Těžké podmínky na trati obřího slalomu mužů. Krýzl si dojel pro devatenáctou příčku

Těžké podmínky na trati obřího slalomu mužů. Krýzl si dojel pro devatenáctou příčku

5 min 49 s

Závod obřího slalomu mužů doprovázelo husté sněžení, které výrazně komplikovalo viditelnost na trati. Kryštof Krýzl dosáhl na nejlepší umístění v této disciplíně pod pěti kruhy, když dojel na 19. místě. Jan Zabystřan první kolo nedokončil.


První kolo závodu se jelo v husté chumelenici, trať lemovaly sněhové závěje. Lyžaři měli díky nepřízni počasí ztíženou viditelnost. Jako první z Čechů do závodu vstoupil Kryštof Krýzl, který startoval s číslem 38. S více než čtyřsekundovou ztrátou obsadil po úvodním kole 26. místo. Dvě pozice za pětatřicetiletým českým reprezentantem startoval Jan Zabystřan. Ten však první kolo nedokončil, stejně tak jako dalších 33 závodníků. 

 

„Vykoplo mě to u brány a už jsem byl dost pod ní. Tento obřák byl o něco kratší než bývá obvyklé, měl hodně nahuštěné brány a stačila jedna malá chybka a člověk už byl venku,“ řekl  Zabystřan po závodě.

 

„Smíchal se čerstvý sníh s technickým čínským sněhem. Podmínky byly opravdu zajímavé. Špatná viditelnost určitě byla, ale na to jsem z českých závodů z dětství zvyklý. Spíš ta podložka a sníh byly problém,“ hodnotil Zabystřan těžké podmínky na trati. 

 

Začátek druhého kola byl kvůli již zmiňovanému nepříznivému počasí odložen o hodinu a čtvrt. Kryštof Krýzl se na trať vydal jako pátý. V cíli se zařadil na průběžné druhé místo za Alberta Popova a i díky výpadkům dalších soupeřů se Krýzl přezdívaný Kitan dostal do elitní dvacítky. V konečném zúčtování obsadil 19. příčku, kterou vyrovnal výsledek z obřího slalomu z loňského mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo. Zároveň překonal nejlepší umístění v této disciplíně pod pěti kruhy, kterým doposud bylo 23. místo z olympiády ve Vancouveru 2010. 

 

„Strašně těžký závod. Tak těžké podmínky jsme neočekávali, celý týden jsme jezdili za pěkného počasí. Podložka byla dost jiná, než na čem jsme do té doby trénovali. Byl to docela velký leďák, přitom pořád agresivní. S lyžema to dělalo docela psí kusy,“ popisoval Krýzl trať.

 

„V prvním kole jsem měl problém se s tím vypořádat. Start byl extrémně náročný, poté přišla velká chyba, která mě totálně rozhodila. Druhá polovina tratě byla trápení. V druhém kole jsem si chtěl spravit chuť. Začátek jsem chytil dobře, byla to stabilní jízda. Nakonec jsem za ní rád. Takhle těžký závod jsem snad nikdy neabsolvoval,“ doplnil. 

 

Olympijským vítězem se stal Švýcar Marco Odermatt. Druhý byl Slovinec Zan Kranjec, pro bronz si dojel Francouz Mathieu Faivre.

 

Obří slalom, muži

1. Marco Odermatt (Švýcarsko), 2:09.93

2. Zan Kranjec (Slovinsko), 2:09.54

3. Mathieu Faivre (Francie), 2:10.69

...

19. Kryštof Krýzl (Česká republika), 2:15.56

Jan Zabystřan (Česká republika), DNF

 

 

 

 Pomoc Ukrajině