Ve věku 92 let zemřel legendární závodník, trenér a metodik alpských disciplín Vilém Podešva

Ve věku 92 let zemřel legendární závodník, trenér a metodik alpských disciplín Vilém Podešva

2 min 53 s

Dnes ráno zasáhla lyžařský svět smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel bývalý závodník, trenér a předseda brněnského akademického lyžování PhDr. Vilém Podešva CSc.


Vilém Podešva dlouhá léta působil mimo jiné i jako hlavní metodik Svazu lyžařů ČR, činovník úseku alpských disciplín, hlavní reprezentační trenér FIS UNI a zástupce České republiky v Mezinárodní lyžařské federaci FIS. 

 

Byl neodmyslitelně spjat s lyžařskou Technikou Brno, kterou spolu s Jaroslavem Bogdálkem v roce 1960 zakládal. Jeho rukama prošlo několik generací úspěšných lyžařů.

 

V lyžařském oddílu VSK VUT Brno vedl Podešva spolu s ostatními kolegy více než 500 závodníků, z nichž 36 reprezentovalo Českou republiku na několika mistrovstvích světa i univerziádách.  I díky Podešvovi vznikla v brněnském Wilsonově lese první umělá sjezdovka ve střední a východní Evropě. V roce 2014 vstoupil do Síně slávy Svazu lyžařů ČR. 

I v pokročilém věku byl v lyžařském prostředí velmi aktivní. Ještě v devadesáti letech působil v krajském Svazu lyžařů ČR, pořádal přednášky na kurzech pro trenéry alpského lyžování, přímo na sjezdovkách se podílel na organizaci závodů a vedl tréninky mladých talentů tohoto sportu.

 

Čest jeho památce! 

 Pomoc Ukrajině