Vzkříšení Kryštofa Krýzla: v Evropském poháru zajel 3. místo!

9 min 55 s

Vzkříšení ve velkém stylu dnes předvedl Kryštof Krýzl. V obřím slalomu Evropského poháru v Glungezeru zajel se startovním číslem 30 fantastické 3. místo. Gratulujeme!

Na stupně vítězů se v Evropském poháru Kryštof Krýzl dostal po bezmála pěti letech. Tehdy se v Zell am See jednalo o slalom, v němž obsadil rovněž 3. místo. V obřím slalomu má na svém kontě v EP dosud dvoje stupně vítězů - jedno vítězství z Levi v sezóně 2009/10 a jedno druhé místo z Reiteralmu v sezóně 2008/09. Celkově Kitan dnešním 3. místem vystoupí na stupně vítězů v EP posedmé v kariéře.

„Sedm beden v Evropském poháru, to je docela hezké číslo. Tyto bedny ale řadím jako jedny z nejvýš nebo podobě vysoko jako vítězství v Levi. Tehdy jsem to nečekal, protože jsem byl po zranění zad a byl jsem na sněhu teprve krátce (pozn. zlomený a sešroubovaný obratel po pádu při tréninku slalomu, po němž spadl na záda do U-rampy v lyžařské hale) a teď jsem to už vůbec nečekal, neměl jsem pocit, že by mi to až tak šlo. Vlastně do toho závodu jsem šel s tím, že budu rád, když urvu nějakých pět EP bodů. Když si vezmu mé poslední tři roky, tak pokaždé když jsem se snažil prodrat v obřáku zpět do EP, vždycky jsem se v tom pěkně vymáchal. Na druhou stranu jsem se v obřáku začal cítit zase dobře a včera jsme s kluky měli super trénink ve Pfelders, kde s námi trénovali i Francouzi a Joan Verdu, který dnes vyhrál a byly tam ty nejlepší podmínky, jaké jsem si mohl představit a viděl jsem, že to jde, cítíl jsem to.“

Kryštof do závodu nastupoval se startovním číslem 30. „Bylo to brutálně rozbité a celkově to bylo hodně na morál. Šel jsem do toho tak, že mi je to jedno, že tam jsou místy díry. Zahajoval jsem nad bránou, jel čistější oblouk, nenahazoval. Ale bylo to tak rozbité, že jsem byl s tou třicítkou hodně překvapený, že jsem desátý.“

Ve druhém kole Kitan zajel druhý nejrychlejší čas ze všech. Když projížděl cílem, průběžně vedl a pak už jen stoupal a stoupal výsledkově vzhůru až na 3. místo.

"Ve 2. kole jsem to jel naplno, šel jsem do toho s tím, že klidně i nějakou tu chybu udělám a pár jich tam bylo. První hned po startu, kde mě to hned vyhodilo a řekl jsem si v ten moment, že teď to musím začít rubat. Pak tam byla další chyba po jedné hraně, přes kterou to skákalo a osm bran pod ní byla obrovská díra. Měl jsem plán, jak tu díru projet, ale nakonec to bylo tak, že mě to koplo už bránu nad tím a letěl jsem vzduchem tak daleko a mimo, že jsem tu díru přeskočil a úplně minul. Sice jsem to honil pod bránou, ale neztratil tam tolik jako ti, co do ní přímo dopadli, takže jsem měl trochu i štěstí.“

Jaký byl pocit udělat zase po takého době bednu v EP? „Docela euforie. I když mi vlastně stačilo, že vedu, když bylo ještě devět kluků nahoře, ani jsem to dění moc neřešil, to spíš kluci (pozn. Filip Forejtek, Jan Koula a Marek Müller st.) řešili za mě a informovali mě, že toho nebo tamtoho asi porazím. Měli z toho radost, což bylo super.“

Zmiňoval jsi, že jsi v jízdě moc neřešil díry a věci kolem, změnilo se něco v nastavení tvé mysli? „Začal jsem si o dost víc volat s mentálním koučem Tomášem Hvoreckým a pomohlo to. Snažím se budovat sebevědomí, moc nad tím nepřemýšlet a odpracovat si to na tom kopci. Asi jsem měl celkově dnes dobré nastavení, protože jsem ze startu ve 2. kole vyrazil už skoro na 5, což Míru (trenéra) až zamrazilo, jestli mě nediskvalifikují. A také mě inspiroval Tibaut Favrot, s kterým jsem trénoval obřák poslední tři dny ještě koncem listopadu v Kaabdalis. Ujížděl mi a nastavil mi zrcadlo tím, jaké on měl nasazení, jak do toho šel hned ze startu naplno. Více jsem se na to zaměřil, soustředil jsem se na to, abych to také ze startu hned rubal. Nebylo to lehké, šel jsem na svou hranu. Jsem ve věku, kdy už to je hustý, ale hustý je taky ve 35 letech zajet bedny v EP.“

Zítra je na programu další obří slalom EP a také druhý sjezd žen ve Val di Fassa. V tom dnešním se nejvíce dařilo Tereze Nové, když ztratila 2,94 s a od bodovaného třicátého místa jí dělilo 0,68 s.

V obřím slalomu kategorie FIS v St. Caterině obsadila Klára Gašparíková 3. místo. Jsou to její první stupně vítězů od doby, kdy si na konci února zlomila patní kost. Gratulujeme.

Výsledky obřího slalomu EP mužů najdete zde.