Start Gabriely Capové v Killingtonu ohrožen

Start Gabriely Capové v Killingtonu ohrožen

6 min 5 s

Se silným nachlazením bojuje den a půl před startem SP v Killigtonu česká reprezentantka Gabriela Capová. Její sobotní start v obřím slalomu SP je proto v ohrožení, přesto by ráda nastoupila a o své účasti v nedělním slalomu – spolu s Martinou Dubovskou – nepochybuje. To Martina už ladí slalomovou formu na prvních trénincích.


O jejím startu se rozhodne až ráno v den závodu. „Kompetenci má plně ve svých rukou Gabčin trenér Boštjan Božić,“ říká otec a vedoucí osobního týmu Capové Ivan Cap a doplňuje: „Dnes v noci se láme chleba. Buď to vybojuje a bude z toho jen silná rýma nebo se to zlomí v nemoc, což samozřejmě nechceme. Proto jsme ochotni obětovat i start v obřáku, aby mohla být více fit na nedělní slalom.“  

Jenže sama reprezentantka se tak lehce obřího slalomu vzdát nechce. „Hodně moc si ho přeje jet, a to i kdyby byla nemocná,“ říká otec s tím, že Gabriela je bojovnice a něco vydrží, ale na druhou stranu nemá smysl na začátku sezóny riskovat. Navíc, i přes veškerá zlepšení, její dominantní disciplínou zatím stále zůstává slalom, ve kterém loni poprvé v SP bodovala a i startovní číslo v něm má příznivější. 

Něco ji skolilo cestou letadlem. „Z Levi se přesouvali rovnou do USA. Letěli z Kittily do Helsinek, dále pak přes Londýn do Bostonu. Celá cesta byla hodně dlouhá, trvala 27 hodin.“ Nechme se tedy překvapit, zda se v sobotu česká reprezentantka na startu objeví. Každopádně držíme palce, ať se co nejdříve uzdraví.

Martina Dubovská mezi Levi a Killingtonem stihla zamířit do New Yorku, kde se aklimatizovala u své tety, která v blízkosti města žije. „Dva dny jsem tam měla suchý trénink,“ říká. V pátek už ale brázdila killingtonské svahy. „Mám za sebou první lyžařský trénink. Ten, při kterém jsem si zvykala na jinou strukturu amerického sněhu. Ale bylo to dobré,“ je spokojená Martina.  

V Killingtonu je letos poměrně hodně sněhu a obecně ve středisku vládne paní zima. „Je tady pěkná zimka, ale krásně,“ říká k teplotě kolem mínus patnácti stupňů Celsia a my konstatujeme, že mrazivé počasí by mohlo pomoci vyléčit její kolegyni Gábinu Capovou. „Musela jsme se od Gabči z pokoje odstěhovat, abych to od ní nechytla.“  

Na závody se Martina jako vždy velmi hodně těší. Patří totiž k těm závodnicím, které bezprostřední předstartovní stavy a závod samotný milují. A co víc? „Mám tu Ameriku na závodění hodně ráda,“ neskrývá česká slalomářka a my už se těšíme, jak pojede závod. Se startovním číslem hned za první třicítkou bude mít šanci postoupit do druhého kola. 

Závody můžete sledovat v přímém přenosu na Eurosportu. Obří slalom od 15.30 první kolo, od 18.30 druhé kolo. Nedělní slalom přenáší Eurosport od 15.45 první kolo a v 19.00 druhé kolo. Tím ale program alpského lyžování nekončí. Po oba dva dny od 20.00 jedou muži sjezd (sobota) a super-G (neděle) v kanadském Lake Louise. Letos bez české účasti. 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině