Začíná mi školní život, příští rok chci jezdit ve Svěťáku hlavně SuperG, hlásí čtyřnásobný republikový mistr Zabystřan

Začíná mi školní život, příští rok chci jezdit ve Svěťáku hlavně SuperG, hlásí čtyřnásobný republikový mistr Zabystřan

8 min 24 s

Rok 2023 přinesl Janu Zabystřanovi snové momenty. Na Univerziádě v USA dominoval a přivezl si tři medaile z nejcennějšího kovu a k tomu přidal jeden bronz. Poprvé v kariéře bodoval ve Světovém poháru v rychlostní disciplíně a na závěrečném domácím šampionátu nedal konkurenci šanci a vyhrál čtyři tituly. A i když na MS ve Francii si vybral smůlu a nedojel jediný závod, do další sezóny hledí s tou správnou motivací. A taky doufá, že jeho kolegové z týmu zůstanou zdraví.


Letošní ročník strávil převážně v Evropském poháru, vrcholem sezóny byly pro Jana Zabystřana Univerziáda v Lake Placid a následné Mistrovství světa ve Francii. A zatímco první akce nemohla vyjít lépe, v Courchevel-Méribel to naopak bylo trápení plné výpadků. „Sezóna byla pěkná, něco se povedlo, něco ne. Jednou jsi dole, jednou nahoře. Mistrovství světa se mi nepovedlo, nedá se nic dělat. Snad ještě pár mistrovství pojedu a doufám, že se mi povede zlepšit a že se mi bude na světových závodech dařit,“ vyhlíží šampionát v roce 2025. Na tom letošním totiž ani jeden závod nedokončil.

Naopak na Univerziádě o pár týdnů před tím doslova zářil a byl nejlepší ze všech ve slalomu, obřím slalomu i v SuperG. „Povedla se mi hlavně lednová Univerziáda. Zajel jsem tam super výsledky, bavilo mě to a užíval jsem si to. Škoda, že už to pro mě byla poslední taková akce,“ připomněl svá tři zlata a jeden bronz z lednové akce, jejíž alpské závody se jely na Whiteface Mountain.

Právě tyto úspěchy mu dodaly sebevědomí a katapultovaly ho hned vzápětí na bodované příčky i ve Světovém poháru. „Jsem moc rád za závody a body ve Světovém poháru, který se hned po Univerziádě přesunul do Cortiny, kde to mám docela rád. Hned v prvním závodě sezóny jsem zajel devatenácté místo. Poprvé to pro mě bylo dobré umístění v rychlostní disciplíně, předtím jsem bodoval jen v kombinaci. Pomůže nám to do další sezóny i v tom, že tam budeme moct jezdit dva,“ připomněl fakt, že letos objížděl závody převážně sám.

Týmoví parťáci Kryštof Krýzl i Jan Koula si během sezóny totiž přivodili vážnější zranění a zanechali svého kamaráda v kolotoči závodů samotného. „Chybělo mi to dost. Naštěstí jsme na začátku sezónu buď s Kouličem nebo Kitanem odjeli pár závodů Evropského poháru. Byl to takový jeden velký tým, pak se bohužel oba dva zranili a už jsem zůstal sám. Objíždět to sám není moc příjemné, člověk si tam nemá s kým pokecat nebo kam společně zajít. Snad se na další rok dají dohromady,“ věří pětadvacetiletý závodník.

Kadaňský rodák zakončil sezónu na vítězné notě, na domácím mistrovství s naprostým přehledem vyhrál závody v SuperG, alpské kombinaci i obřím slalomu. A právě po těchto výsledcích mohl s klidem ukončit sezónu, protože mu vynesly dostatek FIS bodů. „Závodem v obřím slalomu jsem si zajel slušné body, takže už nemusím na Štrbské Pleso a končí pro mě závodní sezóna. Určitě ještě budeme testovat a taky pro mě trochu začne školní život. To bude moje náplň na další dva měsíce,“ připomněl, že studium má v jeho životě místo hodně vysoko.

I na konci závodní sezóny však už přemýšlí o tom, co přinese ta další. „Určitě bych chtěl jezdit Svěťáky v SuperG a zajet nějaké dobré výsledky a párkrát zabodovat, to je hlavní cíl. Určitě bych si chtěl vyzkoušet i sjezd, ale spíš v rámci tréninku na SuperG. Chtěl bych si vyzobat i nějaké závody v obřím slalomu, doufejme, že odjedeme nějaké dobré tréninky před sezónou a že nám vyjde Chile,“ uzavřel domácí i světový univerzitní šampion Jan Zabystřan.

Foto: @josefstepanphotographer (galerii najdete na tomto odkaze)Pomoc Ukrajině