SP Killington: Dubovská řešila trable s dopravou, Jelínkovou čeká odložená premiéra v českých barvách

SP Killington: Dubovská řešila trable s dopravou, Jelínkovou čeká odložená premiéra v českých barvách

8 min 27 s

Ženský Světový pohár v alpském lyžování míří do zámoří. Závodnice se tento víkend představí v americkém Killingtonu, kde jsou na programu závody v obřím slalomu a slalomu. Do akce se dostanou hned tři české závodnice – Martina Dubovská, Elese Sommerová a Adriana Jelínková. Jelínkovou čeká premiéra v českých národních barvách, jelikož oba předchozí závody, ve kterých měla startovat, byly zrušeny. Dobrodružnou cestu do Ameriky má za sebou Martina Dubovská, která se musela ve Finsku popasovat se stávkou personálu finských aerolinek.


Dubovská vstoupila do nové sezóny Světového poháru minulý víkend 13. a 18. místem ve finském Levi. „S odstupem času hodnotím závody v Levi jako fajn začátek sezóny. Sice to byl za poslední čtyři roky můj nejhorší výsledek v tomto resortu, ale beru to všechno pozitivně s výhledem, že ty další závody určitě budou lepší,“ zhodnotila výsledky minulého víkendu rodačka z Třince.  

 

Po závodech v Levi čekala Dubovskou dlouhá cesta do Ameriky, která se částečně proměnila v noční můru. „Cesta z Finska byla velmi komplikovaná, jelikož zaměstnanci Finnairu stávkovali. Let nám zrušili a přesunuli nám ho na středu, což jsme nemohli akceptovat.“ Do Killingtonu by se totiž dostala až v pátek. „Když mi přišla v noci smska, že je let zrušený, tak jsem hned volala paní, co nám dělá letenky a ta nám řekla, až zkusíme jet do Rovaniemi na letiště. S fyzio jsme tedy sedly do auta a jely jsme. Odtamtud jsme letěly druhý den večer do Helsinek, kde jsme přespaly a následně v úterý odletěly směr Amerika a jely jsme rovnou do Killingtonu. Dostaly jsme se sem v půl druhé ráno, takže jsem stále taková rozbitá,“ vypráví Dubovská, která první trénink v dějišti další zastávky Světového poháru absolvovala ve čtvrtek. 


Podmínky na místě podle jejích slov vypadají dobře, sněhu se prý organizátorům podařilo nastříkat dostatečné množství. „V Killingtonu jsem to nikdy neměla moc oblíbené, ale na závody se těším. Myslím si, že to teď mám v hlavě dobře nastavené,“ říká. 

 

Natěšená Jelínková vyhlíží první start v sezóně

Adriana Jelínková měla do sezóny vstoupit už v říjnu v Söldenu, závod byl ale jen několik hodin před startem zrušen. Její premiéra v české národní kombinéze se tedy odložila na závod v Lechu Zuersu, kde se měl jet paralel. Ten však organizátoři taktéž zrušili, a Jelínková tak bude mít první šanci se předvést v závodní trati právě v Killingtonu. Období zrušených závodů využila k odpočinku, ale i doladění formy. „Po Söldenu jsme měli týden pauzu. Potom jsme trénovali slalom na Kitzsteinhornu a chtěli jsme se připravovat na paralel v Lechu. Ten ale také zrušili a my se zase začali věnovat více obřímu slalomu,“ vysvětluje.

 

V americkém resortu má za sebou už první trénink a tamní podmínky si nemůže vynachválit. „Sníh mi moc vyhovoval, mám z toho dobrý pocit. Ještě nevím, jaký bude sníh na závodní sjezdovce. Ale nemám z toho žádné obavy.“

 

Na závodní rytmus se rodačka z Brna moc těší, v Killingtonu si navíc odbyde premiéru jako členka české reprezentace. „Na závod se hodně těším. Na závodění jsem čekala pěkně dlouho. Navíc mě čeká premiéra v českých barvách, chci si to užít a dám do toho opravdu všechno. Doufám, že se mi povede zajet dobře první kolo a ukážu se i v tom druhém,“věří Jelínková. 

 

V Americe se představí i Elese Sommerová, která je přihlášena jak do slalomu, tak i do obřího slalomu. V Killingtonu jednadvacetiletá česká reprezentantka nikdy předtím nezávodila. Sommerová startovala v závodě Světového poháru celkem desetkrát, ani jednou se však nepodívala do druhého kola. 

 

V sobotu 26. listopadu je v Killingtonu na programu obří slalom. První kolo začíná v 16:00, to druhé poté v 19:00. Neděle 27. listopadu bude patřit slalomu. První kolo je naplánováno na 16:15, druhé kolo začíná v 19:00. Oba závodní dny můžete sledovat na ČT Sport Plus. 

 Pomoc Ukrajině