Start na finále? Zadostiučinění pro celý tým, říká Martina Dubovská

Start na finále? Zadostiučinění pro celý tým, říká Martina Dubovská

6 min 24 s

Životní sezónu s průnikem do světové desítky ve slalomu zažívá Martina Dubovská. Od roku 2014 každou sezónu boduje ve Světovém poháru, ale za celých sedm sezón 2014 - 2020 nezískala dohromady tolik bodů, jako tu letošní, kdy má na kontě 159 bodů. Odměnou jí je průběžné 10. místo a první start kariéry na finále SP, na které se kvalifikuje jen 25 nejlepších. Po Šárce Strachové je teprve druhou českou závodnicí, která se na finále SP ve slalomu dostala a v tomto výjimečném závodě bude mít Martina startovní číslo patnáct.


Při posledních závodech v Åre ji opět zlobila záda, dokonce ji v nich seklo více, než v předchozích případech. Zvládla to ale skvěle na 12. a 13. místě. Hned po druhém slalomu odletěla na tři dny domů, dala si pauzu, aby záda dala s fyzioterapeutkou dohromady a už ve středu mířila se svým týmem do Lenzerheide na vysněné finále. „Po dlouhé cestě jsme na druhý den, ve čtvrtek, měli trénink a myslím, že to byl moc dobrý trénink,“ hlásí z Lenzerheide s ohledem na záda i celkovou formu Martina.

„To, že na finále SP mohu být je zadostiučinění, že jsme se tam konečně po tolika letech propracovali, takže to je super a doufám, že se nám podaří ještě nějaký pěkný výsledek na závěr. Samozřejmě podat dvě vyrovnané a rychlé jízdy by bylo skvělé,“ vyhlíží finálový závod, do něhož odstartuje jako patnáctá a dodává: 

„Už je tam na konic sezóny kousek i té únavy, ale to už jsou unavení asi všichni, takže to je v pohodě a určitě to zvládneme a těšíme se, že tady na finále můžeme být a jsme za to velmi vděční. Myslím si, že na toto sezónu jsem byla velice dobře připravená, ať tím co jsme nalyžovali v létě, tak kondiční přípravou, i mentální, takže to finále je takové poděkování celému týmu, že každý udělal svou práci, a že se nám to podařilo.“ 

Sobotní závod finále SP slalomu žen začíná v 10.30 prvním kolem, druhé kolo startuje ve 13.30 hod. V přímém přenosu ho přenáší ČT Sport s Eurosport, od 9.00 a 12.00 můžete sledovat také finále SP mužů v obřím slalomu, které je sice bez české účasti, ale nabídne neméně strhující souboje o malý i velký křišťálový glóbus. Zatímco v ženách si už zítra může celkové vítězství pojistit Petra Vlhová, v mužích k němu mohou udělat zásadní krok jak Alexis Pinturault, tak Marco Odermatt, mezi nimiž se rozhodne nejen o celkovém vítězi, ale také o držiteli malého glóbu za obří slalom. Podobná řež čeká i ženy zítra ve slalomu. Petra Vlhová vede, ale náskok na druhou Katharinu Liensbergerovou a třetí Mikaelu Shiffrinou má 22 a 37 bodů, což slibuje napínavý souboj až do konce. Pokud Petra Vlhová bude zítra nejhůře druhá, má jistotu glóbu za slalom, pokud však bude třetí a zvítězí jakákoliv z dvou zmiňovaných žen, vyhraje glóbus za slalom právě ona. 

(EK)

Photo: Archiv M.DubovskáPomoc Ukrajině