Zemřel dlouholetý lyžařský trenér Antonín Mezera. Bylo mu 91 let

Zemřel dlouholetý lyžařský trenér Antonín Mezera. Bylo mu 91 let

3 min 12 s

České alpské lyžování opustila výrazná osobnost. 14. září zemřel ve věku 91 let bývalý dlouholetý a úspěšný trenér mládeže Antonín Mezera.


Antonín Mezera se narodil v 28. ledna 1931 a lyžování pro něm bylo celoživotní vášní. Byl vysokoškolským pedagogem v Děčíně, odkud se v roce 1974 přesunul do Pece pod Sněžkou. Tam se stal vůbec prvním trenérem nově založeného Tréninkového střediska mládeže, se kterým na celou dekádu spojil svou budoucnost a vychoval řadu špičkových závodníků a reprezentantů.

„Jeho desetileté působení můžeme označit za druhou zlatou éru žákovského a juniorského lyžování v Peci pod Sněžkou. Tonda byl výborný trenér a dětský psycholog, uměl svým svěřencům vše důkladně vysvětlit a zároveň je perfektně mentálně připravit na závody. I proto se těšil velké oblibě u samotných dětí i jejich rodičů,“ řekla Danuta Štrougalová, nynější manažerka úseku alpských disciplín Svazu lyžařů ČR, která rovněž jako závodnice v Peci pod Sněžkou prošla trenérskou školou Antonína Mezery.

„Coby trenér Tonda vychoval spoustu závodníků a reprezentantů včetně například Martina Vokatého, kteří se až dodnes pravidelně potkávají na kopci i v dalších strukturách lyžování. Bude nám všem velmi chybět, pro mnohé lyžaře byl druhým „tátou“. Já měla tu čest, že byl i mým svědkem na svatbě,“ uvedla Štrougalová.

Svaz lyžařů ČR vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.

Čest jeho památce!Pomoc Ukrajině