Zabystřan slalom SP v Zagrebu nedokončil, Krýzl v EP ve Val Cenis bodoval 25. místem

Zabystřan slalom SP v Zagrebu nedokončil, Krýzl v EP ve Val Cenis bodoval 25. místem

7 min 8 s

Pouť za světákovými body letos v Zagrebu skončila pro Jana Zabystřana předčasně, hned po prvním mezičase. Ten měl však slibně dvacátý. Poprvé v kariéře závod SP vyhrál Němec Linus Strasser, druhou a třetí příčku stejně jako v prvním slalomu sezóny v Alta Badii získalo rakouské duo Manuel Feller a Marco Schwarz. Kryštof Krýzl bodoval v prvním slalomu EP ve Val Cenis, Ondřeji Berndtovi body o čtyři místa unikly.


„Dnešní závod byl zajímavý podložkou, která nebyla ani tvrdá ani měkká a po trati se to měnilo, přičemž spodek byl víc nasolený než vrch. Pro top jezdce to bylo něco neobvyklého, já toho mohl naopak využít a zdálo, že bych s nimi mohl jet vyrovnanou jízdu,“ říká Jan Zabystřan. Do spodní části trati a ani na pro něj v Zagrebu oblíbenou táhlou rovinu se ale bohužel vůbec nedostal. Vypadl hned v nájezdu do první prudké pasáže, zhruba v patnácté brance. Na prvním mezičase mu však patřilo příznivé 20. místo. 

„Celkem se mi povedly vrchní brány před ‚pruďákem‘, ale na něm jsem podjížděl, až jsem podjel úplně…,“ popisuje Zaby okamžik, kdy se mu nedařilo nepřizpůsobit dynamiku jízdy přechodu od prudké rozbitější pasáže a dostal se okamžitě na paty lyží a po pár bránách boje o ‚přežití‘ vypadl. „Měl jsem to zkorigovat, byla to škoda, ale nechtěl jsem ztratit rychlost, a tak jsem to riskl. O to větší škoda to je, že tohle je profilem jeden za závodů, který mi opravdu sedí,“ věděl Zaby.

Ve francouzském Val Cenis Kryštof Krýzl bodoval ve slalomu Evropského poháru. Bylo to podruhé v letošní sezóně. Do prvního kola nastupoval, díky 22. místu z předvánočního EP ve Val di Fassa, se solidním startovním číslem 29 a po prvním dějství mu patřilo 26. místo s odstupem 2,30 s. Měl tedy optimální pozici pro útok ve druhém kole, když startoval pátý. V konečném pořadí si nakonec polepšil o jednu příčku na 25. místo a zapsal dalších 6 bodů do hodnocení soutěže. 

„Jelikož jsem se přes svátky soustředil až na jeden den pouze na trénink obřáku (čeká mě v něm už v pátek a sobotu Svěťák v Adelbodenu), tak té jízdě dnes chyběla trochu taková ta jistota. Druhé kolo jsem snažil útočit, ale byl trochu problém se světlem, zrovna vůbec nebylo vidět pod nohy. Ale tři čtvrtiny slalomu jsem měl dobrou stabilní jízdu, až před cílem jsem se nějak rozhodil a na posledních deseti bránách ztratil údajně skoro vteřinu, což se samozřejmě nesmí stávat,“ říká Kitan s tím, že druhý slalom EP ve Val Cenis už nepojede, aby shromáždil energii na náročný Adelboden.

Ondřej Berndt nebyl spokojený, neboť mu opět body o pár míst unikly, přitom cítí, že na ně má. „V prvním kole ta jízda nebyla dobrá, bylo v ní málo rizika, přitom mi třicítka utekla jen o kousek. Ve druhém kolem jsem už jel s rizikem, ale udělal jsem pro změnu chyby, takže bych to shrnul jako den na ‚prd‘, hodnotí Ondra 34. místo. Nicméně další šanci má hned zítra, kdy ho ve Val Cenis čeká druhý slalom Evropského poháru. 

Výsledky slalomu SP mužů v Zagrebu najdete zde, slalomu EP mužů z Val Cenis zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence