Společný květnový tréninkový program reprezentace A-mužů, juniorů a juniorek

Společný květnový tréninkový program reprezentace A-mužů, juniorů a juniorek

6 min 57 s

Květnové plány reprezentačních akcí zahrnovaly dvě společná soustředění pro A-družstvo mužů a juniory. Prvním bylo v termínu 12. až 18. května již tradiční soustředění na Kaunertalu, které bývá zaměřeno na rychlostní disciplíny, na konci května pak následoval kondiční kemp v Orlických horách.


Soustředění na Kaunertalu se zúčastnilo téměř kompletní reprezentační A-družstvo mužů ve složení Ondřej Berndt, Kryštof Krýzl, Filip Forejtek a nováčci Tomáš Klinský a Daniel Paulus, jediný chybějící Jan Zabystřan potřeboval po náročné zimní sezoně dohánět zkoušky na vysoké škole. Z juniorského družstva přijela polovina závodníků, a to prvním rokem junioři Linda Trejbalová, Celine Sommerová a Štěpán Kroupa, dále David Kubeš, Adam Klíma, Klára Gašparíková, Klára Pospíšilová a Jan Koula.

A-tým mužů fungoval pod taktovkou nového šéftrenéra Tomáše Klinského a tréninkového procesu svými zkušenostmi vydatně pomáhal donedávna ještě závodník Jan Hudec. Juniorským tým organizoval i v této sezoně šéftrenér Jan Fiedler. Vítaným pomocníkem byl Marek Kolář, člen lektorského sboru APUL, který do tréninku vnesl některé zajímavé prvky instruktorského lyžování.

„Celá naše reprezentační skupina opět využívala dva svazové skútry, které významně pomohly ke kvalitnímu tréninku. Sněhové podmínky byly tento rok dost složité, v průběhu konce dubna a začátku května stále padal nový sníh, a tak naše závodníky čekaly nejen místy až čtyři metry vysoké bariéry kolem příjezdové silnice, ale také měkčí pista a spoustu práce s úpravou tréninkových tratí,“ popisuje Fiedler. „První dva dny se jezdilo volně a na programu byla různá cvičení na techniku, poté jsme si nechali urolbovat sjezdovku Weisseferner. Pista byla měkčí, ale průběžnou úpravou se udržovala v použitelné podobě a každý den jsme odjezdili 6 až 8 jízd. Odpolední kondiční program zajišťoval Franta Andrle, strečink a nápravu drobných svalových šrámů měla na starosti Nikola Klinská. Z celkového pohledu hodnotím soustředění jako povedené, i když za poslední roky nejhorší co se týče počasí a kvality sněhové podložky,“ dodal.

Druhou společnou akcí bylo kondiční soustředění v Orlických horách na chatě Kačenka v termínu od 24. do 28. května. Účast byla nižší než na lyžařském soustředění, zúčastnili se tři členové A-týmu, jeden z B-týmu, čtyři junioři a jedna juniorka. Někteří z účastníků přijeli přímo ze zdravotních a zátěžových testů, které naši reprezentanti absolvují na specializovaném pracovišti ReFit Clinic Olomouc. „Náplň soustředění byla náročná: ráno rozcvička, dopoledne silový trénink, odpoledne vytrvalost na kole a večer kompenzační cvičení. Silový trénink byl zaměřen hlavně na kvalitu provedení a u mladších především zácvik v posilování s velkou činkou,“ uvedl Fiedler.

Další plánovanou akcí byly 1. června v Nymburku testy motorických schopností podle nové testové baterie pro juniory a dospělé. Testová baterie obsahuje jedenáct cviků rozdělených do dvou bloků. Dopoledne se testuje rychlost, obratnost, balanc a dynamika. Odpoledne síla a vytrvalost. Druhý termín testů je na programu 9. června taktéž v Nymburku a zúčastní se ho i členové A-týmu, kteří v prvním termínu absolvovali další lyžařské soustředění na Kaunertalu. Junioři odjedou o pět dní později na lyžařské soustředění do francouzského Les2Alpes.

JF, THPomoc Ukrajině