Týmový paralel vyhrálo Norsko, český tým po dvou individuálně dobrých časech vypadl s Kanadou

Týmový paralel vyhrálo Norsko, český tým po dvou individuálně dobrých časech vypadl s Kanadou

8 min 49 s

Hned ve osmifinále skončila pouť českého týmu ve složení Gabriela Capová, Kryštof Krýzl, Zazie Huml a Ondřej Berndt v týmovém paralelu. Česká republika tak obsadila 13. místo, individuálně 4. nejrychlejší čas mezi muži v červené trati ale zvládl zajet Kryštof Krýzl a 5. čas mezi ženami v modré trati Gabriela Capová, což se cení. Finále vyhrálo Norsko nad Švédskem a bronz vybojovalo Německo nad Švýcarskem.


Trať se opět vyjížděla více v pravé modré trati, a tak červená byla postupem závodu opět o něco rychlejší, i když už to nehrálo tak výraznou roli jako v případě individuálního paralelu.

 

Závod otevíral český tým vyzývající tým Kanady. Členové kvarteta startujícího v pořadí Gabriela Capová, Kryštof Krýzl, Zazie Huml a Ondřej Bendt měli na paži navlečenou černou pásku na počest 2. února zesnulého šéftrenéra naší juniorské chlapecké reprezentace Vlada Kovára. 

 

Gabriela Capová jela v modré trati a se svou soupeřkou Erin Mielzynskou z Kanady držela kontakt a až do přejezdu přes závěrečnou hranu to vypadalo, že se přetahují o vedení. Tam Capové malinko Mielzynská poodjela, nezapomínejme že i dnes byla  modrá trať o něco pomalejší, a v cíli z toho bylo 0,26 s ve prospěch Mielzynské. “Myslela jsem si, že nějaký bod získáme a myslím si, že jsme v některých jízdách nebyli daleko, abychom mohli alespoň nějaký bodík získat,” řekla Gábina v cíle.

 

Nejblíže k poražení svého soupeře měl Kryštof Krýzl, když jel proti Eriku Ried a v cíli ho od něj dělilo 0,13 s. Mezi muži zajel Kitan v červené trati z celého závodního dne 4 nejrychlejší čas. “konečně si mi dnes podařilo normálně odstartovat a nenarazit špičkami lyží do startovacího zařízení. Možná jsem sice tentokrát na startu trochu zaspal, jak jsem nechtěl opět chybovat, aby bylo to lepší, než kdyby mě to zase vrátilo zpět a hned bych měl manko. Jízda byla docela dobrá, ale Erik jel fakt dobře, jestli já zajel 4. nejrychlejší čas z celého závodního dne v červené trati, tak Erik dal zase druhý nejrychlejší v té modré.”

 

Třetí z našich Zazie Huml sbírá s tímto formátem soutěže zkušenosti (včera jela takovýto formát poprvé v individuálním závodě, dnes podruhé v týmovce, má za sebou pouze tréninky z předchozích dní a původně nebyl její start úplně v plánu). Na startu bohužel nechala hůlku a i proto proti Cassidy Gray (mimochodem dřívější spolužačce ze školy) ztratila vteřinu. “Snažila jsem se, ale ztratila jsem hůlku na startu, což nebylo příjemné, a i když jsem bojovala, bylo to už těžké.”

 

Poslední z týmu vyjížděl do modré už tehdy pomalejší trati Ondřej Berndt a soupeřem  u byl druhý z britského dua Jeffrey Ried, který Ondru porazil o 0,43 s. “Já jsem v tu chvíli průběžný stav 3 : 0 nevěděl, šel jsem do toho naplno stejně, jako by to bylo otevřené. Bohužel se mi nepovedl start a ztrácel jsem hned od začátku a pak už jsem to nedohnal.”

 

Vystoupení Týmu i jeho budoucí vyhlídky zhodnotil nejzkušenější Kryštof Krýzl. “Gábina i já jsme předvedli slibné jízdy, Zazie je zatím bez zkušeností a byla kvůli ztracené hůlce skoro bez šance a Ondra jel naplno, ale nesedl mu start. Myslím si ale, že náš tým je směrem k Olympijským hrám příští rok konkurenceschopný, když pojedeme v nesilnějším možném složení, to je i s Maťou nebo Ester a své schopnosti by určitě uplatnil i Zaby.”

 

Ve čtvrtek je v plánu obří slalom žen, do kterého nenastoupí žádná s českých závodnic. Muži pojedou kvalifikaci na obří slalom, která proběhne na stejné svahu, kde se konala kvalifikace na paralel jednotlivců. Z našeho týmu ji musí absolvovat Ondřej Berndt. Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan postupují do hlavního závodu automaticky, protože patří v tomto obřím slalomu mezi padesát nesazených závodníků (Kryštof 38., Zaby 46, Ondra 58.).

 

Kvalifikační klíč:

  • 50 nejvýše nasazených postupuje automaticky
  • zbytek (dalších 112) jede kvalifikaci o 25 postupových míst
  • Národy, které nemají nikoho v první automaticky nasazené padesátce a ani se nikdo z jejich závodníků nedostane do 25. postupujícího místa v kvalifikaci, smí jednoho závodníka nasadit do hlavního závodu

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 Pomoc Ukrajině