×
Z mistrovství světa juniorů si čeští alpští lyžaři odvezli jeden cenný kov

Z mistrovství světa juniorů si čeští alpští lyžaři odvezli jeden cenný kov

03.03.2019

Česká juniorská reprezentace má za sebou mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách. Šampionát v druhé polovině února hostila italská Val di Fassa a zúčastnilo se ho dohromady dvanáct českých závodníků. Nejvíce se dařilo Janu Zabystřanovi a Janu Klímovi, který vybojoval v kategorii mladších juniorů stříbro v super-G. Kaňkou české účasti bylo naopak zranění Barbory Novákové v úvodním závodu.

Nominace juniorů na vrchol sezony čítala pět dívek a sedm chlapců. Italská Val di Fassa je v dojezdové vzdálenosti, proto bylo možné nominovat tým v relativně širokém složení a umožnit tak nadějným mladším juniorům sbírat cenné zkušenosti. Realizační tým se skládal z osobních trenérů nominovaných reprezentantů, vedoucím akce Janem Fiedlerem, fyzioterapeutkou Barbora Hegmonovou a kondičním trenérem Františkem Andrlem, který přicestoval přímo ze seniorského mistrovství světa ve Švédském Äre.

Největší naděje vkládal český tým do Jana Zabystřana, který také přicestoval přímo ze Švédska, kde se prezentoval skvělým 15. místem v kombinaci. Chlapci začínali program rychlostními disciplínami. „V nich z našich jezdil nejlépe právě Honza Zabystřan, který dojel ve sjezdu na dvacátém místě a Super-G na čtrnácté pozici. Dobrými jízdami se prezentoval Adam Klíma, který v samostatně vyhlašované kategorii mladších juniorů, zajel ve sjezdu čtvrté místo, pouhých 16 setin za zlatým Kanaďanem Lessardem. V super-G si Adam už medaili uniknout nenechal a se ztrátou pouhých šest setin sekundy si dojel pro krásné druhé místo a stříbrnou medaili,“ popisoval šéf výpravy Fiedler.

Dívky začaly program technickými disciplínami na velmi náročné sjezdovce v Pozza di Fassa. Bohužel hned v úvodním obřím slalomu se zranila prvním rokem juniorka Barbora Nováková. „Bára je už po operaci a začíná se věnovat rehabilitaci, přejeme ji rychlé uzdravení a bezproblémový návrat na bílé svahy,“ uvedl Fiedler.

Obří slalom nakonec nedojela žádná z českých reprezentantek. Slalom, do kterého nastoupily jen dvě naše zástupkyně, dokončila Klára Pospíšilová na 35. místě. Nejlepšího ženského výsledku se tak podařilo dosáhnout opět Kláře v alpské kombinaci, kde dojela dvacátá. Hned za ní skončila po velkých chybách ve slalomové části Tereza Nová.

Alpská kombinace je tradičně silnou českou disciplínou a Zabystřan patřil k největším favoritům závodu. „Po tom, co zajel skvěle Super-G, kdy na čtvrtém místě ztrácel pouhých 0,62 sekundy, jsme doufali v zisk cenného kovu. V kombinačním slalomu jel Honza skvěle a na mezičasu za polovinou trati vedl o 0,68 sekundy, pak ale přišla drobná chybka v nájezdu do dvojbranky, pád po vnitřní lyži a z nadějně rozjetého závodu, kde Honza sahal po medaili a velmi pravděpodobně po té nejcennější, nakonec nebylo nic,“ litoval Fiedler.

V technických disciplínách se českým závodníkům příliš nedařilo. Obří slalom dokončil Marek Müller na padesátém místě a Ondřej Surkoš o tři příčky za ním. Slalom pak nedokončil nikdo z našich zástupců. Do týmové soutěže nastoupilo v úvodním kole české družstvo ve složení Nová, Müller, Pospíšilová, Zabystřan proti velmi silnému výběru USA. Naši závodníci předvedli velmi dobré a konkurenceschopné jízdy, kde rozhodovaly jen setinky, ale na později druhé Američany to bohužel nestačilo.

„Jako vedoucí výpravy bych chtěl poděkovat celému realizačnímu týmu, který výborně spolupracoval a snažil se vytvořit co nejlepší podmínky našim reprezentantům. Stejně tak chci poděkovat našim juniorským reprezentantům za předvedené výkony a zodpovědný přístup. Zároveň musím zhodnotit, že pokud se chceme vyrovnat silným alpským zemím, musíme ještě přidat ve všech složkách přípravy, a hlavně více vyhledávat k tréninku těžké a preparované pisty jako byly v dějišti MSJ Pozza di Fassa,“ hodnotil Fiedler.

 

JF, TH

 Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska