SP slalom Špindl: životní 15. místo Capové a 23. místo Dubovské!

SP slalom Špindl: životní 15. místo Capové a 23. místo Dubovské!

9 min 13 s

Velkou radost české výpravě přinesl domácí slalom Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Gabriela Capová zajela skvěle a je z toho dosavadní TOP výsledek v podobě 15. místa a Martina Dubovská v posledním závodě sezóny (před finále SP, do kterého postupuje jen 25 závodnic) ukázala své slalomové kvality, které jsme vídali v předchozích sezónách a zabodovala na 23. místě. Holky, gratulujeme – nic lepšího jsme si doma ani nemohli přát!


Počasí bylo náročné, z nebe se snášel mokrý sníh, který lyžařky zpomaloval při každé chybičce ve stopě, krom toho se trať poměrně dost vyjížděla do rýh místy korýtek. Pořadatelé však odvedli neskutečně dobrou práci, připravili i v tomto špatném počasí velmi solidní pistu, vůči podmínkám přímo excelentní. České reprezentantky Gabriela Capová a Martina Dubovská dokázaly využít domácího prostředí a zajely výborně. Gábina nejlepší výsledek kariéry, Martina první body v této – pro ni problematické – sezóně.  

Gábina Capová zaslouženě zářila v cíli. Když projela cílovou páskou druhého kola, svítila u jejího jména trojka, což by znamenalo, že skončí jedenadvacátá. Další závodnice ale byly pomalejší a česká reprezentantka začala stoupat výsledkovou listinou, což jí kouzlilo čím dál tím spokojenější úsměv na tváři. Patnácté místo je jejím životním výsledkem. „Mám strašnou radost.“ První kolo se jí jelo o něco lépe. „Pocitově jsem se cítila lepe v prvním, ve druhém už mi závěru trochu docházely síly, bylo to fakt náročné a navíc v druhém nahoře jsem udělala nějakou chybu.“ Ta však Gábinu vyburcovala k ještě rychlejší jízdě. A jak si užila vynikající diváckou kulisu? „Atmosféra byla super, diváci byli slyšet po celé trati. A musím říct, že povzbuzování jsem slyšela až nahoře ve startovní budce a byl to krásný zážitek. Divákům za to moc děkuji,“ uvedla Gábina.

Nejlepší den v této sezóně zažila Martina Dubovská. Má za sebou náročné období, kdy zdaleka neřešila jen lyžování. Na MS, když už se věci zdály lepší a mohl ji opět doprovázet její otec, onemocněla angínou a nebylo z toho nic. Taktak stihla slalom, večer před ním dobrala antibiotika a závod jela zesláblá. Vše si ale vynahradila na domácím Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně. V poslední možný závod sezóny zabodovala. Po prvním kole byla 24. a nakonec se mohla radovat z 23. místa. „Mám radost, že jsem zase na bodech. 23. místo je vzhledem k vývoji letošní sezóny a všemu, co jsem si v ní zažila, super,“ říká Martina.

Juniorská reprezentantka Klára Pospíšilová svou premiéru ve Světovém poháru završila špicarem čtyři branky před cílem prvního kola. „Napřed jsem z toho byla hodně smutná, ale pak jsem si řekla, že je to lepší takto, než vypadnout třeba hned ve čtvrté bráně. Na začátku malého hangu jsem udělala chybu a po ní pak už byla v každé brance pozdě. Vezlo se to se mnou, až jsem chytla špicara,“ popisovala Klára 

Slalom vyhrála Mikaela Shiffrinová, druhé místo obsadila Wendy Holdenerová a třetí oblíbenec publika Petra Vlhová. Na tiskové konferenci po závodě se nejrychlejší ženy nezávisle na sobě shodly, že by by rády, kdyby na další Světový pohár ve Špindlu nemusely čekat osm let. Líbila se jim nejen úžasná atmosféra, ale ocenily také schopnost pořadatele připravit dobrou závodní pistu v takto teplém a nepřejícím počasí, které letošní SP ve Špindlerově Mlýně provázelo. Nicméně, mohlo být ještě hůř. Zatímco v prvním kole po několika závodnicích (byť těch nejvýše nasazených, tedy nejlepších na světě) téměř ustalo sněžení, asi půl hodiny po skončení závodu začalo tropicky pršet. Z oblohy letěly doslova proudy vody a ty vydržely padat dalších několik hodin, aniž by polevily ve své intenzitě. 

Závěrem patři obrovský dík pořadatelskému týmu za skvělý Svěťák, jeho přípravu a speciálně úpravu a preparaci tratí, protože bez toho by byla trať i pro naše holky ve špatném stavu. V neposlední řadě také dobrovolníkům z řad bývalých i současných závodníků a také všem nadšencům. Všichni ti totiž trávili v nepříjemném počasí na svahu hodiny denně (13 a více hodin na lyžích denně) a příliš toho během těchto dní nenaspali. 

Výsledky slalomu najdete zde.

(EK)Pomoc Ukrajině