SP alpských lyžařů 2020 nejen pohledem českých závodníků

9 min 22 s

Pokud by věci běžely jak bylo v plánu a civilizaci nezužovala pandemie koronaviru, včera 22. března by slavnostně skončil letošní ročník Světového poháru v alpském lyžování. Vyvrcholil by všemi disciplínami, kromě paralelu a alpské kombinace, zato s týmovou soutěží, v italské Cortině d’Ampezzo. Pojďme se tedy podívat, jak SP dopadl nejen celkově, ale i pro naše reprezentanty.

Ester Ledecká skončila v celkovém pořadí SP na 10. místě. Velký křišťálový glóbus vyhrála Italka Fererika Brignone o 153 bodů před Mikealou Shiffrinovou, která už nedostala příležitost obrátit skóre, když po úmrtí otce přerušila sezónu, ale chtěla se na její závěr vrátit a v posledních devíti závodech zkusit otočit vývoj. Ty ale byly všechny zrušeny (SL a OSL Ofterschwang, PSL, SL a OSL Åre, plus finále ve všech 4 individuálních disciplínách v Cortině d’Ampezzo). Třetí místo obsadila Petra Vlhová, která získala dva malé glóbusy za vítězství ve slalomu a v paralelních disciplínách. Federica Brignone má kromě velkého glóbu také dva malé za vítězství v obřím slalomu a už dříve v alpské kombinaci. Dva malé glóbusy vlastní také Corinne Suterová, vítězka DH a SG. Ester Ledecká má stříbrnou medaili za sjezd a bronzovou za alpskou kombinaci, což značí obrovský úspěch.

Skvěle si v závodech SP vedly vedle Ester Ledecké další dvě reprezentantky. Martina Dubovská vtrhla do sezóny nečekaným 9. místem ve slalomu v Levi a 100% úspěch zaznamenala v paralelu, když v obou letos uskutečněných závodech - jak v paralelním slalomu ve Sv. Mořici, tak v paralelním obřím slalomu v Sestriere, dokázala bodovat. Celkem má z letošním sezóny na svém kontě tři bodovaná umístění, což je zatím z jedné sezóny nejvíc. Martina tak právem říká: „Byla to dosud moje nejlepší sezóna.“

Dvě bodovaná umístění ve slalomu má smolařka „A“ týmu Gabriela Capová. Ve své nejsilnější disciplíně bodovala 24. místem ve slalomu v Levi a 17. místem ve slalomu v Killingtonu hned v úvodu sezóny. Dál už se bohužel nedostala, neboť se v polovině prosince při paralelním slalomu ve Sv. Mořici zranila a do konce sezóny už nemohla do dalších bojů zasáhnout. Přitom ve slalomu, pohledem dvou na sebe navazujících sezón, bodovala už počtvrté v řadě, což se naposledy ve slalomu povedlo Šárce Strachové.

Mezi muži velký křišťálový glóbus, po osmi sezónách nepřetržitého kralování Marcela Hirschera, putuje do Norska zásluhou Alexandra Aamodta Kildeho, který zvítězil před Francouzem Alexisem Pinturaultem a dalším Norem Henrikem Kristoffersenem. Právě Pinturault s Kristoffersenem byli před sezónou pasováni do role těch, kteří měli pomyslné žezlo převzít po Hirscherovi. A možná by se tak i stalo, neboť závody, které se kvůli koronaviru zrušily byly čtyři technické a pouze dva rychlostní. Kristoffersen nakonec vyhrál o těsných šest bodů glóbus za obří slalom před Pinturaultem a podruhé v kariéře také malý glóbus za slalom a ještě titěrnějším náskokem pouhých dvou bodů před Clementem Noelem. Mimochodem, vzpomínáte si, jak v prosinci ve slalomu ve Val d’Isere v podstatě vyjel mimo trať, vrátil se a bojoval o každý jeden bod? Pinturault vyhrál už dříve hodnocení alpské kombinace, ostatní glóby mají Švýcaři - za paralelní závody Loic Meillard, za sjezd Beat Feuz a za super-G Mauro Caviezel.

Češi se mohou radovat z dvou bodovaných umístění Jana Zabystřana v alpské kombinaci a jeho celkově 28. místa v této disciplíně. V Bormiu při svém prvním SP sezóny (vracel po zlomenině kyčelní kosti z Chile z konce září) dokázal zajet výborně SG a takticky slalom a bylo z toho životní 19. místo. V Hinterstoderu na začátku března ho doplnil 23. místem. Blízko k bodům byl i Ondřej Berndt, když se ve Wengenu po velké chybě ve slalomové části alpské kombinace musel spokojit o pouhé čtyři setiny s 31. místem. Nedaleko bodům byl také Kryštof Krýzl v obřím slalomu v japonskké Naebě, kde obsadil s vysokým startovním číslem 48 v limitních podmínkách 35. místo, což byl nejlepší technický výsledek mužů v této sezóně. Od postupu ho dělilo 0,47s.

Celkem tedy letos bodovali 4 čeští závodníci - 3 ženy a jeden muž. Dohromady získali dvacet bodovaných umístění, z toho deset v TOP10 (jedno díky M. Dubovské, zbytek díky E. Ledecké). V poháru národů Česká republika obsadila 12. místo z šestadvaceti národů, jejichž závodníci dokázali dosáhnout na body v SP. Spousta zemí na body vůbec nedosáhla.

Všem gratulujeme a přejeme pevné zdraví.