SP Zagreb: Výpadek Dubovské i Capové, hraniční podmínky a 4. vítězství Vlhové

SP Zagreb: Výpadek Dubovské i Capové, hraniční podmínky a 4. vítězství Vlhové

6 min 21 s

Teplo a podmínky na samotné hranici únosnosti, k tomu vítr, který hnal listí po celém kopci, na první pohled špinavá trať s minimálním množstvím sněhu a v žalostném stavu. Něco takového už jsme dlouho neviděli. Martina Dubovská chytila v nájezdu do závěrečné prudké pasáže špicara a i Gabriela Capová v těchto místech opustila trať. Výkon mistra podala Petra Vlhová, která si připsala už čtvrté vítězství v pěti slalomech odjetých v letošní sezóně. Druhá byla rovněž famózně jedoucí Mikaela Shiffrinová, která za Vlhovou zaostala o půl vteřiny, třetí Katharina Liensbergerová měla už více než dvouvteřinový odstup.


Smutný byl dnešní den ve Světovém poháru pro české barvy. Po 22 měsících je to první závod, kdy Martina Dubovská ani jiná česká reprezentantka nezískala ve slalomu body. Ale nevadí, vypadávání ke slalomu občas patří. Navíc Martina Dubovská si vedla na prvním úseku trati znamenitě, když zajela nejrychlejší mezičas ze všech, před výpadkem jí pak patřilo třinácté místo. 

 

„Ještě stále jsem trochu smutná z toho, jaké to bylo,“ říká Martina Dubovská a pokračuje:

 

„Začátek té jízdy byl super, a i když to byl jenom krátký úsek, tak jsem si na něm dokázala, že můžu být vpředu s těmi úplně nejlepšími, teď už to jen pospojovat do jedné pořádné jízdy. Nevyšlo to teď, vyjde to příště.“

 

Trať byla extrémně nerovná a dělaly se v ní rýhy, které mnoho závodnic vyváděly z kontextu, později nepříjemná koryta. Množství listí pohybujícího se ve větrných vírech po celé sjezdovce také nebylo nejlepší vizitkou toho, jak by měl Světový pohár vypadat.

 

Maťa však říká: „Ta trať ani podmínky nebyly úplně ideální, ale cítila jsem se dobře. Tu rovinu jsem mohla jet trochu rychleji, ale myslím si, že to nebyla špatná jízda a ta chyba co tam byla - špicar -  … bohužel, stane se. Budu se snažit si z toho vzít pozitiva na další závod do Kranjske Gory a tam podat co nejlepší výkon.“ 

 

Během závodu se musela obejít bez svého trenéra Andreje Prevuzňaka, který je v izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. Doufejme, že Andrej bude - nejlépe už v Kranjske Goře - zpátky. 

 

Druhou českou závodnicí na startu byla Gabriela Capová. Závod se sice jel na nasolené trati, což by jí mělo vyhovovat, ale hraniční podmínky měly hodně daleko k tomu, na čem může být člověk se startovním číslem za elitní třicítkou rychlý. Gábina opustila trať v prakticky identickém místě, ve kterém Martina chytila špicara.

 

Ve středu startují muži s Janem Zabystřanem, který bude mít startovní číslo 44. Trať v Zagrebu patří k jeho oblíbeným, ještě před příjezdem do střediska se ale obával podmínek a podle toho, čeho jsme byli svědky v ženském slalomu, stav trati možná předčil Zabyho představy. Každopádně ale držíme palce, aby Honzův návrat na závodní svahy po zranění zad vyšel optimálně.

 

Výsledky slalomu žen najdete zde.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 Pomoc Ukrajině