Tech week vyvrcholil slalomy. Mistry republiky jsou Krýzl a Dubovská

Tech week vyvrcholil slalomy. Mistry republiky jsou Krýzl a Dubovská

11 min

Po úterních obřích slalomech se na mistrovství České republiky na Štrbském Plese závodilo ve čtvrtek ve slalomech. Poslední závody české sezony a tituly mistrů republiky v této disciplíně vyhráli Kryštof Krýzl a Martina Dubovská.


Dokonalý závěr sezony prožil už sedmatřicetiletý Kryštof Krýzl. Poté, co v lednu triumfoval v závodě mistrovství republiky ve sjezdu, tak tento týden na Štrbském Plese ukořistil další dvě zlaté medaile. Na triumf z úterního obřího slalomu totiž dokázal navázat i ve čtvrtečním slalomu. V něm přitom původně příliš startovat nechtěl a zvažoval naopak účast na otevřeném mistrovství Rakouska.

Nakonec se ale rozhodl odjet slalom na slovenském svahu a udělal velmi dobře. Kromě zlata totiž vybojoval také třetí místo v rámci závodu FIS. „Jelikož slalomy už nejezdím, tak jsem zvažoval, jestli s pochroumanou holení mám startovat, protože naposledy jsem ho trénoval někdy v prosinci. Ale nanečisto jsem si ho vyzkoušel včera a zjistil jsem, že mohu dnes bojovat o vítězství,“ řekl k tomu, co rozhodlo ve prospěch startu.

Titul mistra republiky vybojoval Krýzl s náskokem takřka dvou a půl sekundy před Štěpánem Kroupou a Patrikem Forejtkem. „Podmínky nebyly jednoduché. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby sníh byl tvrdší, ale podmínky měli všichni stejné. Ve hře byla i trochu únava. Mám pocit, že těsně před cílem jsem se trošičku ztratil, protože mi už docházela energie. Ale celkově jsem spokojený,“ usmíval se trojnásobný mistr republiky ze sezony 2023/24.

„Byla to jedna z nejtěžších sezon, které jsem v životě zažil. Rozhodl jsem se vrátit po těžkém zranění křížového vazu, protože jsem věřil, že na to mám a jezdilo mi to super. Byly nějaké komplikace s kolenem, takže jsem byl schopný nějakého kvalitního progresu až někdy v lednu, což bylo málo na to, abych bojoval se širší světovou špičkou. Ke konci sezony přicházela forma, takže je škoda, že už to končí,“ poodhalil Krýzl, který si úspěšnými závody na Štrbském Plese zajistil dostatek FIS bodů, díky čemuž by v příští sezoně mohl startovat ve Světovém poháru. 

„Strašně jsem chtěl do Světového poháru, ale v žebříčku jsem hodně spadnul a nesplňoval limit. Teď se mi povedlo na příští ročník tento limit splnit, ale nevím, jestli budu schopný zafinancovat další sezonu. Musíme postupně zhodnotit, jestli je to reálné, nebo nereálné, a jestli to nebyl můj poslední závod,“ připustil možnost konce kariéry.

Velkou radost ze stříbrné medaile měl druhý v pořadí Štěpán Kroupa, jemuž začátek sezony zkomplikovala mononukleóza, se kterou se léčil až do prosince. „Je to moje první seniorská medaile, z čehož jsem šťastný. Je to navíc moje první sezona, kterou jsem dojel až do konce, takže jsem za to rád,“ uvedl Kroupa, jemuž předchozí závěry sezon komplikovala zranění. „Na to, jaké je teplo, tak se pořadatelé s podmínkami popasovali nejlépe, jak mohli,“ vysekl poklonu organizátorům.

Třetím mužem mistrovství republiky se stal Patrik Forejtek, který s Kroupou prohrál o jednu setinu sekundy. „Zajel jsem dvě povedené jízdy, za což jsem rád. Mohlo to být sice trochu lepší, ale to může být vždycky. Je to pro mě první seniorské umístění na stupních vítězů na mistrovství republiky, takže jsem šťastný,“ hodnotil své vystoupení Forejtek.

Dubovská potvrdila roli favoritky
Pozici superfavoritky hájila v ženském slalomu Martina Dubovská, která vyhrála nejen mistrovství republiky, ale o rovné tři sekundy i závod FIS před Bulharkou Aninou Zurbriggenovou. Česká reprezentantka v obou kolech dominovala a soupeřky deklasovala, což se ale s ohledem na její příslušnost do širší světové špičky očekávalo.

V rámci mistrovství republiky pak Dubovská porazila stříbrnou Lindu Trejbalovou o 4,47 sekundy, s čímž u ní panovala spokojenost. „Z výsledku mám velkou radost. První kolo bylo takové zajímavé, ve druhém jsem podle mě jela lépe. Jen mě trochu mrzí, že jsem ostatním pokazila závod. Vůbec jsem netušila, že budu tak daleko před nimi,“ zářila Dubovská po výtečném vystoupení. „Druhé kolo bylo už dost rozbité a viditelnost byla trochu bídná, v čemž neumím moc jezdit. Až mě překvapilo, že jsem jela docela dobře,“ smála se.

Dvaatřicetiletá Dubovská skončila v hodnocení Světového poháru v této sezoně v rámci slalomu na 23. místě. „Sezona byla horší, než jsem čekala. Byly tam nějaké pěkné výsledky, ale po dlouhé době mi tam chybělo nějaké Top 10, což mě trochu mrzí. Na konci sezony jsem to ale trošičku zachránila, když jsem si v Äre zachránila účast na finále v Saalbachu (v něm skončila na 11. místě). Doufám, že příští sezona bude lepší,“ dodala mistryně republiky.

Stříbro ve čtvrtečním slalomu vybojovala Linda Trejbalová, která byla v celkovém pořadí závodu FIS na šesté příčce. „S oběma svými jízdami jsem spokojená. Jsem ráda, že jsem získala stříbro i ve slalomu, který mi nejde tolik jako obří slalom,“ připomněla své druhé místo z úterního obřího slalomu. „Tato sezona mi dala spoustu motivace do příští sezony a další práce.“

Bronzový stupínek vybojovala ve dvoukolovém závodě Katrin Kudělásková, která byla třetí i v obřím slalomu. „V něco takového jsem vůbec nedoufala. Naštěstí to ale vyšlo. Nečekala jsem to a jsem z toho šťastná,“ uvedla po závodě. „Ve druhém kole už nebyly podmínky úplně nejlepší. Organizátoři ale trať prosolili a zvládli to suprově,“ dodala.

Foto: Jakub ŠustrPomoc Ukrajině