Žákovské mistrovství České republiky 2018 proběhlo v Koutech nad Desnou

12 min 5 s

V Koutech nad Desnou se v termínu 14. – 18. března konalo mistrovství České republiky žáků, kterým vyvrcholil seriál Poháru České pošty žáků. Na programu byl kompletní počet českých žákovských disciplín obohacený o alpskou kombinaci, která se konala jako zpestření pro žáky vůbec poprvé. Naopak vyřazovací závod byl pro letošek z MČR vyřazen, jel se pouze jako závod RKZ - Pohár České pošty.

Předpověď počasí nebyla stabilní, proto se těsně před začátkem MČR změnilo pořadí disciplín. Místo rychlostních se začínalo technickými. Počasí denně měnilo charakter. První den na slalom bylo výrazně teplo se srážkami a tratě se dvakrát prosolovaly. Poprvé den před závodem, podruhé bezprostředně před starte. Druhý den byl nádherný, když teploty klesly pod bod mrazu a svítilo slunce, k tomu fantastická pista na obří slalom, třetí den na vyřazovací závod opět teplo a místy vydatný déšť, jež kolem poledne vystřídal výrazný pokles teplot a sněžení. V sobotu na alpskou kombinaci zima a výborné podmínky, v neděli na super-G silný nárazový vítr, který byl natolik nebezpečný, že JURY musela závod po prohlídce trati zrušit. Celkově se ale jednalo o velmi vydařené žákovské mistrovství ČR s maximálním nasazením tradičních tahounů pořadatelského týmu, kterému pomohli členové SKP Kometa Brno a jeden člen SK Špindl. Pořadatel pro závodníky během akce hned dvakrát uspořádal diskotéku.

Zpráva zaslaná ředitelem závodů Davidem Kestlem: „Za pořadatelský tým musím zhodnotit MČR z pozice nás lidí na svahu nebo v závodní kanceláři, hodnocení závodů z pozice závodníků a trenérů nechám na nich. Rád bych všem lidem, kteří pomáhali s touto významnou sportovní akcí touto cestou poděkoval za skvěle odvedenou práci v docela složitých a náročných podmínkách. Udělali jsme maximum pro to, aby se všechny závody odjely v regulérních a fair play podmínkách, pro všechny startující bez ohledu na startovní pozice a povětrnostní podmínky. Z těchto důvodů byl i změněn časový program disciplín a toto nelehké rozhodnutí se později ukázalo jako správné. Všechny disciplíny probíhaly na homologované sjezdovce Hřebenovka se střední náročností. Slalom a vyřazovací závod se odjel na vypreparovaných, několikrát prosolených tratích (závodní tratě se připravovaly i den dopředu). Zkušení závodníci  si s tvrdou a pro všechny stejnou podložkou poradili, ostatní s ní trochu bojovali. Na obří slalom a alpskou kombinaci se příroda umoudřila a jelo se na kompaktním zmrzlém povrchu bez použití chemie. Všechny nás mrzí zrušený nedělní závod v SG. I když jsme dělali všechno co bylo v našich silách a tratě byly zabezpečeny, připraveny na start prvního závodníka, silný nárazový vítr neumožnil z hlediska bezpečnosti soutěž zahájit. Jsem vděčný za to, že nám bylo M ČR do Koutů  a po dlouhé době i na Moravu svěřeno a zároveň jsem hrdý na to, že se i po dlouhých a náročných přípravách dle mého názoru povedlo.“

Nejúspěšnějšími závodníky MČR se s dvěma zlatými medailemi stali Barbora Peroutková (U14), která ke dvěma zlatům SL a OSL přidala ještě bronz v AC, David Kubeš (zlatý v SL a OSL U16) a Barbora Nováková (zlatá v OSL a AC U16). Třemi medailemi, z toho jednou zlatou, se může pochlubit domácí Julie Kestlová (1. v AC, 2. v OSL, 3. v SL U14) a tři medaile má také Alena Labaštová (dvě stříbra v technických disciplínách a bronz v AC U16). Dvě medaile, z toho jednu zlatou a jednu stříbrnou vlastní hned tři závodníci: Celine Julia Sommerová (prvním rokem U16), Adam Kopecký (U16) a Daniel Ryška (U14). Dva bronzy má Štěpán Kroupa (1. rokem U16).

Medailisté z MČR žáků 2018:

Slalom starší žačky (U16):

1. Celine Julia Sommerová (RT Záhrobský)