V sezóně byla pěkná umístění, ale máme na čem pracovat, říká po sezóně Martina Dubovská

V sezóně byla pěkná umístění, ale máme na čem pracovat, říká po sezóně Martina Dubovská

8 min 23 s

11 slalomů v rámci Světového poháru, jeden na MS a na závěr ještě mistrovství České republiky. Martina Dubovská má za sebou náročný program, po kterém figuruje v jediné disciplíně, které se momentálně závodně věnuje, na patnáctém místě mezi světovou elitou. Ve Špindlerově mlýně v rámci MČR potvrdila roli favoritky a odvezla si titul, teď už se ale plně koncentruje na přípravu do další sezóny.


Závodní sezóna alpských lyžařů skončila domácím šampionátem ve Špindlerově Mlýně i pro českou slalomovou jedničku Martinu Dubovskou. Právě ve své dominantní disciplíně se stala republikovou mistryní, i když zadarmo to rozhodně nedostala. „Byl to opravdu mistrovský závod, hodně těžký. Po prvním kole jsem byla druhá za Adrianou a věděla jsem, že budu muset zajet opravdu dobrou jízdu, abych jí předjela. Ale já přesně potřebuju to, aby mě někdo naháněl,“ poděkovala své kolegyni Adrianě Jelínkové za motivaci do druhé jízdy. Ta v té první totiž favoritku o desetinu překonala. „Ve druhém kole jsem se nevyhnula některým chybám, ale dala jsem do toho vše, co ve mně ještě zůstalo. Jsem ráda, že to vyšlo na první místo,“ byla čerstvá slalomová mistryně ČR v cíli spokojená.

Právě spolupráce a vzájemná konkurence by mohla obě v tuto chvíli nejúspěšnější české závodnice posouvat. Je užší kooperace a společné tréninky ve hře? „V minulosti jsme spolu trénovali dost často, ještě když měla rakouského trenéra. Pak se naše cesty trochu rozešly, ale určitě to nevylučuji. Adriana je skvěla lyžařka a uvidíme, co přinese budoucnost,“ přiblížila rodačka z Třince.

Ta po konci závodního ročníku měla také možnost bilancovat a hodnotit svou sezónu, která přinesla úspěchy i zklamání. „Sezóna byla opravdu dlouhá a náročná. Hodnotila bych ji pozitivně, byla tam některá velmi pěkná umístění. Na druhou stranu byla tam i místa až ve třetí desítce, což není to, co bych sama chtěla. Bylo to jako na houpačce, ale v celkovém hodnocení slalomu jsem patnáctá, což je super. Určitě se ale chci zlepšit, takže máme co dělat a na čem pracovat,“ zůstává jednatřicetiletá slalomářka motivovaná do další práce.

Právě na svou perfektní disciplínu se letos výhradně zaměřila, kromě slalomu jela jen paralelní závod na MS. A právě v disciplíně s nejkratším obloukem zapsala na závěr sezóny na finále SP v Andoře nejlepší výsledek. „Sedmé místo ve finále SP bylo úžasné a bylo to dobré povzbuzení do další sezóny. To mě opravdu nakoplo. Pak jsem byla ještě dvakrát desátá v Sestriere a v Semmeringu, naopak se mi nepovedly závody ve Špindlu, na které jsem se moc těšila,“ připomněla domácí klání na černé sjezdovce na Svatém Petru. „18. a 21. místo nejsou umístění, které bych chtěla zajíždět na domácí půdě. Pak během roku jsem měla i nějaká DNFka, takže v sezóně byly pěkné momenty a také špatné momenty,“ vypočítává úspěchy a nezdary ročníku 2022/23.

A jaké jsou vyhlídky do toho nadcházejícího? „Příprava je ještě daleko, po sezóně si teď potřebuju vzít pár dní volna. Z Åre a z Andorry jsme jeli rovnou sem na MČR a už mám toho docela dost,“ sdělila s unaveným, ale spokojeným výrazem ve tváři. Rozhodně si ale je třeba uplynulou sezónu naposledy pořádně zanalyzovat. „Musíme si na to sednout, říct si, co bylo dobré, co ne a co je třeba změnit. Chtěla jsem tento meeting absolvovat až po všech závodech,“ upřesnila Martina Dubovská.

Pro alpské lyžaře momentálně tedy závodní program skončil, neznamená to ale, že se mohou hned naložit do sauny nebo se odjet slunit k moři na zasloužený posezónní odpočinek. „Ještě budeme testovat lyže a čeká nás trénink v Jasné, pokud bude sníh. Dovolená tedy bude asi až za měsíc, ale o to víc se na ni těším,“ vyhlíží volné dny trojnásobná účastnice olympijských her.Pomoc Ukrajině