Zemřel legendární alpský lyžař a dosud nepřekonaný olympionik Kurt Hennrich

Zemřel legendární alpský lyžař a dosud nepřekonaný olympionik Kurt Hennrich

4 min 13 s

Do lyžařského nebe odešel Kurt Hennrich. Bývalý vynikající závodník v alpském lyžování, olympionik a pozdější trenér skonal po dlouhé nemoci v úterý 28. července ve věku nedožitých 89 let. Čest jeho památce!


Rodák z obce Vysoká Pec ležící na úpatí Krušných hor se lyžování věnoval takřka celý život. Poprvé se na lyže postavil ve třech letech, bez ohledu na disciplínu úspěšně závodil v žákovských i dorosteneckých soutěžích. Svůj první slalom vyhrál v roce 1948 na Klínovci, kde se stal dorosteneckým krajským přeborníkem. Svou všestrannost poté potvrdil také triumfem ve čtyřkombinaci, jež byla uspořádána v Telnici. Dlouho si velmi dobře vedl také v závodech skokanů na lyžích, na začátku 50. let se ale definitivně rozhodl věnovat se pouze alpských disciplínám.

V roce 1953 se stal juniorském mistrem Československa, o dva roky ovládl také seniorským domácí šampionát ve slalomu. V roce 1956 nechyběl Kurt Hennrich v československé výpravě na zimních olympijských hrách v Cortině d'Ampezzo. V italském středisku ve sjezdu vybojoval skvělé sedmé místo, které doposud nikdo z československých a později českých reprezentantů v této disciplíně nedokázal překonat. Přitom tehdy v olympijském závodě mohl skončit ještě lépe, nebýt vytržené hrany na pravé lyži. „Cítil jsem odpor a posledních 600 metrů do cíle jsem se snažil jet jen po levé lyži,“ vzpomínal.

V témže roce se stal akademickým mistrem světa, rovněž ve sjezdu. Velmi rád vzpomínal také na závody v roce 1959 na svazích Západního Atlasu v Maroku, které se tehdy konaly jako součást oslav k osvobození této africké země. Krom třetího místa, které vybojoval v ohromné konkurenci alpských, skandinávským a amerických reprezentantů, pro něj bylo nezapomenutelné i přijetí u krále Mohameda V. a náhodné setkání s Winstonem Churchillem. Po ukončení závodní kariéry se vrhl na trenérskou dráhu, v roce 1963 byl pověřen vedením národního družstva alpských lyžařů.  Pomoc Ukrajině