Velký návrat Jana Zabystřana po zranění. Na olympiádě začne super-G, v kombinaci chce atakovat nejlepší desítku

Velký návrat Jana Zabystřana po zranění. Na olympiádě začne super-G, v kombinaci chce atakovat nejlepší desítku

5 min 52 s

V úterý v ranních hodinách se na start superG postaví český závodník Jan Zabystřan. Jeho cesta na olympijské hry v Pekingu nebyla vůbec jednoduchá. V říjnu si při pádu z kola nalomil příčný výběžek obratle a měsíc a půl nemohl vylézt z postele. Teď hlásí, že je zpět, a na olympiádě by rád atakoval první desítku v kombinaci.


Nepříjemné zranění před startem sezóny

Před startem letošní sezóny absolvoval Jan Zabystřan pečlivou přípravu jak na lyžích, tak i mimo ně. V říjnu však přišla nepříjemná zpráva. Zabystřan přezdívaný Zaby si při pádu na kole nalomil příčný výběžek obratle a místo závodění strávil téměř měsíc a půl v posteli. „Zádům jsem dával úplný pohov. Postupně jsem se do toho vracel, získával fyzičku a po dvou a půl měsících jsem nedaleko Cortiny zase jel na lyžích,“ vypráví. 

Dle jeho vlastních slov ho záda ve výkonnosti už nelimitují. Jen v silové přípravě nemůže zařazovat určité cviky, ty tedy nahrazuje jinými kompenzačními cvičeními. 

 

Podmínky na olympijské sjezdovce

Na olympijské sjezdovce Rock absolvoval český reprezentant dva tréninky sjezdu, které bral jako přípravu na kombinaci, jež  ho čeká 10. února. A jak se mu zamlouvá? „Je opravdu zajímavá. Sjezdovka ale určitě všechny překvapila, nemysleli jsme si, že tady budou tak dlouhé a náročné skoky. I pro diváky to bude zajímavá podívaná,“hodnotí. 

Podobně jako ostatní lyžaři vnímá to, že je v Číně úplně jiný sníh, než na který je zvyklý z Evropy. „Sníh je přemrzlý, suchý, ještě ho prolévají vodou. Sníh je agresivní. Je to hodně o broušení, ale i o nastavení lyžáků.“

 

Studentské povinnosti v dějišti olympijských her

Kromě toho, že je Jan Zabystřan profesionálním sportovcem, je zároveň i studentem vysoké školy. A studijní povinnost v podobě on-line zkoušky absolvoval i v Pekingu. Zkouška byla z dřevařských komodit. Naplánoval jsem si to takhle špatně, protože jsem to nezvládl v normálním termínu, takže to vyšlo až na olympiádu,“ říká. Zkoušku zvládl za jedna, tedy výborně. „Je to takový můj první malý olympijský úspěch,“ dodává s úsměvem. 

 

Očekávání od kombinačního závodu

Český reprezentant se má kromě zítřejšího super-G představit i v kombinačním závodě, od kterého má velká očekávání. Na loňském mistrovství světa právě v této disciplíně zaznamenal svůj nejlepší výsledek v kariéře, 9. místo. „Určitě bych chtěl toto umístění v Pekingu atakovat. Nevýhodou může být to, že se tady kombinace jede se sjezdem, nikoliv se super-G jako v Cortině. Ale i tak bych chtěl alespoň vyrovnat tento výsledek z loňského roku.“ 

 

 

 

 (AM)Pomoc Ukrajině