Tisková konference alpských lyžařů: Úvodní podnik SP v Söldenu pojedou Berndt a Capová

Tisková konference alpských lyžařů: Úvodní podnik SP v Söldenu pojedou Berndt a Capová

14 min 56 s

Zimní sezona je za dveřmi, už příští víkend odstartuje Světový pohár alpských lyžařů. Tradičně v rakouském Söldenu budou ženy i muži bojovat v obřím slalomu o první body do světového žebříčku. Česká republika bude mít na startu nového ročníku zastoupení v sobotu 26. i v neděli 27. října, v úvodním podniku se představí Gabriela Capová a Ondřej Berndt.


První podnik sezony bývá vždy ošemetný, neboť je termínově měsíc předsunutý před zbytkem závodů Světového poháru. Tomu je potřeba přizpůsobit skladbu tréninku na lyžích i časování formy. I proto tedy bývá v českém týmu zvykem nominovat na první SP nového ročníku žebříčkově nejvýše postavené závodníky. V obřím slalomu je to mezi muži Ondřej Berndt. „V Söldenu jsem měl možnost startovat v zahajovacím SP v posledních dvou sezonách, ale bohužel se tak ani jednou nestalo, protože nám závod pokaždé zrušili kvůli nepřízni počasí. Doufám, že letos už to vyjde. Těším se na to a chtěl bych podat výkon, za který budu v cíli rád. Vím, že to nebude lehké s mým startovním číslem, ale rozhodně budu bojovat,“ řekl.

Mezi ženami je ve světových tabulkách obřího slalomu nejvýše Kateřina Pauláthová. Ta ale není zdravotně v pořádku, proto se už od začátku září připravuje na start sezony Gabriela Capová. „Beru to tak, že je fajn už před Levi, kde je na programu můj oblíbený slalom, jet nějaký závod. Jsem ráda, že už jsem Sölden loni jela, díky tomu ho znám,“ vyhlíží Capová. „Kopec je to těžký, ale docela hezký. Počasí loni nebylo úplně optimální, byl problém s viditelností, ale kdyby vyšlo počasí, bylo by to super. Bude to hezký, ale každopádně těžký závod,“ dodala.

Návrat Světového poháru do Česka? Nejspíš už za čtyři roky

Na tiskové konferenci došlo také k rekapitulaci minulé sezony, jejímž vrcholem byl domácí podnik Světového poháru, který Špindlerův Mlýn hostil po osmi letech. A tentokrát by se čeští fanoušci mohli dočkat návratu nejprestižnějšího seriálu alpských lyžařek o poznaní dříve. Vzhledem ke sportovnímu i organizačnímu úspěchu akce svaz usiluje o získání dalšího závodu.

„Pro nás jakožto nealpskou zemi je těžké závody Světového poháru na naše území dostat. Díky dobré práci člena komise FIS Bohumíra Zemana a sekretariátu svazu se nám ale podařilo dostat se na draft. Je to první a velmi důležitý krok,“ řekl předseda úseku alpských disciplín SLČR Ladislav Forejtek. Další podnik Světového poháru slalomářek ve Špindlerově Mlýně je v předběžném kalendáři FIS v termínu 4. a 5. března 2023. „Definitivní termín by měl být potvrzen na jarním zasedání FIS. Do budoucna bychom chtěli Světový pohár hostit každé tři roky,“ dodal.  

Letní příprava: Ženy trénovaly individuálně, muži společně

Ženy i v letošní sezóně preferují individuální přípravu pod vedením svých osobních trenérů   a realizačních týmů. Capová se na sezonu připravovala na jaře v bulharském Bansku, poté na rakouském ledovci Hintertux. V létě měla kondiční blok, během něhož zlepšila své silové parametry a od konce července dosud absolvovala tři soustředění v Saas-Fee a jedno na Hintertuxu. „Příprava letos byla dobrá, převládala super pista a dobré počasí, pár dní bylo slabších, ale občas je dobré jezdit i v horších podmínkách,“ říká patnáctá žena z letošního domácího slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně.

Ester Ledecká i nadále bude kombinovat snowboarding s alpským lyžováním. Pod trenérským vedením bratrů Bankových se letos připravovala na jaře na Kaunertalu, kde měla dvě soustředění, v létě byla na Stelviu a nejdůležitější část přípravy pak strávila na třítýdenním kempu v Chile.

Martina Dubovská od letoška spolupracuje s novým trenérem Andrejem Prevuzňakem ze Slovenska. Její hlavní a nejsilnější disciplínou nadále zůstává slalom, věnovala se ale i tréninku obřího slalomu. Na přípravu se letos spojila s nizozemskou reprezentantkou s českými kořeny Adrianou Jelínkovou. „Byly jsme spolu několikrát na Hintertuxu, v Les 2 Alpes i na Stelviu a pak v hale ve Wittenburgu, kde s námi byla i Tereza Kmochová. Myslím, že se příprava vydařila, i když některé dny samozřejmě nebyly podle našich představ,“ podotýká Martina.

Daleko od ideálu naopak měla příprava Kateřiny Pauláthové. Její nezvykle dlouhé a vysoké skoky v super-G a sjezdu na letošním MS v Aare si vyžádaly vyšší daň, než se původně jevilo. Plánovaná operace menisku odhalila defekty na patelární chrupavce a další problémy. Ani několik měsíců po operaci koleno nepřestávalo bolet a nepouštělo Kateřinu do plnohodnotného tréninku. Po sérii injekcí s plazmou pojede 18. října zkusit trénink na lyžích.

Muži zvolili společný model přípravy. Během jara a až do poloviny léta tým trénoval dohromady pod vedením osobních trenérů jednotlivých reprezentantů. Absolvovali dvě soustředění na Kaunertalu, jedno slalomové v hale v Litvě na přelomu června a července a několik kondičních kempů. V srpnu se tým rozdělil na dvě poloviny, když Jan Zabystřan a Tomáš Klinský odcestovali na rychlostní kemp do Chile a Filip Forejtek do USA k dalšímu studijnímu pobytu. Předtím ale stihli tito tři jedno soustředění na Stelviu. Technici Ondřej Berndt, Kryštof Krýzl a Daniel Paulus zůstali celou dobu v Evropě a trénovali během té doby dvakrát v Saas-Fee. „Baví mě to s kluky. Makáme, hecujeme se, jsme kamarádi, což je základem k úspěšné spolupráci,“ pochvaluje si Krýzl.

Trénink v Chile byl skvělý. Až na pád Zabystřana

Zabystřan a Klinský odtrénovali po boku Ester Ledecké v Chile celkem devatenáct dní na sněhu. „Po rozježdění v technických disciplínách a aklimatizaci jsme začali jezdit rychlé gliderské úseky, které jsme následně propojili v klasické sjezdy. V závěru kempu jsme se dostali na velmi členitou a náročnou pistu na super-G, která nás náležitě prověřila. Tréninkovou společnost nám společně s Ester dělaly svěťákové týmy norských mužů a po nich rakouských žen. Sledovat Nory a moci se od nich učit, bylo velmi zajímavé a přínosné,“ říká Tomáš Klinský.

Zabystřan odnesl závěr chilského soustředění nepříjemným pádem při kterém si, jak odhalila až vyšetření v ČR, pochroumal kyčel a bude si muset dát od lyží nějaký čas pauzu. „Je potřeba, aby se úlomek kosti zapouzdřil, pak budu moci začít s tréninkem. Pokud všechno půjde optimálně, nevzdávám se ani myšlenky startu na prvním slalomu SP v Levi,“ vyhlíží Zabystřan závod, který je na programu předposlední víkend v listopadu.

Vrcholné akce sezony 2019/2020

Český národní tým bude v letošní sezóně upínat svou pozornost hlavně ke Světovému poháru a Evropskému poháru, neboť v kalendáři není žádná vrcholná akce typu MS či ZOH. Juniorskými vrcholy sezony budou lednové Olympijské hry mládeže ve švýcarském Lausanne, kde se představí závodníci do 18 let, a především pak březnové MSJ v norském Narviku.

FOTO: Ivana Roháčková/Dukla



Pomoc Ukrajině