Titul mistra republiky v obřím slalomu vybojovali Zabystřan a Jelínková

Titul mistra republiky v obřím slalomu vybojovali Zabystřan a Jelínková

6 min 32 s

Mistrovství České republiky alpských lyžařů ve Špindlerově Mlýně odstartovalo v pátek závody v obřím slalomu. Mužům vládl Jan Zabystřan, jenž nadělil druhému nejrychlejšímu přes tři a půl vteřiny. Také mezi ženami zvítězila největší favoritka, Adriana Jelínková zvládla nejrychleji obě kola, prvenství slavila o sekundu a šest desetin.


Jako první přišli na řadu muži. Velký favorit Jan Zabystřan potvrdil své kvality a se startovním číslem 2 zajel bezkonkurenční čas 52,82, druhý Brit Calum Langmuir zaostal za vítězem prvního kola o více jak vteřinu. Za zmínku stojí rovněž velmi dobré jízdy Davida Kubeše a Jana Skořepy, kteří se dělili o třetí příčku.

Prvnímu kolu žen kralovala Adriana Jelínková. Potvrdila, že obří slalom patří mezi její nejsilnější stránky, cílem projela časem 53,76 a druhé Nizozemce Kiaře Derksové nadělila 88 setin, o další setinku zpět byla talentovaná jednadvacetiletá Klára Gašparíková.

Jan Zabystřan předvedl parádní výkon i ve druhém kole, v němž i navzdory rozbitější trati také zajel nejlepší jízdu a titul získal s obrovským náskokem přes tři a půl vteřiny na druhého krajana Davida Kubeše, stupně vítězů doplnil Adam Klíma.

„Závod byl docela těžký. Musím pochválit organizátory, protože trať výborně nasolili. Přijel jsem si vyjet nějaké FIS body, což se mi doufám povedlo, jinak bych ještě musel absolvovat závody na Slovensku. Cíl byl jasný, zvítězit. Upřímně moc těch kluků neznám, ale konkurence rozhodně nějaká byla. Já vyhrál šestý republikový titul, Kitan (Kryštof Krýzl, pozn. red.) jich má tuším třicet, takže ještě mám co dohánět,“ prohlásil mistr České republiky v obřím slalomu Jan Zabystřan.

Čeští lyžaři obsadili pozice i na čtvrtém až šestém místě, na nichž se seřadili Matěj Bláha, Vojtěch Kučera a Eduard Fiala. Důvodem byla i skutečnost, že druhý muž po prvním kole, Brit Calum Langmuir, druhou jízdu po chybě nedokončil.

Solidní náskok z prvního kola si mezi ženami Adriana Jelínková protéct mezi prsty nenechala, naopak jej ještě navýšila, druhou Nizozemku Kiaru Derksovou zdolala o vteřinu a šest desetin. Třetí pozici pro sebe uzmula Noa Szőllősová z Izraele.

„Dost pršelo, každopádně vzhledem k podmínkám se mi jelo až nečekaně dobře. Soustředila jsem se hlavně na sebe, neboť „obřák“ mi letos příliš nevycházel, výkony ostatních soupeřek jsem vůbec nevnímala. Je to můj první český republikový titul, jsem ráda, že jsem navázala na úspěchy z Nizozemska z předešlých sezón. Sobotní slalom si plánuju hlavně užít, ale samozřejmě doufám, že velké favoritce Martině Dubovské alespoň trošku zkomplikuju cestu za očekávaným vítězstvím,“ řekla Adriana Jelínková bezprostřední po zisku republikového titulu.

Pěkné třetí místo z prvního kola neudržela Klára Gašparíková, jež se ve výsledku musela spokojit se čtvrtou příčkou při odstupu téměř dvou sekund na bednu, těsným rozdílem třinácti setin pak za zády udržela pátou Lindu Trejbalovou.

Televizní reportáž z pátečního závodu najdete na tomto odkaze.

Foto: @josefstepanphotographer (galerii najdete na tomto odkaze)Pomoc Ukrajině