Světový pohár alpských lyžařů pokračuje, v akci poprvé Dubovská a Zabystřan

Světový pohár alpských lyžařů pokračuje, v akci poprvé Dubovská a Zabystřan

9 min 2 s

O víkendu pokračuje Světový pohár v alpském lyžování a na rozdíl od první zastávky se ženy i muži rozjeli do různých destinací. Lyžaře čeká první rychlostní zkouška v podobě sjezdu v Zermattu, kam odcestoval i Jan Zabystřan. Lyžařky si zase poprvé v sezóně vyzkouší slalom, v dalekém Finském Levi u toho budou i Martina Dubovská a Adriana Jelínková.


Kolotoč Světového poháru alpských lyžařů sice odstartoval už před dvěma týdny v Söldenu, jenže počasí a zejména silný vítr mužům nedovolily závod v obřím slalomu odjet. A tak se své letošní premiéry dočkají ve švýcarském Zermattu na zbrusu nových tratích. 

Na pořadu dne jsou dva sjezdy, v sobotu i v neděli vyjede na trať první závodník v 11:30. A na startu nebude chybět ani český zástupce Jan Zabystřan, který ve středečním tréninku ztratil na bodovaná umístění jen necelé čtyři desetiny. 

“Můj cíl je hlavně se cítit dobře a připravit se na SuperG v Beaver Creeku. Ale když se mi povede zajet do bodované třicítky nebo si vyjet nějaké FIS body, tak to budu brát pozitivně,” vzkazuje přímo z dějiště Jan Zabystřan. 

Tratě v Zermattu jsou úplně nové, a tak je jediný český zástupce ve startovním poli nezapomněl podrobněji popsat. “Je to dobře napreparované. Střídají se rovinaté a prudké pasáže, vše okořené několika skoky. Sjezd má úplně všechno. Taky to nebude nic krátkého, pojedou se časy okolo dvou minut,” upřesňuje pětadvacetiletý lyžař.

Jak sám podotkl, jeho hlavní disciplínou bude letos super obří slalom. To ale neznamená, že sjezd jen tak odklouže. “Na sjezd se těším, ale beru to spíš jako trénink, protože moje hlavní disciplína bude SuperG, který začíná až 1. prosince. Ale samozřejmě se budu snažit jet co nejrychleji a dám do toho všechno,” říká s odhodláním Jan Zabystřan.

Ženy na rozdíl od svých kolegů mají svůj obří slalom v Söldenu za sebou, takže pro některé z nich už tradiční slalom v Levi nebude prvním letošním představením. V dalekém Laponsku už se několik dní či týdnů připravuje řada týmů a závodnic, které se o víkendu utkají nejen o prize money a medaile, ale také o soby, které tradičně obdrží vítězky obou závodů. 

Žhavá favoritka Mikaela Shiffrinová už jich v Levi chová šest, o jednoho soba méně si zatím vysloužila Petra Vlhová. Vedle největších hvězd bude aspirovat na umístění v popředí i Martina Dubovská. „Hlavně si chci vše užít a těším se i na atmosféru. Přijedou mě podpořit i moji známí, i proto se na závody moc těším,“ hlásí z Levi česká reprezentantka. 

Ta stejně jako celá řádka jejích soupeřek už ve Finsku trénuje nějakou dobu. „Už jsme tu tři a půl týdne a trénink byl dost intenzivní. Ale myslím, že to bylo dobré rozhodnutí jet sem dříve, mohli jsme natrénovat vše, co jsme ještě potřebovali. Podmínky jinde v Evropě totiž nebyly úplně dobré,“ uvádí jednatřicetiletá lyžařka. 

I díky tomuto kroku a kvalitní letní přípravě Dubovská věří, že je do sezóny nachystaná dobře. „I v létě jsme pracovali dobře a vyšlo nám všechno, co jsme chtěli. Udělali jsme, co jsme mohli. O víkendu uvidíme, jestli příprava byla opravdu dobrá,“ říká rodačka z Třince, ve svých ambicích ale zůstává střídmá. „Konkrétní očekávání asi nemám, protože z mé zkušenosti čím jsou očekávání vyšší, tím je to horší,“ vysvětluje.

Trať a svah v Levi má ale z předešlých let i z letošního tréninku perfektně nastudovaný. „Důležité je projet co nejrychleji rovinatou pasáž, to je má oblíbená část trati. Je třeba rychle projet vršek a pohlídat si nájezd do roviny,“ přibližuje. „Ráda bych předvedla dvě dobrá a rychlá kola. Věřím, že na závody se vše sejde a dám dvě super jízdy,“ vzkazuje odhodlaně Martina Dubovská, která si v Levi zajela před dvěma lety šesté místo, tedy svůj doposud nejlepší výsledek ve Světovém poháru.

Česká nominace pro Zermatt:
Jan Zabystřan

Program:

Sobota, 11. listopadu
11:30   Sjezd mužů

Neděle, 12. listopadu
11:30   Sjezd mužů

Česká nominace pro Levi:
Martina Dubovská, Adriana Jelínková

Program:
Sobota, 11. listopadu
10:00   Obří slalom žen, 1. kolo
13:00   Obří slalom žen, 2. kolo

Neděle, 12. listopadu
10:00   Slalom žen, 1. kolo
13:00   Slalom žen, 2. koloPomoc Ukrajině