Výrazná posila pro alpské lyžování! Do Česka přestupuje Adriana Jelínková

Výrazná posila pro alpské lyžování! Do Česka přestupuje Adriana Jelínková

6 min 31 s

České lyžování přivedlo výraznou posilu pro alpské disciplíny. Do rodné země se vrací Adriana Jelínková, která doposud na vrcholných akcích reprezentovala Nizozemsko. Sedmadvacetiletá specialistka na obří slalom se zúčastnila letošních zimních olympijských her, pětkrát startovala na mistrovství světa a na kontě má už osmdesát závodů ve Světovém poháru, kde pronikla i do elitní desítky.


„O přestupu do Česka jsem uvažovala v průběhu kariéry už několikrát, teď k tomu konečně došlo a já z toho mám velkou radost. Zatím je to všechno nové, trochu si zvykám, ale atmosféra v týmu je super a všechno je pozitivní. Mám v Česku rodinu, hodně lidí mi tu fandilo, i když jsem jezdila za Nizozemsko. Moc se na reprezentování Česka těším,“ říká Jelínková.

Jelínková se narodila v Brně, útlé dětství strávila v Nizozemsku, odkud se v jedenácti letech s rodiči přestěhovala do Rakouska. Až do minulé sezony reprezentovala Nizozemsko, v jehož kombinéze se představila na zimních olympijských hrách v čínském Pekingu a pětkrát startovala na mistrovství světa. V elitním seriálu Světového poháru se pohybuje už deset let, na kontě má osmdesát startů. Jejím dosavadním maximem je desáté místo z paralelního obřího slalomu v rakouském Lechu Zürsu.

„Jsme moc rádi, že se přestup povedlo uskutečnit. Adriana projevovala zájem reprezentovat Česko už delší dobu, když se teď naskytla vhodná příležitost, Svaz lyžařů ČR a úsek alpských disciplín jí v tom rádi vyhověly a pomohly jí k návratu domů,“ uvedl Ladislav Forejtek, předseda úseku alpských disciplín SLČR. „Díky zkušenostem a dosavadním výsledkům se ihned po přestupu stává českou reprezentační jedničkou v obřím slalomu, neztratí se ani ve slalomu či super-G,“ dodal.

Ačkoliv se hodlá věnovat i dalším disciplínám, nejvíce se Jelínková v nadcházející sezoně zaměří tradičně na obří slalom, na který se dlouhodobě specializuje. Startovat by měla mimo jiné na únorovém mistrovství světa ve francouzském Courchevelu Meribelu i na domácím podniku Světového poháru ve Špindlerově Mlýně 28. a 29. ledna.

Sjezdovku i atmosféru v krkonošském středisku Jelínková dobře zná, představila se tam na posledním podniku Světovém poháru v roce 2019, tehdy ještě v barvách Nizozemska. „Už tenkrát se mi ve Špindlu strašně líbilo, měla jsem tady celou rodinu a cítila jsem se jako doma. Vyhovuje mi i místní kopec, mám ráda takové sjezdovky. Tentokrát to ale bude jiné, o to příjemnější, že pojedu jako domácí závodnice. Rozhodně to pro mě bude jeden z vrcholů sezony a bude mi ctí na něm reprezentovat Českou republiku,“ vyhlíží Jelínková.

„Vážíme si toho, že se Adriana rozhodla pro návrat. Přeji jí mnoho společných úspěchů v českých barvách. Uděláme maximum, aby měla odpovídající podmínky pro sportovní přípravu a cítila se tu po všech stránkách doma. Těším se na to, až ji v české kombinéze uvidíme v závodech a samozřejmě také na Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně na konci ledna,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček.Pomoc Ukrajině