrovství světa v Zakopaném, kde obsadil 9. místo v obřím slalomu. Po absolvování vysoké školy působil Harvan jako vedoucí oddělení ochrany přírody na Správě Tatranského národního parku, později byl ředitelem Tatranské správy účelových zařízení SO ČSZTV. Při práci nezapomínal na sport a na milované lyžování. Dvacet šest let byl v čele závodu Velká cena Slovenska ve sjezdovém lyžování a i díky němu v letech 1969 až 1986 na tento závod zavítali ti nejlepší sjezdaři a sjezdařky světa. 

 

Jako předseda Tělovýchovné jednoty Tatranská Lomnica a potom Tělovýchovné jednoty Vysoké Tatry se podílel na organizaci i dalších významných sportovních událostí na Slovensku. 

 

Působil také na mezinárodní lyžařské scéně, celých 33 let byl členem komise FIS pro schvalování sjezdových tratí. Schválil více než sto tratí v zimních střediscích v Evropě a Asii. V Mezinárodní lyžařské federaci strávil také 17 let na pozici technického delegáta. Působil i na Slovenském olympijském výboru. 

 

Harvan zemřel 8. ledna ve věku 91 let při sledování 1. kola obřího slalomu Světového poháru žen v Kranjske Goře. 

 

Čest jeho památce! 

 

 

 

Foto
 
Dušan Koutný


Pomoc Ukrajině