×
SuperG na MS 2015: Bank nedokončil, Krýzl 35. a Vráblík 42.

SuperG na MS 2015: Bank nedokončil, Krýzl 35. a Vráblík 42.

05.02.2015

Do dnešního superG mužů na MS 2015 v alpských disciplínách nastoupili naši hned v trojnásobném zastoupení: Bank se startovním číslem 28, Vráblík 49 a Krýzl 55. Ondra Bank závod nedokončil, nejlepším z českých závodníků je tak Kryštof Krýzl. Předvedl agilní jízdu, atakoval první třicítku, nicméně nakonec skončil na 35. místě, a další český zástupce Martin Vráblík skončil na 42. pozici.   

Bank sice začal poměrně pomaleji, ale v závodě postupně začal zrychlovat, a na prvním měřeném bodě mu patří největší absolutní rychlost - 116 km v hodině. Pak ho bohužel rozhodila vlna na trati, nevešel se do další brány, a v závodě předčasně skončil. "Bylo to hezké, ale těžké superG. Na začátku jsem se nechytil, nejel jsem úplně čistě, nemám v sobě ještě úplně závodní rytmus, což bylo na úvod vidět. Kopec je krásný, má všechno, co se dá očekávat - změny, hrany, velké skoky. Moc jsem si nevěřil, nestíhám ho trénovat, je to skora jako obřák, ale ve velké rychlosti, těžko najít správný rytmus a timing, nejel jsem ho tak, jak bych měl. A kousek před bránou mi ujela hrana vnitřní nohy na vlnce, která rozhazovala, nestačil jsem to zkorigovat a nevešel jsem se do další brány ... stává se. Ale doufám, že to byla ta pravá zkouška před sjezdem," komentoval svůj výkon. Zajímavý postřeh k Bankově jízdě přidal Aleš Krýzl, předseda alpských lyžařů: "To, že má naměřenou nejvyšší rychlost, svědčí o tom, že lyže jedou parádně a servisáci odvedli výbornou práci," připomenul skutečnost, že právě přípravě lyží a materiálu věnuje tým velkou pozornost. Záznam jízdy nabízí ČT Sport, jen musíte překliknout na to správné video z nabídky. 

"Byl to dost drsný závod," popsal Krýzl. "Viděl jsem karamboly před sebou, protože kvůli ideální stopě samozřejmě sleduju jízdy před sebou. I Ondra Bank mi dal report z trati, to je mezi námi běžné, kdo jede dříve, hlásí druhému, já často ve slalomu, on ve sjezdu. Na startu pak už na ty karamboly člověk nemyslí, ani se nepitvá ve zpomalených záběrech. Vložil jsem do závodu hodně energie, trenér mi doporučoval pojmout to tréninkově, ale cítil jsem, že jí mám dost. Linie jízdy nebyla úplně ideální. Je tam spousta vlnek, pár míst, kam člověk nevidí, člověk musí v každé bráně odhadovat směr, kam jet. Najednou přijde brána a velká komprese, třeba na této sjezdovce před cílem. SuperG je možná náročnější než sjezd, protože se jede jen po prohlídce, člověk má hodinu a půl na shlédnutí trati. Jak už jsme naznačil, na jednu stranu je to ostrý závod, na druhou stranu to beru jako trénink, před šampionátem jsem zvažoval, zda vůbec startovat, nakonec jsem dnes jel v kombinéze na obří slalom. Je to dobré naladění a vstup do šampionátu."       

Martin Vráblík už dříve ohlásil, že jeho hlavní disciplínou na MS je kombinace, kde chce navázat na 15. místo z posledního šampionátu ve Schladmingu. A z toho pohledu lze i jeho vystoupení brát jako úspěšný vstup do šampionátu. 

Kryštof se rovnou vyjádřil i ke své budoucnosti ve sjezdových disciplínách: "Rychlostní disciplíny a zejména kombinační závody jsem dříve hodně jezdil, ale po několika úrazech jsem se soustředil spíš na slalom - měl jsem zlomenou páteř a dvakrát kotník, tak jsem rychlostní disciplíny vypustil. Nicméně baví mě to, a dnes jsem z toho měl dobrý pocit, zvažuju, že se k rychlostním disciplínám vrátím. Cítil jsem to správné sportovní šimrání v žaludku, ale žádný strach nebo nervozitu. I s ohledem na své budoucí možnosti uspět v kombinaci, do příští zimní olympiády je dost času to zvážit a naplánovat podle toho přípravu." Ještě dnes si dá Krýzl slalomový trénink: "Energie mám dost, a tak je dobré rozhýbat nohy, navíx je dnes krásné počasí, " přiblížil, že dnešní program pro něj ještě nekončí. 

Oficiální výsledky závodu najdete zde

(AH)

 

 

Fotogalerie
Video


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři