Útok na první desítku zhatila podjetá branka. Dubovská byla v Levi znovu na bodech

Útok na první desítku zhatila podjetá branka. Dubovská byla v Levi znovu na bodech

6 min

Zastávka Světového poháru žen ve finském Levi má za sebou své druhé dějství. Také v neděli byl na programu klasický slalom, ve kterém Martina Dubovská útočila dokonce na elitní desítku. Ve druhém kole však po větší chybě ztratila rytmus a do cíle dorazila trochu zklamaná. Z desátého místa se propadla na konečnou 16. příčku.


Jednatřicetiletá česká reprezentantka měla druhý závod v Levi rozjetý parádně. V prvním kole totiž dokázala vybojovat výborné 10. místo a její ztráta na závodnice před ní nebyla nikterak vysoká. Stejně tak ovšem bylo našlapané pole i za Dubovskou, takže bylo jasné, že každá chyba na trati finálové části závodu bude tvrdě potrestána.

Už před jízdou Dubovské na náročnost trati doplatilo několik slalomářek, které přicházely o vybojované pozice, přičemž kritickou pasáži byla opět terénní vlna před zlomem ve střední části svahu. To bylo taktéž místo, kde Dubovská nakonec ztratila naději na umístění v Top 10.

Martina Dubovská předvedla ve vrchní pasáži trati druhého kola technicky výborný a plynulý výkon, díky čemuž svůj náskok na soupeřky dokázala navyšovat. Pak ale přišla u zmíněného terénního zlomu výrazná chyba a podjetí brány, což stálo českou reprezentantku rychlost i rytmus. Po dojezdu do cíle neskrývala své rozladění z chyby, které se dopustila, a která pro ni znamenala propad na osmé místo se ztrátou 92 setin.

V dalším průběhu druhého kola se Dubovská postupně propadala až na konečné 16. místo, za což do Světového poháru obdržela 15 bodů. V součtu se sobotním závodem se usadila na 15. místě slalomářského pořadí a na 22. místě hodnocení SP.

Také v nedělním závodě zkoušela na svahu své štěstí Adriana Jelínková. Oproti sobotě se jí povedlo závod dokončit, ale na její jízdě se projevilo, že startovala s vysokým startovním číslem, a že je specialistkou na obří slalom. Do cíle se dostala na 51. místě a do druhé části závodu nepostoupila.

Druhý slalom ve finském Levi vyhrála Mikaela Shiffrinová ze Spojených států v čase 1:51,68. Vítězství Američanky se zrodilo hodně nečekaně, jelikož po prvním kole suverénně vedoucí Petra Vlhová dokázala ve druhém kole své vedení ještě navyšovat, ale pak ji potkal za druhým mezičasem špicar a závod nedokončila. Druhou příčku obsadila Chorvatka Leona Popovičová a třetí skončila Němka Lena Dürrová.

Zatímco ženy v Levi absolvovaly oba závody, muži se svými sjezdy v Zermatt-Cervinii takové štěstí neměli. Kvůli hustému sněžení byl zrušen i nedělní závod a Jan Zabystřan se tak na svah během víkendu nepodíval.

Výsledky nedělního slalomu žen
1.  Mikaela Shiffrinová (USA) 1:51,68
2.  Leona Popovićová (CRO) +0,18
3.  Lena Dürrová (GER) +0,30
4.  Sara Hectorová (SWE) +0,66
5.  Mina Fürst Holtmannová (NOR) +1,23
6.  Ali Nullmeyerová (CAN) +1,24
---
16.  Martina Dubovská (CZE) +2,33
Adriana Jelínková (CZE) nepostoupila do 2. kola

Foto: Christophe Pallot/Agence ZoomPomoc Ukrajině