SP slalom mužů Schladming s Ondřejem Berndtem, obří slalom Kronplatz s Terezou Novou

SP slalom mužů Schladming s Ondřejem Berndtem, obří slalom Kronplatz s Terezou Novou

7 min 18 s

Po přesunech v programu startují muži hned následující den po super-G v Kitzbühelu ve večerním ve Schladmingu. Na startu nebude chybět žebříčkově nejvýše postavený český závodník Ondřej Benrdt. Ve stejný den, ale hned ráno, budou ženy bojovat o cenné body do SP v obřím slalomu na Kronplatzu s Terezou Novou.


Ondřej Berndt do SP nastoupí po měsíci. Absolvoval první dva slalomy sezóny těsně před Vánocemi v Alta Badii a Madonně di Campiglio. V prvním jmenovaném až do předposledním mezičasu útočil na postup do druhého kola, drobná chyba na vlně před nájezdem do závěrečné roviny ale naději odvála a Ondra se musel spokojit s nebodovaným, byť slibným, 38. místem a odstupem 2,85 s a šesti desetinami na postup. Ve Schladmingu jde do akce znovu.

„Tomuto svěťáku předcházelo období, kdy jsem měl pauzu, protože mě pobolívala záda. Vynechal jsem kvůli tomu i Speed Week - MČR v rychlostních disciplínách, které mě do poslední chvíle lákalo, přemýšlel jsem třeba i jen o jedné disciplíně, ale nakonec jsem dopřál zádům čas dát se dohromady a zařadit trénink na tento SP. Z domu jsem proto vyrážel 23. ledna, 24. - 25. ledna jsem měl trénink na Reiteralmu, na tamním prudkém kopci Grande Finale, který je sklonem podobný tomu ve Schladminu a jsem za tohle řešení hodně rád, protože ten trénink byl super a ten odpočinek my myslím hodně pomohl, cítím se teď hodně dobře. Na Grand Finale se do Reiteralmu ještě v den závodu vrátíme, protože tam organizátoři dali rozježdění před závodem, je to jen pár km od Schladmingu.“

Naši muži celou sezónu dělají vše proto, aby některý z nich ve slalomu, v němž jsou hned tři velmi dobře postavení ve světové žebříčku (59. Berndt, 60. Zabystřan a 81. Krýzl), vyjel druhé startovní místo a tým mohl statovat na SP ve větším počtu. Střídají se proto tak, aby pokud možno startovat ten, který má největší formu a tudíž šanci na postup a zisk bodů.

„Do závodu se jdu jednoznačně porvat o postup do druhého kola. Spokojený budu jen, když předvedu jízdu co v tréninku a to cíl, protože vím, že taková jízda bude stačit na postup do druhého kola,“ je odhodlaný Ondřej Berndt, který na trať vyrazí jako devětačtyřicátý. 

Na italském Kronplatzu jedou rovněž v úterý ženy obří slalom a poprvé v sezóně se v něm představí Tereza Nová. Na tomto celkem náročném kopci pojede poprvé. „Vzhledem k tomu, že jsem na tomto kopci nikdy předtím nebyla, beru freeskiing jako velké pozitivum. Měla jsem možnost svézt se na závodním kopci a na podobných podmínkách, jaké budou v závodě. Kopec řadím k těm těžším, a to hlavně ve spodní pasáži, kde jde v prudké části do lehké U-rampy a není tam moc vidět pod nohy.“

Na trať vyrazí jako 58. „Nebývám trémista, jsem spíš v klidu, to ale neznamená, že bych před startem nebývala nervózní. Nicméně předvést dobru jízdu, kterou v tréninku zajet dokážu a držela kontakt s ostatními holkami. Takovou, abych byla sama spokojená se svým výkonem, říká Tereza Nová.

První kolo obřího slalomu začíná v 10.30 hod., druhé kolo ve 13.30 hod., živě vysílá Česká televize a Eurosport. Závod mužů ve Schladmingu začíná v 17.45 hod. a druhé dějství započne ve 20.45 hod., přímý přenos vysílá Eurosport.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence, archiv T.Nové a O.Berndta