Světový pohár: Hvězdy ve Špindlu pojedou dva slalomy!

Světový pohár: Hvězdy ve Špindlu pojedou dva slalomy!

8 min 50 s

Ženská elita světového lyžování se už poslední lednový víkend představí v Česku. Lyžařský areál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně bude hostit sportovní svátek v sobotu i v neděli, oproti původním plánům se v obou dnech odehrají souboje ve slalomu.


„Tato změna je výsledkem aktuálních debat mezi zástupci FIS a organizátory nejbližších Světových pohárů. Samozřejmě je to z velké části reakce na aktuální sněhové podmínky, které nejsou ideální napříč celou Evropou. Obří slalom, který byl původně ve Špindlerově Mlýně v plánu na sobotu, se v rámci kalendáře FIS odehraje v rámci předcházejícího závodu Světového poháru na Kronplatzu,“ uvedl prezident Svazu lyžařů David Trávníček. Počasí posledních dnů sice zimním sportům nepřálo, v noci z úterý na středu se však na závodním svahu opět zasněžovalo a organizátoři věří, že se fanoušci mohou těšit na výjimečnou sportovní podívanou v čele s českými reprezentantkami nebo lyžařskými hvězdami Mikaelou Shiffrin a Petrou Vlhovou.

„Sjezdovka je aktuálně po prosincových příznivých podmínkách zasněžena z šedesáti procent. Již na konci tohoto týdne vyhlížíme další avizované ochlazení, pro úpravu sjezdovky budeme mít dostatečný časový polštář směrem ke startu závodů,“ zůstává nad věcí šéf organizačního týmu Max Gottfried, který měl na povel i Světový pohár ve Špindlerově Mlýně v roce 2019. Tehdy se lyžařská elita do Česka vrátila po osmi letech. A byl to mimořádně vydařený comeback.

Aktuální fotografie na sociálních sítích či televizní zpravodajství ze závěru roku 2022 fanouškům příliš optimistické záběry na Skiareál ve Svatém Petru nenabídly, zástupci organizačního týmu Světového poháru však zůstávají optimističtí. „Panika není na místě. Při dobrých zasněžovacích podmínkách potřebujeme tři až čtyři dny, abychom svah dostali do stoprocentní kondice. Malý hank ve spodní části areálu je připravený. Tam dokonce veřejnost lyžuje. Největší nedostatky máme ve vyšších částech kopce, kde při ochlazení nebude žádný problém,“ ujišťuje ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Celý tým pochopitelně bedlivě sleduje předpověď. Krátkodobou i dlouhodobou. „Ale na jakoukoliv informaci od tří dnů dále se nedá spolehnout. Dlouhodobé předpovědi beru s rezervou. Mé přesvědčení se potvrdilo i na začátku prosince, kdy rozhodně meteorologové neavizovali, že udeří dvanáctistupňové mrazy. A pak se během dvou tří dnů počasí zlomilo do skutečně mimořádně příznivých podmínek. Leden ještě nikdy nezklamal a minusové teploty vždy přišly, proto není důvod se strachovat,“ doplňuje Hroneš.

Kontrola samotné pisty proběhne za osobní přítomnosti zástupců FIS 19. ledna, kdy by měla být sjezdovka připravená v závodní podobě. „S FIS komunikujeme na denní bázi a logicky řešíme v prvé řadě aktuální sněhové podmínky i predikci dalšího vývoje. Počasí je pro zimní sporty problémem napříč Evropou, společně s odpovědnými experty na straně FIS máme samozřejmě stejný zájem: aby se Světový pohár ve Špindlerově Mlýně uskutečnil,“ říká k probíhající oficiální komunikaci David Trávníček.

U organizačního výboru už se hromadí dotazy na tréninkové možnosti od týmů napříč startovním polem. „Za současných podmínek nejsou právě příznivé. Nicméně lyžařky se svými týmy přijedou s největší pravděpodobností až po 25. lednu, kdy bude aktuálně končit Světový pohár na Kronplatzu. A pokud se podle očekávání ochladí, budou v tomto termínu připraveny i vedlejší tréninkové plochy,“ doplňuje informace Max Gottfried a na závěr dodává: „Zatím je prodaná polovina kapacity vstupenek na oba závodní dny, hlavní zájem fanoušků očekáváme právě s nástupem zimního počasí. Usilujeme o přípravu důstojného a reprezentativního eventu, s celým týmem odvádíme sto procent práce. Ať už se jedná o zázemí pro závodníky, organizační tým, nebo fanoušky. Samozřejmě s tím, že velkou část příprav čeká v následujících týdnech finální fáze. Především se pak těšíme na očekávaný návrat zimy se vší parádou.“

Vstupenky jsou nadále v prodeji, fanoušci alpského lyžování si je mohou zajistit na odkaze ZDE.  Pomoc Ukrajině