Stupně vítězů pro Kateřinu Pauláthovou v USA a neslyšící lyžařka Tereza Kmochová sbírá prestižní světová ocenění

5 min 17 s

Česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování Kateřina Pauláthová obsadila 3. místo v obřím slalomu FIS v americkém Copper Mountain, kde se už tři týdny připravuje na novou sezónu. Její tréninková parťačka a dnes už oficiálně Neslyšící osobnost světa roku 2016 Tereza Kmochová byla v závodě osmá, na třináctém místě skončila juniorská reprezentantka Andrea Arnold.

Kateřina Pauláthová s Terezou Kmochovou odcestovaly do USA už 10. listopadu a po celou dobu se připravují v coloradském Copper Mountain. Trénink měly pestrý, došlo na všechny disciplíny včetně sjezdu a na jeho závěr v dnešních dnech startují v závodech kategorie FIS. Dva super-G a jeden obří slalom už mají odjetý a právě v obřáku skončila Kateřina Pauláthová na 3. místě za 20,77 FIS bodů. Rychlejší než ona byly pouze vítězná Chorvatka Leona Popovičová a Američanka Rachael Desrochersová. V součtu dvou kol Káča zaostala o 0,57 s. Den předtím v super-G skončila na sedmém místě, s šestým nejlepším výsledkem kariéry.

Tereza Kmochová zajela ve svém prvním obřáku sezóny 8. místo a o den dříve v super-G položila 17. místem základ k zlepšení FIS bodů v této disciplíně. V době soustřední v USA získala Tereza dvě prestižní světová ocenění. Byla vyhlášena nejlepším neslyšícím sportovcem světa za rok 2015 a stala se „Deaf Sport Personality of the Year 2016“ – Neslyšící osobností roku 2016. Moc gratulujeme. „Všech těch ocenění si neskutečně vážím a mám  z nich ohromnou radost, protože toho všeho dosáhnout nebylo jen tak zadarmo. Stojí za tím dlouhodobá systematická tvrdá práce. Na tom všem mají velkou zásluhu hlavně moji rodiče, blízké okolí a podpora sponzorů,“ vzkázala z USA neslyšící lyžařka. Lyžování Tereza obětuje opravdu mnoho, ne-li všechno. Kvůli tréninku se totiž nezúčastnila ani jednoho předávacího ceremoniálu. „Občas bych potřebovala dvojníka,“ usmála se a doplnila. „Mým snem je kvalifikovat se na Zimní olympijské hry do Koreje 2018. To by bylo opravdu neskutečné,“ zasní se. Dodejme ještě, už v červnu letošního roku byla vyhlášená nejlepším neslyšícím sportovcem za rok 2015.

Držíme palce na další klání. Už o víkendu začne Evropský pohár prvními závody v Norsku a naše holky u toho nebudou chybět. Počítá se s Kateřinou Pauláthovou, Gabrielou Capovou, Terezou Kmochovu, Pavlou Klicnarovou a Karolínou Kloučkovou.

Výsledky obřího slalomu v Copper Mountain najdete zde.