SP Val d’Isere: Kryštofa Krýzla dělilo od postupu do 2. kola v obřím slalomu jen dvaadvacet setin

SP Val d’Isere: Kryštofa Krýzla dělilo od postupu do 2. kola v obřím slalomu jen dvaadvacet setin

7 min 14 s

Kryštof Krýzl skončil ve druhém obřím slalomu sezóny Světového poháru na 35. místě. Do druhého kola se neprobojoval, výkon to byl se startovním číslem 54 ale slibný. Závod ovládl Švýcar Marco Odermatt, druhý o 0,59 s skončil domácí Alexis Pinturault a třetí místo vybojoval se startovním číslem šestnáct a odstupem 1,24 s Rakušan Manuel Feller.


Obří slalom SP ve Val d’Isere se konal za náročných podmínek. Za dva dny nasněžilo třičtvrtě metru sněhu, který nahlodal do té doby kompaktní ledovou podložku, a nejen pořadatelé měli s tratí plné ruce práce. I závodníci se museli vyrovnat nejen s jejími nástrahami, ale i s propadnutými brankami a difuzním světlem, které v závodě panovaly. 

 

Kryštof Krýzl přijížděl do Val d’Isere s jistými obavami, že na tom není tak, jak by si představoval. V tréninku v Pfelders totiž za některými závodníky, nad nimiž by měl být rychlejší, zaostával. V závodě ale dokázal se startovním číslem 54 zabojovat a téměř postoupit do druhého kola.

 

„Dvaadvacet setin opravdu není mnoho nebo minimálně to není tolik, aby se to nedalo v horní části trati najet. Celkově si z dnešního závodu odnáším lepší pocit, než s jakým jsem do něj šel. Po startu jsem cítil trochu nejistotu a na první hraně mi to poskočilo, nechal jsem se rozhodit a byl pozdě. Do té doby jsem branky obkružoval a jel v defenzivě, přes tu první hranu jsem cítil, že jsem pomalý, tak jsem sám sobě řekl, abych začal pořádně jet. V tom okamžiku se to srovnalo, začal jsem pracovat a cítit terén pod lyžemi, prostě to začalo fungovat,“ popisuje Kitan.

 

Při pohledu na analýzu tomu odpovídají i jednotlivé mezičasy. První dva úseky byly pomalejší, na druhých dvou však směle mohl pomýšlet na druhé kolo. Patřily mu na nich 23. a 20. nejrychlejší čas.

 

„Mentálně to v dnešním závodě fungovalo, už jsem měl v hlavě nastavený ten správný závodní rytmus a správně se koncentroval, což ještě v Söldenu nebylo. Dnes jsem po této stránce udělal všechno správně, jen tomu chybělo větší sebevědomí. Takový ten ‚drive' to tam hned od startu říznout. To přišlo až v polovině trati, kde už to byl bojovný výkon. Každopádně těch 22 setin je škoda, je to ale můj nejmenší odstup od druhého kola za poslední minimálně dva roky.“

 

V neděli se koná slalom. Kryštof podle svých slov nemá co ztratit a ani na sebe neklade žádná očekávání. „Prostě pojedu naplno a uvidíme.“ Držíme palce a přejeme, aby bojovnost z druhé části trati přenesl i do zítřejšího slalomu.

 

V St. Caterině (ITA) se dnes konal EP ve sjezdu mužů. Nejblíže bodovaných pozic byl Filip Forejtek na 49. místě, když na vítězného Švýcara Yannicka Chabloze ztratil 2,35 s (0,64 s od bodů). Ondřej Berndt skončil 56. (+2,54 s) a Tomáš Klinský, který se vrací po téměř tříměsíční absenci tréninku z důvodu protruze meziobratlové ploténky, dojel sedmdesátý se ztrátou 3,2 s.

 

Kateřina Pauláthová na EP žen v obřím slalomu v Andalu (ITA) nedokončila první kolo, stejně tak Barbora Zíková. Druhý obří slalom EP žen v Andalu i druhý sjezd EP mužů v St. Caterině se koná v neděli. Jak jsme informovali již dříve, Světové poháry žen ve dvou super-G ve Sv. Mořici jsou bez účasti Ester Ledecké.

 

Výsledky obřího slalomu mužů SP ve Val d’Isere najdete zde, prvního sjezdu EP mužů v St. Caterině zde.

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině