Tereza Nová přijde o mistrovství světa, zranila se

Tereza Nová přijde o mistrovství světa, zranila se

6 min 26 s

Členka reprezentačního týmu ČR v alpském lyžování Tereza Nová byla poprvé v kariéře nominována na mistrovství světa. V italském Toblachu, nedaleko Cortiny d’Ampezzo, měla 11. února v tréninku paralelu těžký pád, při kterém si poranila ledvinu momentálně leží v nemocnici v Bellunu. Nejen MS, ale i celá sezóna pro ni bohužel skončila.


“Trénovali jsem v Toblachu paralel s německým týmem a už na rovině, si mi při přehození kousla spodní lyže a roztáhlo mě to. Spadla přes hlavu do další brány, která tam byla,” popisuje Tereza Nová už z nemocnice v Bellunu a doplňuje:

“Napřed to vypadalo, že to bude v pohodě, jenom jsem se nemohla nadechnout a myslela jsem si, že jsou to naražená žebra, nenapadlo by mě, že bude mít natrženou ledvinu. Až když jsme se vrátili do ubytování a začala jsem převlékat do civilu, takže jsem se začala více hýbat, začalo mi být špatně, navíc jsem v moči měla krev. Bylo jasné, že je něco není v pořádku, takže jsme hned jeli do nemocnice, Cestou tam, před nemocnicí a při samotném vyšetření jsem celkem 6x zvracela. Nic moc. Pak mi ale dali léky a hodně se to zlepšilo. Mám natrženou ledvinu v horní části. Teď mě chodí pozorovat, mám kapačky, antibiotika a už mi je celkem dobře. Akorát musím být v klidu, ležet. Po týdnu mi tady udělají ještě jedno vyšetření a když bude v pořádku, pustí mě domů.”

 

Terezu skutečnost, že přijde o své první MS mrzí. “Nic s tím nemohu dělat, tak to prostě je. Samozřejmě, že mě hodně mrzí, že nemůžu na MS startovat, ale nějak se s tím srovnám, nic jiného mi nezbývá…”

 

Hned na místě Tereze řekli, že po propuštění z nemocnice bude muset mít minimálně měsíc klid, což znamená, že letošní sezóna je minulostí. “No jo no, moc se to letos nepovedlo,” krčí rameny s tím, že po podzimních potížích se zády musela v v první polovině závodní sezóny spíš dohánět tréninkové manko a vše směřovala především k MS. Stihla odlet jen jeden SP na Kronplatzu, EP na Krvavci (vše GS) a několik dalších závodů. Její trenér Jan Fiedler říká: “Skončilo to pro Terku skoro dřív, než to začalo. Myslím, že se nám podařilo dobře dohnat, co jsme v přípravě ztratili a na MS se připravit. Teď mě mrzí, že nebude moct ukázat, co natrénovala, kam se posunula.”

 

Tereza nyní bude mít nezvykle hodně času, jelikož u tohoto zranění je klid klíčový, narozdíl od například zranění kolene, kde od třetího týdne musí závodníci začít leč s postupnou, ale časově velmi náročnou rehabilitací. 

 

“Budu psát bakalářku a učit se na státnice,” ví, jak s nečekaně nabytým časem naloží. Je totiž posluchačku 3. ročníku Výživového poradenství a sportovní diagnostiky na Palestře. Nyní si čas nemocnici krátí díváním se na seriály, poslechem hudby a čtením knížky. “Zrovna čtu Pentagram od Nesboa.”

 

Přejeme brzké uzdravení!

 

Text: Eva Kurfürstová

Photo: Archiv Terezy NovéPomoc Ukrajině